Discutii Generale Intre Membrii LCArad

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iara incepeti discutiile cu virusu asta care exista da de fapt nu exista?
    fara linkuri externe

    Comment


    • Originally posted by Shaloo View Post
      Iara incepeti discutiile cu virusu asta care exista da de fapt nu exista?
      Pai inca nu s-au incheiat.

      Originally posted by ZSO View Post
      dorule e vb de cotiera autospeed, o imitatie aproape perfecta a celei originale armster,
      Ai dreptate, eu am una originara, si nu vad nici o diferenta intre cea din poza si a mea, doar ca a mea a costat 180 acum 2 ani, acuma cred ca e cam 220 lei.
      Last edited by Rouge de Feu; 28 January 2010, 16:47. Reason: Automerged Doublepost
      sigpic

      Comment


      • dap 220 e cea pe gri iar cea cu pielea de culoare neagra e 270 , asa ca am economisit ceva banuti

        Comment


        • @rouge de feu: de ce vb dumitale fara sa stii? ai studiat in vreun fel acest virus? ai incercat sa-l cresti pe ceva? creste oare pe ceva? ce structura are? cum realizeaza mutatiile? ce alele sunt implicate? care fac transpozitie?

          Ai vreun raspuns la aceste intrebari ca sa poti sustine ca s-a vaccinat de pomana?

          A-mi fii iertata remarca: toti ne pricepem la de toate si totodata la nimic.

          Hai sa continuam aici discutia despre vaccin si virus.
          Last edited by Cezar; 28 January 2010, 18:24.

          Comment


          • Szolt zici ca e ok la condus cotiera?
            Nu te deranjeaza la franaa de mana?

            Comment


            • pai acuma stii cum ii, ar fi culmea sa stai si comod la volan sa schimbi vitezele numa din incheietura mainii si sa si ajungi la frana de mana......
              trebuie sa te obisnuisti sa tragi frana de mana in alt mod....dar eu zic ca e ok...merita investitia mai ales la pretu asta nici nu se discuta, dute aline si cumparatio pana mai se gaseste
              Last edited by ZSO; 28 January 2010, 22:51.

              Comment


              • Originally posted by Cezar View Post
                A-mi fii iertata remarca: toti ne pricepem la de toate si totodata la nimic.
                Sunt curios, de unde apare asa o incrancenare la dumneata, de jignesti pe toate lumea, care nu este de aceeasi parere cu dumneata.
                Apoi, aici este un thread de discutii generale al LCA, unde postam noi aradenii chestii generale – bine-nţeles - in limita bunului simţ, indiferent de subiect. Ce rost au aceste intruziuni în părerile personale ale celor din Arad, de catre cineva care nu are legatura cu LCA, atâta timp cât nu s-a încălacat regulamentul forumului?
                Acuma daca tot ai intrat in discutiile noastre, spune te rog, la "gripa porcina" care este perioada de incubatie? Si in cat timp de la infectare virusul A H1N1, ajunge in secretii si excretii - in saliva adica? Dupa cat timp de la aparitia virusului in saliva apar semnele clinice? Aceste lucruri nu se spun.
                Deoarece si la moartea actorului Toni Tecuceanu, acel secretar de stat de la sanatate, a spus ca primele 2 teste rapide efectuate in spital, au iesit negative, deoarece virusul nu se afla inca in saliva lui, desi el se afla deja internat in spital cu niste semne clinice (cusut cu ata alba).
                De exemplu la Rabie se stie ca organismul poate sa fie infectat cu virusul rabic, dar ajunge in saliva, cu 10 zile inainte de aparitia semnelor clinice. Este un lucru clar. La fel de clar trebuie sa fie si in cazul virusului A H1N1, in mod sigur se stie care este perioada de aparitie a virusului in saliva, fata de aparitia semnelor clinice. Deoarece in mod sigur de acest lucru s-a tinut cont, cand s-a elaborat acel test rapid.
                Si inainte de "gripa porcina" se murea in spitale de multe ori si din incompetenta sau indolenta unor doctori, dar acum s-a luat din zbor "motivul gripei porcine". Se impusca 2 iepuri dintr-o lovitura. Se mascheaza incompetenta unor doctori si in acelasi timp se contribuie la manipularea generala pentru a convinge populatia de a se vaccina.
                Se stie de cazul din Arad - femeia care la ora actuala nu-si mai simte picioarele, dupa vaccinare. De ce este trimisa de sistemul sanitar roman in strainatate daca simptomele ei nu au nici o legatura cu vaccinarea, cum spun autoritatile medicale?
                La fel despre tanarul de 36 ani, care a murit in Spitalul Judetean Arad in urma cu 10 zile de insuficienta respiratorie, automat s-a anuntat la televizor - informatii primite din sistemul sanitar - ca a murit de gripa porcina. Asta in conditiile in care dupa decesul lui, nici din greseala, in spital nu s-a instituit carantina (eram internat acolo chiar atunci), ceea ce ar fi trebuit sa se faca la nivel de carantina de gr.I. Ce sa mai vorbim?
                Originally posted by Cezar View Post
                … si atat mai mult, nu stii nimic despre activitatile mele, ti-as propune sa te abtii.
                Int-adevar nu stim nimica despre activitatile dumitale, dar indiferent care ar fi acestea - ca ai legatura sau nu cu sistemul sanitar - mi se pare mai mult decat sub orice critica, aprobarea practicilor discriminatorii a unor medici fata de pacientii lor din niste cauze pur subiective.
                Originally posted by Cezar View Post
                Iar unii nu se uita la pacient, pt ca nu arata un minim de respect fata de medic: il considera din start ca a fii corupt, si se comporta ca atare. Sau si mai rau: se considera mai experimentat si mai citit ca medicul curant. Evident ca si acesta va reactiona, atata timp cat nu ii pune in pericol viata.
                . De unde ti se pare asa evident? Indiferent ca ii pune viata in pericol sau nu, acel medic, se presupune ca a depus un juramant, de a ajuta prin orice mijloace acel pacient, nu doar daca ii pune banul in buzunar, sau daca face pe prostul. Incredibil!

                Referitor la chestia cu mutatiile, spune te rog, ai auzit de persoane vaccinate contra gripei normale - cu vaccinul antigripal normal - care s-au inbolnavit totusi de gripa? De ce? Raspunsul nu este cumva - deoarece exista mai multe tulpini gripale(aparute prin mutatii succesive), care dau aceleasi simptome si care nu apar in componenta vaccinului antigripal.
                Dupa parerea mea exista trei categorii de oameni:
                -cei care manipuleaza si care au niste interese clare,
                -cei care se lasa manipulati, care sunt ca o turma de oi care se lasa dusa la taiere,
                -cei care refuza manipularea, care reusesc sa citeasca printre randuri si sa extraga realitatea.
                Asa ca nu mai sfatui persoanele sa nu se informeze si prin internet, ci doar prin canalele oficiale de stiri, care stim foarte bine de catre cine sunt conduse – cumva de catre cei care au interes ca din manipularile lor sa le intre si mai multi bani in buzunar?
                Cum ai spus fiecare hotareste pentru el ce actiuni trebuie sa faca, dar e bine sa fie cat mai bine informat – adica sa cunoasca si alte pareri, pe care le poate cunoaste si de pe internet – si apoi sa hotarasca in cunostinta de cauza.
                Scuze postul un pic cam lung si inca o data nu stiu de ce trebuie sa ne agitam pentru niste discutii in care fiecare isi spune parerea fara sa jigneasca pe nimeni personal, pareri care sunt spuse chiar pe thread-ul de discutii generale, unde isi au locul.
                Toate cele bune.
                sigpic

                Comment


                • Bravo Dorule.Ai pus punctul pe ,,I".

                  Comment


                  • Rouge de Feu: "Apoi, aici este un thread de discutii generale al LCA, unde postam noi aradenii chestii generale – bine-nţeles - in limita bunului simţ, indiferent de subiect. Ce rost au aceste intruziuni în părerile personale ale celor din Arad, de catre cineva care nu are legatura cu LCA, atâta timp cât nu s-a încălacat regulamentul forumului?"

                    Chiar daca acest topic este de discutii generale LC Arad, nu cred ca e cazul ca doar aradenii sa posteze, oricine din Logan Club e binevenit sa posteze in acest topic atata timp cat discutia nu incalca Regulamentul si bunul simt.

                    Acum, in ceea ce priveste acest vaccin, controversat sau nu, nu cred ca e cazul sa ne contrazicem deoarece la urma urmei fiecare face cum crede ca este mai bine pentru el, iar un post pe forum nu cred ca schimba radical parerea niciunuia dintre noi sau a celor ce citesc aceste posturi in ceea ce priveste acest vaccin.

                    Au fost discutii in contradictoriu pe acest subiect, argumentate, la obiect, dar vad ca subiectul degenereaza si nu vreau sa ajungem intr-un punct unde sa ne para rau de ce am scris la adresa altui membru al forumului.

                    Propun, deci, sa incheiem subiectul cu vaccinul si sa ne axam pe alte discutii: Cupa VSS si/sau Intalnirea Regionala de la Brasov, plus alte subiecte ce NU au legatura cu sistemul sanitar romanesc si vaccinul pentru AH1N1.

                    Stima,

                    MAVERICK_SS
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Red_Alin View Post
                      Szolt zici ca e ok la condus cotiera?
                      Nu te deranjeaza la franaa de mana?
                      Cu frana de mana si cu schimbatul vitezelor te poti obisnui. Ce este int-adevar deranjant, este pusul si scosul centurii de siguranta, deoarece plasticul acela de la sistemul de prindere, este chiar langa catarama de prindere a centurilor de siguranta si trebuie un pic de chinuiala la punerea centurii. Adica nu o s-o mai poti pune chiar din prima. Dar eu zic ca aceste inconveniente sunt mai mici decat beneficiul pe care il vei avea, mai ales la drum lung. Crede-ma ca tare i-am simtit lipsa cand am dat-o jos (din cauza ca am rupt-o, din vina mea), dupa ce m-am obisnuit cu ea.

                      [QUOTE=MAVERICK_SS]Propun, deci, sa incheiem subiectul cu vaccinul si sa ne axam pe alte discutii: Cupa VSS si/sau Intalnirea Regionala de la Brasov, plus alte subiecte ce NU au legatura cu sistemul sanitar romanesc si vaccinul pentru AH1N1.[QUOTE]
                      Dani, te rog sa nu interpretezi gresit ce-am scris mai sus, eu consider ca nu degenereaza nimic, chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar totusi eu consider ca aicea sunt niste discutii libere si fiecare isi spune parerea liber, despre orice fel de subiect abordat, indiferent ca este depre sistemul sanitar sau nu. Sau este cumva altfel?
                      Stima
                      Doru
                      Attached Files
                      Last edited by Rouge de Feu; 28 January 2010, 23:55.
                      sigpic

                      Comment


                      • @Rouge de Feu: Nu interpretez gresit ce ai scris, dar eu totusi sustin in continuare ca acest topic e deschis tuturor membrilor Logan Club indiferent de locatie. Chiar vreau sa raman impartial, de aceea nu m-am implicat pana acuma, dar dupa parerea mea aceste discutii nu isi au rostul fiindca nu cred ca un post, sau doua, sau noua poate influenta pe cineva sa faca sau nu ceva.
                        Cezar si-a spus parerea lui in ceea ce priveste vaccinul si nu a obligat pe nimeni sa si-l faca. Pur si simplu prin profesia lui eu zic ca stie mai mult despre vaccin decat o persoana fara pregatire medicala.

                        Nu tin partea nimanui, de aceea nici nu am postat nimic referitor la vaccin deoarece eu consider ca in cazul unor subiecte mai sensibile ca acesta, e bine sa iti tii doar tie parerea, astfel evitandu-se discutiile in contradictoriu.

                        Just my 2 cents.
                        sigpic

                        Comment


                        • @rouge de feu: prin activitatea pe care o desfasor am intrat in contact mai profund decat ce se vede la TV. Povestile cu manipulare ma lasa rece, si nu face parte din bagajul meu de cunostiinte..
                          Eu vad ce pot face microorganismele. LIVE, in laborator. Le studiez comportamentul, le induc in stare latenta si le omor. Le studiez mediul in care traiesc si mai departe interactiunile cu diversi alti factori.... Nu vreau sa par arogant, insa despre mecanisme si metode nu prea avem ce discuta.
                          Asa ca sa-mi ierti nestiinta, insa TV si ce vb astia de manipulare si altele...nu e treaba mea. Nu ma intereseaza, nu ma pricep, nu vreau sa ma pricep. Asta stie si Tanti Floarea si Nea Gheorghe.
                          Stiu insa ce inseamna cercetare, pt ca asta mai si fac. Pt acele intrebari legate de virus, poti gasi raspunsul via Google.

                          Mai repet: Nu am interes in a discuta pe tema virusului/vaccinului ca si mecanism social, ci doar ca mecanism intrinsec, mai exact: ce mama dracu se intampla in corpul uman. . Toti vb de mecanisme ale imunitatii, anafilaxie, anafilatoxie, despre teorii ale mutatilor si alte basme. Eu vin si pun sub semnul intrebarii cunostiile unora despre mecanisme si virusologie in general. In special celor care cred ca au deslusit misterul...
                          Asa ca sa-mi iertati atitudinea, insa atata timp cat vb fara stiti pe teme de specialitate, eu voi participa la discutie, pt ca am ceva notiuni pe tema asta.

                          In concluzie nu va spun decat atat: se vaccineaza cine doreste, si cum doreste. Nu sunt aici sa va influentez in vreun fel. Faceti ce doriti. Doar nu vorbiti prostii pe teme de specialitate ca va faceti de ras, in aceeasi masura in care m-as face si eu de ras daca as vorbii despre circuite electronice.
                          Sanatate va doresc.


                          PS: nu uitati ca si medicii sunt oameni. Mai pe romaneste, daca ii tratezi cu curul sa te astepti sa fii tratat la fel.

                          Comment


                          • Din nou nu se citeste exact ce se scrie pe forum. Nu am spus niciodata ca acest topic nu este deschis oricarui membru LC, eu doar am intrebat retoric " Ce rost au aceste intruziuni în părerile personale ale celor din Arad", cu atat mai mult ale unor persoane care nu au legatura cu discutiile noastre.
                            Si nu, chiar nu esti impartial daca intervii doar atunci cand eu am raspuns la o apelare a lui @Cezar si nu ai intervenit atunci cand el a tras la rost pe toata lumea, folosind si jigniri asa la modul general "Ignoranta si prostia raman virtuti ale oamenilor mici" "toti ne pricepem la de toate si totodata la nimic.", chiar daca prin profesia lui stie mai multe decat o persoana fara pregatire medicala. Nu se face.
                            Nu incerc sa influentez pe nimeni, pur si simplu imi exprim in mod liber parerea despre un lucru.
                            Si incearca sa renunti la exprimari nefericite prin care sa impui subiectele de discutie, deoarece nu cred ca acest forum a fost creat ca sa se impuna nimic nimanui. Cum s-a mai spus, in limitele bunului simt, aici putem discuta liber orice si raspunde liber la orice pareri.
                            Stima.
                            Last edited by Rouge de Feu; 29 January 2010, 01:16.
                            sigpic

                            Comment


                            • Da stimabile, atata timp cat iei in deradere cadrele medicale, esti ignorant si mic.
                              Asa cum si eu sunt ignorant si prost, daca incep sa iau in deradele activitatile pe care voi le desfasurati.

                              "Toti ne pricepem la de toate si totodata la nimic" - e un proverb mai vechi, ce se muleaza perfect pe personalitatea unora. Exemple sunt destule, aici cat si in viata de zi cu zi. Vrei sa crezi ca stii cum functioneaza un virus, sau un vaccin? Este problema dumitale, doar ca se vor mai gasi unii altii care sa te dea cu fundul de pamant. Reciproca este la fel, valabila.

                              De fapt, de ce m-ar mira? Toti suntem actori, politicieni, medici, cercetatori, s.a. Doar ne pricepem nu...Prosti aia care invata.
                              Last edited by Cezar; 29 January 2010, 01:21.

                              Comment


                              • Cezar ai uitat si faptu ca toti suntem si antrenori de fotbal
                                Rouge de Feu nu m-am vaccinat si chiar daca si acuma as face`o nu ar mai vea efect pt ca vaccinu isi intra in roluri cam dupa 2-3 saptamani din cate stiu eu dar in schimb imi administrez niste tablete pt imunitate se numesc Isoprinosine(inosine dimepranol acedoben) care le recomand cu caldura la toata lumea sunt cam scumpe dar dupa parerea mea f ok in perioada asta destul de controversata
                                Stima!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google