Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa ce ziariştii l-au întrebat cine i-a dat elicopterul cu care a fost la Ţebea zilele trecute, Livake a declarat: "E plătit de mine, pe persoană fizică", a spus liderul PSD.
    5.000 de euro, cât face treaba asta, pe persoană fizică, platiti de un bugetar care nu are salar de 5000 de euro macar...bate la ochi.
    Are balta peste. Si tara prosti multi care voteaza.

    Raport EFOR despre bani si politica: Achizitii publice trucate, contracte fictive, abuzuri si numiri clientelare
    Cateva dintre mecanismele de clientelism, frauda si potentiala finantare ilegala identificate:

    platirea unui comision (de regula 10-20%) din valoarea contractului de catre o companie catre decident pentru a castiga o achizitie publica; in anumite cazuri o parte din bani merg de la decident (presedinte consiliu judetean, ministru etc) catre partid
    solicitarea de mita de catre decidenti (ex. primar, consilier judetean) pentru aprobarea unor plati pentru lucrari deja executate de catre companii
    folosirea de contracte false sau supra-evaluate de consultanta pentru mascarea finantarii ilegale a campaniei
    lucrari fictive sau executate partial, din care se sustrag bani
    obtinerea de fonduri in situatii de conflict de interese
    * decidentul este actionar, administrator sau controleaza firma sub orice alta forma si foloseste functia publica pentru a acorda direct sau mijlocit contracte firmei
    * existenta unor firme din a caror conducere fac parte persoane cu putere de decizie care lucreaza sau au lucrat la institutii publice precum CNADNR sau MDRAP - institutii care gestioneaza fonduri si realizeaza achizitiisolicitarea de la companii de diverse produse sau servicii pentru campanii electorale (materiale pentru campanii electorale, servicii de consultanta sau publicitate, produse alimentare etc)
    determinarea unor factori de decizie locali (primari, spre exemplu) de catre un presedinte de consiliu judetean sau alt lider politic de a aduce voturi in schimbul aprobarii unor fonduri (de exemplu din Programul National de Dezvoltare Locala)
    obtinerea de fonduri in mod ilegal sub pretextul organizarii unor evenimente, prin plata unor taxe de participare
    supraevaluarea unor contracte in mod ilegal, desi nu exista justificare pentru lucrari sau servicii (consultanta, studii de fezabilitate etc)
    numirea unor persoane apropiate partidelor politice in posturi cheie (de exemplu in fruntea companiilor de stat) pentru a facilita castigarea de contracte din achizitii publice, urmand ca o parte din bani sa ajunga la partid
    Ce chestie dom'le!
    Eu nu cred ca e adevarat!
    Last edited by mr.K; 18 September 2017, 21:01. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Mai stiu eu o bugetara care se plimba cu elicopterul de-i ramasesera urme de la casti pe urechi. Era ministra si a zis ca e nevoie sa se deplaseze repede. In interes de serviciu desigur dar cu "banii ei pe persoana fizica". (Desigur). Nu mai stiu cum se numea dar stiu ca una dintre posetele din dotare avea pretul a 3 Loganuri "full", si s-a dus intru-un sat fara asfalt si fara canalizare sa doneze niste pantofi de bal.
      Aaa... a mai dat si vreo 3 ciocolate unor copilasi.
      Originally posted by mr.K View Post
      O infractoare.
      Si nu e infractoare.
      Last edited by Fanez; 18 September 2017, 22:03.

      Comment


      • Adica nu e nicio diferenta intre Nuti si Livake, asta vrei sa spui, dar nu ai curaj?
        Asa e!

        Comment


        • Orice as spune, tot aia intelegi.
          De exemplu:
          Originally posted by mr.K View Post
          ...
          Jos labele pezedistilor, de pe banii OAMENILOR!
          Adica daca esti intrebat unde vrei sa-ti dai tu cu mana ta banii tai, tu singur la alegerea ta, inseamna ca te fura.
          Haidi pa!

          Comment


          • Nu te-ntreaba nimeni, ai inteles prost.
            Tu trebuie sa te duci sa optezi, in caz ca iti vor da sansa asta, desi ma indoiesc, fac promisiuni ca sa calmeze spiritele, nu se vor tine de cuvant.
            Cate variante am auzit despre Pilonul II? Ba ca se nationalizeaza, ba ca nu se nationalizeaza, ba ca se nationalizeaza din nou, dar cotizanti vor putea sa opteze (atentie, NU VOR FI INTREBATI).
            Si de ce deviezi discutia de la banii publici la cei din Pilonul II?

            Fane, partidul tau e in gaura rau de tot, au promis si nu mai au de unde. Cred ca se vor retrage si vor lasa iar tehnocratii sa salveze tara, apoi in 2019 vin iar ca raia la guvernare ca sa cheltuie intr-un an bugetul pe 5 ani din viitor.

            Iti aduci aminte cum nu stiai ca a crecut pretul benzinei, cand iti spunea Aris?
            Ia zi, la statia ta de unde alimentezi, a crescut sa nu? Sau a scazut fata de decembrie 2016?
            Last edited by mr.K; 18 September 2017, 22:43.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Nu te-ntreaba nimeni, ai inteles prost.
              ...dar cotizanti vor putea sa opteze (atentie, NU VOR FI INTREBATI).

              Iti aduci aminte cum nu stiai ca a crecut pretul benzinei, cand iti spunea Aris?
              Ia zi, la statia ta de unde alimentezi, a crescut sa nu? Sau a scazut fata de decembrie 2016?[emoji38]
              1. Adica nu esti obligat sa-i dai la "privat", poti sa alegi sa-i lasi la stat. Nu te intreaba daca vrei sa fii obligat sau nu, normal. Nu e democratic sa poti opta?
              2. Fata de 2016 e mai ieftina. Vom ajunge la preturile tehnocrate in curand, stai linistit.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                2. Fata de 2016 e mai ieftina. Vom ajunge la preturile tehnocrate in curand, stai linistit.
                Benzina este mai ieftina ca s-a scos supraacciza de Ponta, dupa ce tot el a introdus-o.
                In acest moment, dolarul este mai mic cu 30 de bani, comparativ cu anul trecut.
                Benzina deja costa 5 lei prin Bucuresti si peste 5 lei prin imprejurimi.

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  Benzina este mai ieftina ca s-a scos supraacciza de Ponta, dupa ce tot el a introdus-o....
                  Asta chiar ca n-am inteles-o. [emoji1]
                  Las-o asa.

                  Comment


                  • mai verifica ce taxe s-au introdus si s-au scos apoi in intervalul 2015-2017...nici mie nu mi-e clar 100%, dar inclin sa-i dau dreptate lui aris...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Cine a făcut actualul cod fiscal? Ponta împreună cu Vilcov și au stabilit scăderea tva-ul la 19% și scoaterea supraccizei la 1 ianuarie 2018. Or sa spui ca erau preturi mai mari pe vremea tehnocratilor, înseamnă naivitate și credința jupanului. În actuala guvernare, în care supraaciza s-a scos, dolarul a scăzut, tva-ul a scăzut, prețul la baril mai mic de la media de 60$ anul trecut la 50$ anul acesta, totuși prețul a rămas mare. Deci, cine pe cine minte? Statitistica spune altceva.

                      Un preț mai apropiat de realitate, mi s-a părut cel din Alexandria, cel mai ieftin tara, mai ieftin cu aproximativ 30 bani/l fata de București. În restul orașelor din TR, preț comparabil la carburanți cu cel din București.
                      Last edited by aris86; 19 September 2017, 17:42. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        ...inclin sa-i dau dreptate lui aris...
                        Toata lumea are dreptate.
                        Originally posted by aris86 View Post
                        ... În actuala guvernare, în care supraaciza s-a scos, dolarul a sczut, tva-ul a sczut, preul la baril mai mic de la media de 60$ anul trecut la 50$ anul acesta, totui preul a rmas mare. Deci, cine pe cine minte? ...
                        In guvernarile trecute nu era la fel? Am si scris pacilea despre asta. Indiferent ca scade sau creste dolarul/euro/barilul/etc, carburantii au aceeasi soarta: se scumpesc. Deci cine minte pe cine? Maine daca tva la carburanti va fi zero, carburantii se vor ieftini cu maxim 10 bani/litru pana la prima crestere sau scadere a pretului barilului/dolarului/euro-lui cand se vor scumpi iar.

                        Comment


                        • În aceasta seara, la ora 22:50, TVR 1 a întrerupt emisia pentru aproximativ 1 minut, afișând mira, când Dragoș Păreau a criticat primarul sector 1, ca va emite un buletin informativ în sectorul 1 trimestrial pe o perioada de 4 ani contra sumei de 2,97 milioane de euro. Ulterior emisia a revenit cu detalii din vijelia de la Timișoara. Ați prins momentul pe faza?

                          Comment


                          • In sectorul 3 se asfalteaza o strada la ora asta (23.52). Inadmisibil! Pai, noaptea, ca hotii? Eu cred ca o asfalteaza acum ca sa fure, pentru ca nu e circulatie si nu-i vede nimeni.
                            Asfaltul ala mai mergea vreo 2 ani. Altceva trebuia facut cu banii aia.

                            Dar neatent mai sunt.

                            Originally posted by aris86 View Post
                            ...Ponta împreuna cu Vilcov si au stabilit scaderea tva-ul la 19% i scoaterea supraccizei la 1 ianuarie 2018...
                            deci nu 18% tva si scoaterea "supraacizei din 2017!!!
                            Ptiu! Puie Msd!

                            Nu pot sa editez dar concluzia e clara: tva 19% si acciza lu' ponta trebuia sa ramana pana in 2018. A fost gresit sa se reduca tva si acciza vietii in 2017. Corect. Acum "cine pe cine minte?"
                            Last edited by Fanez; 20 September 2017, 00:56. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • gigi contra, supraaciza bagata in 2015 a fost scoasa de psd in 2017 si tot in 2017 au reintrodus-o. atunci, ce mama dracu a facut psd bun pe tema asta de 3 ani? a scos o supraacciza timp de 7 luni? mare realizare...io zic sa le facem o statuie. si sa le-o bagam in cele trei litere la betiv, la mustacios si la fototapetul motococlit.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Si tu ai dreptate!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google