Masinile Noastre- BUBUITE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu trebuie sa inteleaga nimeni , daca ajungi sa ai probleme cu asa ceva iti iei avocat bun si cum legile din Romania sunt varza ai toate sansele sa iei si pielea de pe ei si atunci sa vedem daca o sa mai zica cineva ca 50 de lei in plus pentru linistea lor e mult . Eu am apucat sa fac la Astra asigurare RCA la 2 masini (bine ca pt 6 luni) si dupa aproximativ 1 luna am aflat sa sunt aproape in faliment si de abia astept sa expire sa imi fac la altcineva . Eu anul trecut am avut un accident minor si cel care ma lovit avea la Astra asigurare si in afara faptului ca am pierdut 4 zile pentru deschiderea dosarului si am rezolvat pana la urma tot cu atentii , reparatia in sine a durat 1 luna pentru inlocuirea hayonului si a barii spate . Eu am fost multumit pana la urma deoarece la cate figuri au facut pana au deschis dosarul de dauna nu credeam ca o sa o mai repar masina pe banii lor asa .
    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
    sigpic

    Comment


    • Vin si plusez patania mea cu o doamna avand RCA la Carpatica.

      2 zgarieturi minore (vopsire) + 1 capac de roata. Am facut amiabila. Pt rahaturile de zgarieturi ne-au chemat cu ambele masini. Am mers dimineata la ghereta aia nenorocita din Sos. Alexandriei, in mirosul ala de closet nenorocit.
      Eram al 6-lea, fiind 8 dimineata, pana la 9 juma facusera 1 caz in care mai aveau putin si luau la intrebare soferii de ce dracului s-au urcat la volan si s-au intalnit!

      Noroc cu casco. I-am spus doamnei sa mearga cum poate acas', ca ma descurc eu.
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • Atata timp cat firma de rca este agreata de lege, poti sa ai si avocatii lui Obama nu vei castiga.
        STOP ACCIDENTELOR DE CIRCULATIE!

        Comment


        • Du-te prin tribunal sa vezi cati se judeca din motiv ca RCA-ul vinovatului n-a platit, iar pagubitul cere plata suplimentara a daunelor (de catre vinovat). Daca tot invoci legea, macar ai habar de ea.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • E de ajuns sa spui "du-te prin tribunale" pentru orice, nu numai pentru procese cu RCA. Eu am un proces foarte simplu, doar trebuie sa modifice aia de la fondul funciar un act de proprietate. Procesul dureaza din februarie anul trecut si nici acum nu s-a solutionat nimic.
            Am un prieten care a dat statul roman in judecata pentru taxa aia de prima inmatriculare. Prima instanta a avut-o in mai anul asta, iar urmatorul termen este in iunie anul viitor.
            E buna treaba asta cu "da-i in judecata", dar nu in tara asta.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Am avut eu proces cu statul din 2003 pana acum....mai bine te duci in munti!

              Comment


              • @vitriol: Exact! Si acum intreb, chiar are rost atata stres pentru cativa zeci de lei "economie"? Cu siguranta nu, dar numai cine n-a trecut prin asa ceva, gaseste argumente puerile.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • @darksid3

                  Asigurătorii RCA au obligația de a stabili limite de răspundere (de despăgubire), care nu pot fi mai mici decât limitele prevăzute de normele în vigoare emise de către Comisia de Supraveghere a Asigurărilor.

                  Limitele de despăgubire stabilite prin norme de către Comisia de Supraveghere a Asigurărilor sunt:

                  a) pentru pagubele materiale produse în unul şi acelaşi accident, indiferent de numărul persoanelor prejudiciate, limita de despăgubire se stabileşte, pentru accidente produse în anul 2010, la un nivel de 500.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb al pieţei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Naţională a României. Pentru accidente produse în anul 2011, limita de despăgubire pentru aceste riscuri se stabileşte la un nivel de 750.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb al pieţei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Naţională a României. Pentru accidente produse în anul 2012, limita de despăgubire pentru aceste riscuri se stabileşte la un nivel de 1.000.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb al pieţei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Naţională a României;



                  Deci in tribunal se poate solicita suma ce depaseste rapatii de 1 milion de euro, in rest te asigur ca nu exista sanse de castig, doar nervi bani si timp pierdut in tribunal.



                  Nu ma intelege gresit eu sunt sofer de 6 luni, nu am stiut ce asigurare e buna sau ce nu este buna, am aflat, regret, o sa fac la altii, dar nu mai dati vina pe soferi ci dati pe firma de RCA, Carpatica este vinovata nu soferul.
                  STOP ACCIDENTELOR DE CIRCULATIE!

                  Comment


                  • Cat timp se poate intenta un proces doar pentru ca ai gardul mai inalt decat vrea vecinul, crede-ma ca poti fi dat in judecata pentru daune materiale sau morale, mai ales daca RCA-ul il plimba pe amaratul ala, timp de 90 de zile, pe la diferite "sedinte" de foto si expertize. Apoi tu trebuie sa dai in judecata firma pe motiv ca nu respecta legislatia si tot asa. Daca pagubitul vrea sa te faca, te face de te ustura sub coada.
                    Un avocat bun stie ce motive sa invoce, cu tot cu paragraful ala pe care l-ai postat. Legile in Romania sunt usor de rastalmacit.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Cu atata publicitate negativa pentru Carpatica, Euroins si Altii,dau vina pe sofer,are alte optiuni si nu ia masuri.Merge pe principiul "ma doare-n cot de ala care-l lovesc,ii dau asigurarea si paa!!",face asigurare la "aia ieftina" iar dupa evenimentul consumat tot el se caieste.

                      Eu prefer sa dau 50-100 ron in plus la 6 luni sau un an si nu ma doare capul
                      sigpic
                      "BRABUS" STYLE

                      Comment


                      • pffff ce discutie am deschis) Decat sa dai pe cineva in judecata vb lui PCH ...mai bine mergi in munti si euam avut un proces din 2002 si acum e pe gata)...Oricum asta nu e o solutie...Multi nu au nici macar asigurarile alea de la carpatica si firmele astea nenorocite....
                        MY CLA

                        Comment


                        • Multe procese merg pur si simplu pt ca avocatii au nevoie de bani
                          Nu ai cum sa castigi ceva impotriva celui asigurat. Poate doar daca-l acuzi de alte balarii.

                          Comment


                          • Uite un exemplu de ce se poate intampla.
                            Problema apare cand compania de asigurari si-a indeplinit rolul legal, dar care, in urma expertizelor si artificiilor legale, pagubitul nu este despagubit sau nu este multumit de despagubiri/calitatea lucrarii. Cat timp s-a facut actul amiabil si vinovatul declara ca e Vinovat, este pasibil de a fi dat in judecata de catre Pagubit, in functie de ceea ce va invoca avocatul celui din urma.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • HSIMBP,taximetristi astia sunt flamanzi rau!!!!
                              sigpic
                              "BRABUS" STYLE

                              Comment


                              • Ideea e ca te trezesti tarat prin tribunal, chiar daca in final nu platesti nimic, te alegi cu nervi mancati si cu mai mult de 50 de lei cheltuiti pe drumuri Basca familia si mortii luati la carne, daca dai peste un cocalar.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google