Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Seba View Post
    asa. si? cu ce schimba asta lucrurile, daca e din fostul pdl, n-ar trebui sa raspunda ca aia din psd/pnl/udmr, etc? ce rahat facem acum, ii judecam pe unii dar pe altii nu? toti sunt gunoaie, sa plateasca toti.
    @Seba, cand am zis eu asa ceva am fost catalogat "antenist-pesedist", asa ca esti un pesedist care se ia dupa Gâdea si il pupa pe Dragnea... !
    Unora le place doar ce inteleg, altii inteleg doar ce le place.
    - Lucian Blaga.

    Comment


    • man, tu mereu ai zis ca aia is gunoaie si astia is ingeri, sa fim intelesi..
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Bogdan Hossu, liderul Cartel Alfa, a iesit cu vesti proaste de la negocierile de azi cu reprezentantii Guvernului.

        Hossu a dezvaluit ca practic guvernantii au santajat sindicatele spunandu-le ca, daca nu accepta transferul contributiilor de la angajator la angajat, nu se va mai aplica deloc Legea Salarizarii.
        100.000 de bugetari ar avea veniturile scazute
        Guvern de santajisti, fara cuvant.
        Parca nu scria in pogramul lor de guvernare asa ceva, sa creasca salariile cu minus 25%.

        Eu ma tot crucesc atunci cand apare asta cu dintii stricat si mustata afumata la TV si face calcule de genul: 5% + 5% + 5% +5% +5% = 25%

        In consecinta salariul creste, venitul scade. Curat pezedist, coane Fanica!

        Ptiu drace, am gresit! Coane Livake, voiam sa spun.
        Last edited by mr.K; 6 October 2017, 15:24. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Aș putea fi supărat că acest lucru nu a fost transparent. Să fi spus: "cetățeni, vrem să trecem din impozite din zona angajatorului în cea a angajatului pentru că, de-a lungul anilor, guvernele au tot impozitat firmele, cota lor crescând mult peste ce este în alte țări și mult peste cota angajatului". Eu cred că acest pas este necesar trecerii la impozitarea gospodăriei.

          În fine, dacă se cresc salariile urmând ca apoi ele să scadă ca urmare a unor efecte de impozitare, atunci nu mai este nicio problemă cu "salarii nesustenabile", așa-i? Atunci să fie închis acest subiect și să trecem la altul.

          Parlamentarii Uniunii Salvați România au depus un proiect de lege prin care pensiile speciale sunt abrogate pentru 7 categorii profesionale (personalul aeronautic civil navigant profesionist, personalul auxiliar al instanțelor și al parchetelor, funcționarul public parlamentar, corpul diplomatic și consular, angajații Curții de Conturi, judecătorii Curții Constituțională, parlamentarii) și plafonate pentru magistrați și militari la nivelul soldei/salariului brut lunar din ultima luna de activitate.
          Deputatul USR Claudiu Năsui este inițiatorul. Foarte bine, sunt de acord. Păcat că nu s-a gândit la asta atunci când era în Min Fin în guvernul lui Cioloș. Nu-i nimic. Cioloș o va pune în programul lui de guvernare (sarcasm).

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            man, tu mereu ai zis ca aia is gunoaie si astia is ingeri, sa fim intelesi..
            N-am zis de nimeni ca ar fi gunoaie, dar nici ca ar fi ingeri vreunii n-am zis.

            Suntem fruntasii "Europei" sau "ai UE" la preturi. Deci avem valoare, suntem pe primul loc! (Da-le dreq de salarii, nu e bine cu "salariul de doi lei ca in Brazilia"? De la cine luam exemplu?) Cei mai buni din UE noi "estem"!
            Cu doi lei, noi facem mai mult decat fac "aia" cu 2000 de euro, da-o dreq, nici asa nu ni se recunoaste valoarea? Neam de Daci din soi de Traci.
            Romanii au apucat doar 500 de tone de aur din Dacia. Imperiul Austro-ungar au apucat doar 800 de tone. Sa vedem ce mai apuca si altii de la "neamul de maimute" pe care le "civilizeaza". Romanii ne-au civilizat, austro-ungarii ne-au educat, acum sa vedem ce ca.....at ne mai UE.
            Haidi pa!
            Last edited by Fanez; 6 October 2017, 17:28. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • "Si noi suntem nemultumiti ca se arunca in gradina noastra foarte multe lucruri care nu tin de noi. Daca institutiile ar conlucra, ar coopera corect, cinstit si prin dialog, nu s-ar ajunge la asemenea.... La noi, parca unii chiar provoaca ca sa ne sesizeze pe noi", a declarat presedintele CCR, Valer Dorneanu, la B1 Tv.

              In acest sens, el spune ca sefa DNA Laura Codruta Kovesi ar fi putut sa se duca in fata Parlamentului pentru a-i ajuta pe membrii comisiei de ancheta a prezidentialelor din 2009, sau macar sa arate "bunavointa si respect" fata de Parlament.
              Din respect, ar trebui sa plecati si voi pezedistii acasa, in frunte cu Livake, seful penal.

              Comment


              • Dorneanu formulează principiul cooperării loiale dintre instituții care se regăsește în tratatele Uniunii Europene

                Article 4 (3):

                Pursuant to the principle of sincere cooperation, the Union and the Member States shall, in full mutual respect, assist each other in carrying out tasks which flow from the Treaties.

                The Member States shall take any appropriate measure, general or particular, to ensure fulfilment of the obligations arising out of the Treaties or resulting from the acts of the institutions of the Union.

                The Member States shall facilitate the achievement of the Union’s tasks and refrain from any measure which could jeopardise the attainment of the Union’s objectives.


                (3) În temeiul principiului cooperării loiale, Uniunea şi statele membre se respectă şi se ajută reciproc în îndeplinirea misiunilor care decurg din tratate.
                Statele membre adoptă orice măsură generală sau specială pentru asigurarea îndeplinirii obligaţiilor care decurg din tratate sau care rezultă din actele instituţiilor Uniunii.
                Statele membre facilitează îndeplinirea de către Uniune a misiunii sale şi se abţin de la orice măsură care ar putea pune în pericol realizarea obiectivelor Uniunii.
                Există multe măsuri impuse de tratatul UE:
                - se ajută
                - se respectă
                - facilitează
                - se abțin de la împiedicare

                În formularea lui Dorneanu "bunăvoință și respect" se regăsește Litera de Lege a Uniunii Europene.

                Comment


                • Tel Drum a castigat contractul pentru deszapezirea drumurilor din Teleorman in urmatorii patru ani.
                  Coincidenta, probabil.

                  La licitatie, nicio alta firma nu a facut concurenta.
                  Sigur coincidenta.

                  Astfel, in plina ancheta a DNA, Tel Drum va primi, pana in 2021, aproximativ 96 de milioane de lei la Consiliul Judetean Teleorman. Acesta este cel mai mare contract castigat anul acesta de firma in cauza, mai scrie Antena 3.
                  De-a lungul timpului, deja faimoasa companie a semnat nu mai putin de 200 de constacte cu statul roman a caror valoare totala se apropie de jumatate de miliard de euro
                  200 de coincidente.

                  Astfel, in plina ancheta a DNA, Tel Drum va primi, pana in 2021, aproximativ 96 de milioane de lei la Consiliul Judetean Teleorman
                  Douaj'de milioane de euro pentru drumurile dintr-un judet mic, adica 5 milioane de euro/an.
                  Cam atata costa deszapezirea drumurilor nationale pe 8 judete din Moldova. Cum sa compari drumurile judetele (care raman inzapezite cate o saptamana) dintr-un judet cu drumurile nationale (unde urla televiziunea ca trebuie asfalt negru) din 8 judete?

                  Pacat ca nu cred in coincidente.
                  Last edited by mr.K; 9 October 2017, 14:36.

                  Comment


                  • de ce nu se trasforma teldrum in regie nationala, macar sa deszapezeasca toata tara? sau astia ar fi in stare sa dea si-atunci buget la directia judeteana teleroman cat pentru restul de 40 de judete, iar alea 40 vor primi o galeata de sare si-un sac de-un kil, cu nisip...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Douaj'de milioane de euro pentru drumurile dintr-un judet mic, adica 5 milioane de euro/an.
                      Cam atata costa deszapezirea drumurilor nationale pe 8 judete din Moldova.
                      Cred că te înșeli enorm. În București, fiecare sector are contracte de cam 4 mil € / an.

                      În sectorul 2, contractul de deszăpezire a fost semnat cu SC Supercom SA și are o valoare de 21.894.438 de lei, perioada de intervenție pe străzi fiind 15 noiembrie 2015 — 15 martie 2016.

                      În ceea ce privește Primăria sectorului 3, operatorul cu care s-a semnat contract este Rosal Grup SA, pentru perioada 15 noiembrie 2015 — 15 martie 2016. Valoarea contractului pentru operațiunea de deszăpezire și combaterea poleiului pentru iarna 2015 — 2016 este de 24.995.245,37 de lei, inclusiv TVA.

                      SC Rebu SA se ocupă de deszăpezire în sectorul 4 pentru suma de 49.414.044 de lei cu TVA anual. "Termenul contractului FN/1997 este până la 10.01.2017. Valoarea anuală cuprinde atât activitățile de salubrizare stradală, cât și cele de deszăpezire", prevede contractul.

                      Pentru sectorul 5, autoritatea contractantă este Primăria Capitalei, iar operatorul economic — SC Compania Romprest Service SA, pentru suma de 11.015.753,28 de lei fără TVA/lună. Se decontează numai realul executat, care corespunde zilelor/orelor de acțiune conform situației din teren și a prognozei meteorologice, prevede contractul. Romprest se ocupă în sectorul 5 de 874 de străzi, așa cum reiese dintr-o solicitare a Primăriei sectorului 5.

                      Comment


                      • 2dose vrea sa dea afara ministrii lui Livake si Badalau (acum, nu ca aia n-ar merita remaniati, nici nu aveau ce cauta in guvern, fiind nuli de drept).
                        Daca reuseste, Livake e in cadere accelerata, daca nu , o sa avem alt prim ministru.
                        Bine, se poate cadea si la pace, dar nu stiu cum sa fie pace cand vorbim de miliardele de euro impartite de vicele pagan de la guvern. Fara banii aia, nimeni nu e jupan in pezede.

                        Daca ar fi sa caut cel mai bun exemplu de incompetenta pezedista, mi-ar fi foarte greu, sunt prea multe variante.
                        Last edited by mr.K; 10 October 2017, 09:58.

                        Comment


                        • e pe faras si Tudose ca nu a reusit sa-l albeasca pe seful lui.

                          Premierul Mihai Tudose a afirmat, luni, ca situatia din prezent de la nivelul Executivului "poate e un pic" asemanatoare cu cea a Guvernului Grindeanu, precizand insa ca multi colegi din PSD i-au cerut sa nu plece de la conducerea Executivului, potrivit Agerpres.

                          Comment


                          • Asta cu albitul se rezolva cu o vizita la DNA urmata de un sejur indelungat la puscarie.
                            Am vazut ca toti astia smecheri, erau ca varul la fata, cu catusele la maini.

                            Comment


                            • ce se aude cu noua lege a salarizarii? am vazut la stiri proiectul de lege, cu noul sistem de impozitare, dar nu am prins daca a trecut deja sau daca intra in discutie. calculasem un pic pe cifrele prezentate din textul legii si cam pierdem 18% la salariu daca ramane in forma asta. nu stiu cum vor obliga firmele sa compenseze prin crestere de brut crestera taxelor, ca sa ramanem macar cu netul actual.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Nu pierzi, castigi minus 18%.
                                Sunt doar discutii, dar daca se adopta, probabil ca va fi greva generala.
                                Last edited by mr.K; 10 October 2017, 11:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google