Discutii mai putin serioase ale bacauanilor si nu numai.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am sa ma stradui sa vin si pana in septembrie, pana atunci va propun o idee pt emblema.

    Nu mi-a luat emblema din prima, sper sa mearga acum
    Attached Files
    Last edited by nsa; 5 July 2009, 11:10. Reason: Unire posturi
    sigpic

    Comment


    • in niciun caz nu am vrea o stema care sa reprezinte doar municipiul bacau. cand vorbim pe forum, cu alti membri din alte judete, vorbim in numele judetului bacau, chiar daca 99% din cei prezenti la intalniri sunt din municipiul bacau. stim ca este vara si cam toti duminica se duc in deplasari, concedii si banii se duc pe activitati recreative. nu e obligat nimeni sa vina la intalniri saptamana de saptamana, dar macar sa vedem putina activitate pe forum. mereu suntem pe aici 4-5 persoane care vb pe forum de parca numai noi am exista. stefan(nsa) intodeauna a cerut parerea celorlalti, chiar si acum, la sigla. si cati au raspuns???? 2-3. pana la urma ajungem sa credem ca numai noi suntem din bacau pe forum. pe forum, ca sa dai un reply nu trebuie sa parcurgi sute de km, nici nu ia ore, nici nu e conditionat de vreo ora anume.

      acum, sa revin la sigla, cea aprobata de consilieri mi se pare urata tare. daca mai puneau si un caine, reprezentam cu succes pe dinamo bucuresti. n-are niciun inteles. ce reprezinta judetul bacau din stema aia??? stanca aia??? mai frumoasa era cea veche. nsa a fost mult mai inspirat in modelul lui si nu reiese ca ar reprezenta doar municipiul bacau, chiar daca este inspirata din stema oficiala a municipiului bacau. noi nu avem caprioare, brazi si cetati in oras, mai degraba in judet. daca consilierii au facut o treaba proasta, asta nu inseamna ca trebuie sa-i urmam si noi. si stema doar cu harta judetului nu am mai vazut pana acum. tot varianta lui nsa mi se pare cea mai buna pana acum. astept si alte variante, daca se mai ofera cineva.
      Last edited by dan08; 5 July 2009, 09:02.
      sigpic

      Comment


      • Sunt de acord ca o prezenta mai mare pe forum ar fi un lucru bun, ar fi mai multe idei si forumul ar fi mai animat.
        Stema judetului o gasesc si eu prost inspirata din punct de vedere a conceptiei grafice.
        Stanca aia in conceptia lor reprezinta zacamintele de sare si salina, lucruri care individualizeaza judetul nostru. Din pacate, cu fauna cinegetica si cu monumentele istorice sunt altii care stau mult mai bine, si nu ne individualizeaza fata de altii. O stema nu trebuie sa fie neaparat frumoasa, trebuie sa scoata in evidenta locurile in care traim, si sa fie usor de retinut. Daca vrei, este ca un refren care iti ramane in minte dupa ce il auzi prima data.
        De asemenea, ar trebui sa fie originala, distincta, nu inspirata din alte parti. Repet, din punct de vedere grafic, stema judetului este cel putin neinspirata.
        Mie mi-a placut stema celor de la Ploiesti, este gen Porsche, neagra cu nuante de gri inchis, care dupa parerea mea simbolizeaza "aurui negru", industria petrochimica. Este o stema usor de tinut minte.
        Revin cu o imbunatatire, am introdus siglele de la ph1 si ph2 sa nu fie nimeni suparat.
        Doresc succes si inspiratie tuturor celor care doresc sa propuna ca varianta de lucru o stema!
        Attached Files
        sigpic

        Comment


        • am inteles acum ce reprezinta "stanca" aia. totusi, daca judetul bacau poate pune pe o stema numai sare, inseamna ca e sarac de tot. cred ca avem mai mult decat un lucru care ne reprezinta. slanic moldova, rafinaria de la onesti, padurile din partea asaului, avem si noi rezervatii avifaunistice si exemplele pot continua. dar oricum, cei care au aprobat stema, nu cred ca ii interesau pe ei stema in sine, ci mai mult jocurile politice. stie fiecare dintre noi ce face un nou politician ajuns peste noapte la putere. schimba ce au facut cei dinainte pe motiv ca e prost si ei, numai ei, fac lucrurile bine. de asta merge tara asta cum merge si se schimba lucrurile de la o zi la alta, ca nimeni nu mai intelege nimic.
          sigpic

          Comment


          • O schita (mai mult nu pot sa spun ca e acum) bazata pe stema judetului. Astept opinii.
            L.E. Adaugat si varianta phase II. Partea buna e ca stema judetului merge mai bine cu culorile clubului (alb-rosu).
            Attached Files
            Last edited by nsa; 5 July 2009, 16:10.

            Comment


            • e ok, mie-mi place, dar la mine pe masina nu s-ar potrivi.
              sigpic

              Comment


              • Arata bine,ne mai sfatuim cand ne intalnim.acum sunt in oras caut costum pentru poza de legitimatie.

                Comment


                • Intrebare, poate cineva din voi sa dea un print la cele doua variante si sa le aduca la intalnire? Ca eu nu am imprimanta acasa ...

                  Comment


                  • nici eu nu am, din pacate, imprimanta acasa.
                    ovidiu stim ca are imprimanta, dar nu are tus.
                    bafta sorine la cumparat pampersi...pardon costum.

                    stefan, eu zic sa cauti niste creioane colorate si sa te apuci de desenat. pana la 19.00 termini tu siglele. este frumoasa noua versiune a siglei.
                    Last edited by dan08; 5 July 2009, 16:10. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • Nu cred ca vrei sa vezi cum desenez eu cu creionul
                      De fapt si cu scrisul de mana incep sa stau prost .... asta-i meseria, toata ziua la taste

                      Comment


                      • acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. defect profesional. incep sa am scris de... medic.
                        membrii mai tineri vad ca nu misca nimic in front. sunt plecati sa vada rezultatele de la bac. vedem noi ce fete au la intalnire.
                        sper sa nu iasa in poze tristi.

                        am gasit o metoda prin care sa le aratam celorlalti membri la intalnire sigla. am incarcat-o pe telefon. se vede super.
                        Last edited by dan08; 5 July 2009, 16:25. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpic

                        Comment


                        • Le va aduce si Rolion listate alb-negru, asa ca material de studiu avem.
                          Daca ne strangem mai multi poate reusim o poza cu masinile pentru background la legitimatie.

                          Comment


                          • sigla noua mi se pare ok, trebuie listata la 1:1 sa fie vazuta in marime reala, poate sus e prea incarcata
                            sigpic

                            Comment


                            • Mai e de lucru la ea putin, ma ocup maine.
                              Dar pana la urma care ramane, ca am masurat, am trasat ... dar pe care o punem? Sigla albastra sau sigla rosie? Ca a ramas ca-n tren la intalnire ...
                              ioneluxxl, sa-mi trimiti azi-maine o poza cu masina din lateral cumva pentru legitimatie (in genul a ce a facut azi Dan).
                              Last edited by nsa; 5 July 2009, 22:17.

                              Comment


                              • Tu erai la pozat cand am hotarat ca albastrul merge pe toate masinile.Rosu nu prea se asorteaza cu toate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google