Intalnire Nationala Nr. 3 in data de 8-11 August la Sovata

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Propuneti niste date... Ca sa le bag in poll ...Sau baga tu pollul daca merge.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #77
      Si cine a decis locatia?

      Comment


      • #78
        Am auzit ca e super la Sovata (din cite am intrebat intr-o parte in alta) ,avem si o salina de vizitat pe undeva pe aproape si baie in Lacul Ursului
        Comanda modulul DRL de aici

        Comment


        • #79
          Asa am auzit si eu, insa nu am fost niciodata acolo...
          Staţiune cu sezon permanent, Sovata a fost menţionată pentru prima data ca loc tămăduitor într-un document din 1597, dar abia în 1850 devine staţiune balneară. Este înconjurată de dealurile Cireşelu (912 m), Capela (720 m), Bechiş (1.079 m), Dealul Mic şi Muntele de Sare, fiind acoperită cu păduri de fagi, stejari, carpeni, ulmi, castani, brazi şi mesteceni.

          Staţiunea are o clima subalpină, cu veri răcoroase (temperatura medie în iulie este de 18,5°C) şi ierni blânde (temperatura medie în ianuarie este de -3,5°C). Temperatura medie anuală este de 7,6°C, iar media anuală a precipitaţiilor este de 750 mm.

          Renumele Sovatei se datoreaza lacurilor Ursu (46.000 m2), Aluniş (9.000 m2), Verde (5.000m2), Negru, Roşu, Mierlei şi Şerpilor, cu ape clorurate (cu concentraţie mare - de la 40 la 250 gr/litru) şi sodice, prezentînd fenomenul de heliotermie (vara, temperatura apei variază în funcţie de acumularea căldurii solare în apa sărată, apa caldă fiind protejată de un strat de apă proaspată provenită din râuleţe, care nu se amestecă cu apă sarată, ci se menţine la suprafată, acţionînd ca un izolator termic). Acest lucru face ca vara temperatura Lacului Ursu (18,4 m adâncime), cel mai mare lac heliotermal, să varieze între 10-20°C la suprafaţă, 30-40°C la adâncimea de 1 m şi 40-60°C la adâncimea de 1,5 m.

          Staţiunea este indicată pentru tratamentul bolilor ginecologice (insuficienţă ovariană, cervicită cronică, metrosalpingită cronică, sterilitate) dar şi pentru afectiuni degenerative, inflamatorii şi reumatismale (spondiloză cervicală, dorsală şi lombară, artroză, poliartroză, dureri articulare, tendinite, tendimiozită, poliartrită scapulohumerală), stări posttraumatismale (dupa operaţii vindecate la articulaţii, muşchi, oase, dupa luxaţii şi entorse), pentru boli ale sistemului nervos periferic (pareze uşoare, sechele ale poliomielitei, polinevrite), tulburari endocrine (hipotiroidie, urmare unui tratament endocrinologic), boli cardiovasculare (ulceratii, acrocianoză).

          Staţiunea beneficiază de dotari multiple (pentru bai calde, în cadă sau bazin,cu apa minerală sărată prelevată din lacuri; pentru tratamente ginecologice şi împachetări cu namol cald; bazine pentru kinetoterapie, instalaţii pentru electroterapie şi hidroterapie; saune; sali de gimnastica medicală; plaje pe malul Lacului Ursu şi Lacului Aluniş etc.); condiţiile de cazare sunt bune (hoteluri, cum ar fi "Sovata", "Brădet", "Aluniş", "Făget", "Căprioara", beneficiind în unele cazuri de bază de tratament proprie, vile, hanuri, moteluri şi cabane). Posibilităţile de recreere şi de practicare a sportului sunt de asemenea numeroase (un club cu sala pentru jocuri mecanice, sala de lectura, cinematograf, bazine acoperite, discoteci, popicarie, excursii la Dealul Saca si la Varful Cireşelu etc.).

          m-am informat!
          Last edited by Ionut; 28 May 2008, 15:02.

          Comment


          • #80
            "asa am auzit si eu, insa nu am fost niciodata acolo"
            ce faci, mah, te dai bine pe langa madam streulea?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #81
              Nu mah cum sa fac asta?
              Cum ma dau bine ca nu inteleg...
              Daca a postat ea nu mai trebuia sa posteze nimeni?

              Comment


              • #82
                La Sovata e ok, este Lacul Ursu', cu apa destul de sarata, si putem merge la Praid la Salina, iar Lacu Rosu e la distanta de 70 km, dupa care urmeaza Cheile bicazului, pentru cine doreste.

                Comment


                • #83
                  Eu m-as da la un raliu pe cheile bicazului da mi ca mi-o iau de la sotioara mea
                  poll-ul ala arata altfel decat ma asteptam. Parca trebuia sa arate "date" sau "weekenduri" ... Cred ca incep sa ma ramolesc. Sau nu mai vad bine posturile.
                  Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                  Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                  Comment


                  • #84
                    Te dai cu mine la rally sau cu jiji mareom pe cheile bicazului?
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #85
                      Lovitura sub centura
                      prefer sa ma sinucid decat sa ma omoare altu' ....
                      in schimb m-as da cu sorin :P
                      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                      Comment


                      • #86
                        Daca tu crezi ca ala e mai normal... intreaba-l pe tavi, el s-a dat cu sorin cu loganu la stadion in tm. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar face in golf...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #87
                          Da aveti rollbar ?
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by TWeetY View Post
                            Si cine a decis locatia?
                            Keanurev probabil

                            Oricum eu nu vin,pana nu se face odata si la 250km de mine cel mult eu numai vin.
                            Sa vad si eu cand vin si ei 500-600km din Cluj sau zonele alea pana la bucuresti.

                            Comment


                            • #89
                              250 de km de tine si de timisoara aia cat inseamna? Ai calculat? INTALNIRILE COMUNE SE FAC LA DISTANTE APROXIMATIV EGALE NU LA CINEVA ACASA! Deci daca s-ar face la 250 de km de Ct automat nu ar mai fi DISTANTE egale. Iar in legatura cu pool am zis prima data sa facem luna.. Si dupa aceea wekendul in care se va desfasura.
                              Last edited by KeanuRev; 28 May 2008, 19:40.
                              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                              Enter the Matrix

                              Comment


                              • #90
                                Pai daca vine vara eu sunt sigur ca multi vin la mare la constanta si faceam o intalnire nationala aici,ca sovata pot sa o vad si in toamna sau in alta perioada.
                                Ai dat exemplu Timisoara...pai crististreulea a venit si anul trecut la constanta si poate ca vine si anul asta.
                                Last edited by SUPERCAR; 28 May 2008, 22:08.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google