Masinile Noastre- BUBUITE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @god - politia trimite dosarul de cercetare penala la parchet unde primeste numar unic de inregistrare, dupa care dosarul revine la organele de cercetare penala (politie) care vor formula o propunere de solutie: NUP (neincepere urmarire penala) / incepere urmarire penala pt. vatamare corporala din culpa (depinde ce a declarat si celalalt conducator auto implicat in evenimentul rutier).
    Succes!! Din nefericire nu pot incarca foto cu accidentul suferit de mine, tot o dauna totala.

    Comment


    • @damon: multumesc pentru detalii.
      Celalalt conducator auto pana acum nu a ridicat nici o "pretentie" de despagubire, voi pastra legatura cu el sa vad cum se mai simte,etc
      Ieri am fost la service impreuna cu inspectorul de la casco, s-a facut procesul de constatare si acum astept ca serviceul sa trimita devizul estimativ catre cei de la casco, ei sa isi dea cu parerea daca este sau nu dauna totala si apoi sa vedem ce ramane de facut.
      Si inspectorul de la casco mi-a spus(ca si voi) ca cel mai probabil va fi dauna totala tinand cont ca suma asigurata este de 4900 sau 5000 euro si reparatia ar costa mai mult;ramane totusi sa vedem exact care este decizia lor dupa ce primesc de la service devizul estimativ.
      Am inteles ca indiferent de situatie trebuie platite toate ratele ramase din polita casco; in cazul meu rata a 2-a, 80 euro pana pe 11 ianuarie + inca 2 rate a cate 80 euro, asadar un total de 240 euro care mi s-a spus ca probabil se va retine din suma pe care ar urma sa o primesc de la ei.
      Am intrebat si cum sta treaba cu dauna totala si ce se intampla si mi s-a spus ca:
      1. primesc 75% din suma asigurata + epava sa fac ce vreau cu ea
      2. epava se pune la vanzare/licitatie pe nu stiu ce site al lor urmand sa primesc toata suma asigurata trecuta in contract(nu mi s-a spus si am uitat sa intreb modul in care primesc banii...daca imi dau initial cei 75% din suma asigurata si apoi cand se vinde epava imi vireaza restul sau daca astept X zile/saptamani pana se vinde epava si imi vireaza toti banii)
      Tinand cont ca nu am nici timp si nici spatiu sa ma apuc sa dezmembrez masina si sa o vand pe bucati voi opta pentru varianta cu vanzarea de catre ei in asa fel incat sa nu mai am de alergat.

      Voi mai posta updateuri din cand in cand poate informatiile ajuta pe cineva aflat intr-o situatie similara.
      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

      Comment


      • @god - colega cand ai avut evenimentul?? trebuie sa urmaresti parcursul descris mai sus al dosarului penal, ca am inteles ca si treaba cu dosarul de dauna bate pasu` pe loc pana se da solutia in ds. penal...si eu am aceeasi belea. de curiozitate, la cat ti-a fost evaluata epava?? intreb pt. ca a mea, in ce priveste caroseria cred ca arata mai rau decat a ta. cu stima!

        Comment


        • @damon: momentan nu stiu nimic despre dosarul penal, decat ca a fost deschis si atat, nici nu stiu de unde sa ma interesez de el
          Accidentul a avut loc pe 27 decembrie seara pe la ora 18:00. Abea miercurea trecuta pe 4 ianuarie a putut inspectorul de la casco sa se deplaseze la service-ul unde era masina pentru constatare si deocamdata nu se stie oficial daca este dauna totala sau nu asa ca inca nu s-a facut o evaluare pentru epava. Voi suna la casco saptamana aceasta sa vad daca s-a primit devizul de la service si daca au ajuns la vreo concluzie legata de dauna.

          De unde as putea sa aflu detalii despre dosarul penal ca in momentul de fata nu stiu nimic despre el? A fost deschis in Giurgiu(tinand cont ca accidentul s-a intamplat in Giurgiu) sau in Bucuresti? Ce numar are(sau identificator cum i-o spune) si unde pot sa aflu noutati legate de el?
          Oricum, tinand cont ca accidentul s-a intamplat relativ recent(acum 11 zile) mai sunt inca 49 zile in care celalalt sofer sa poata depune plangere si sa se complice treaba cu dosarul penal-sper totusi sa nu se ajunga acolo.

          La tine cum a evoluat situatia?
          ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
          Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

          Comment


          • Ce ti s-a deschis tie, se numeste "dosar de cercetare penala", care se poate finaliza cu neinceperea urmaririi penale (adica bine - pa - la revedere) sau cu inceperea urmaririi penale (proces penal pe rol). Vei fi anuntat in scris despre decizia organelor de cercetare penala, iar in cazul inceperii urmaririi penale, de incadrarea juridica a faptei pentru care vei fi judecat.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • din ce stiu eu de la propriul accident cu casco , ei iti vand epava cu un pret pe care il scad din suma asigurata restul ar trebuii sa iti revina tie , adica tu ar trebuii sa ramai in mana cu intreaga suma asigurata minus ratele. bine ca tu esti in regula si te simti bine. succes
              Interactive Design Lights & Sound <- click

              Comment


              • @god - eu am iesit in decor cu 3 zile mai tarziu decat tine, evenimentul a avut loc in afara localitatii de domiciliu si dosarul de cercetare penala este instrumentat de ofiteri ai IPJ - Serviciul Rutier - BDNE (Biroul Drumuri Nationale si Europene). Din lipsa de personal, lucrurile evolueaza destul de greoi intrucat nici pana azi dosarul nu a ajuns la parchet pt. a primi numar unic de inregistrare, fiind inca la IPJ, unde sunt doar vreo 3 oameni la peste 1000 de dosare, poate mai bine. Iti spun asta pt. ca am fost personal la parchet sa ma interesez de dosar, dupa care, cand m-am dus la IPJ sa ma interesez de soarta cauzei, inarmat cu ganduri "de celeritate" si i-am vazut pe cei trei inconjurati de mormane de hartie, am lasat-o balta ca sa nu astept pana la vara dupa dosar....
                Desigur ca sirul belelelor nu se termina aici: atunci cand mi s-a intocmit dosarul de dauna inspectorul a scris "lipsa anexa 2B". Daunele totale precum stii, indiferent de locul producerii evenimentului rutier merg toate la Bucuresti, unde iar la fel sunt foarte putini oameni, plus ca dosarul este incomplet fara celebra anexa 2B....ce sa mai, inspectorul "m-a incurajat" zicandu-mi ca pana in primavara-vara sa imi iau gandu` de la banii de casco, insa ce draq ma fac fara Logan??!! asa ca maine merg la banca sa vad ce credit pot sa accesez sa-mi iau, desigur, tot Logan, ca sa nu mai am cearta p`acasa cu familia si stresuri ca n-am masina sa imi rezolv problemele zilnice....
                Deci, daca evenimentul l-ai avut in Giurgiu, dosarul este instrumentat de IPJ Giurgiu si va fi inaintat la Parchetul in a carei raza teritoriala se afla localitatea/tronsonul de drum unde ai avut accidentul, parerea mea. Intra pe site-ul inspectoratului de politie, vezi cand sunt zilele de audienta si incearca sa obtii o audienta, insa nu fi convins ca vei obtine mare lucru dupa asta, ca daca nu-s oameni, cine naibii sa lucreze muntii de dosare??
                Cele sustinute de colegul Vitriol sunt adevarate, solutia in dosarul de cercetare penala ti se va comunica cu siguranta, ca dealtfel si mie, insa pana atunci, tinand seama de reformele si restructurarile democratice in institutiile statului, nush cum o fi in cazul tau, da` eu cred ca ma apuc iar de tutun....
                Poate ne mai ajuta si alti colegi cu sfaturi/opinii.

                Comment


                • Fara sa vreau am ajuns si eu pe acest thread. Accidentul s-a petrecut pe Sos. Orhideelor eu cedand trecerea celor care coboara de pe bretea (podul basarab). In rest las pozele sa vorbeasca de la sine. Masina se repara pe asigurarea vinovatului.
                  Attached Files

                  Comment


                  • eu credeam ca scap iarna asta da' din pacate mi-a iesit un "catelus" si iata ce a iesit...Accidentul s-a petrecut in Ranca aseara
                    Attached Files
                    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                    Comment


                    • ce viteza ai avut de ai strambat intaritura de la bara?
                      sigpic
                      "BRABUS" STYLE

                      Comment


                      • Saracul catel e dauna totala ! Iar acum prima intrebare ai CASCO?

                        Comment


                        • vreo 50km/h da' era o portiune de gheata acolo..... casco din pacate nu am asa ca....cainele daca se ridica in picioare imi punea labele dupa gat....
                          Last edited by popavlm; 1 February 2012, 22:41.
                          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                          Comment


                          • Capota, spoiler, proiector, intaritura de la bara, element inchidere bara probabil si plasticul acela de la roata, farul si aripa par ok astea la prima vedere. O sa te coste ceva chiar daca le faci la un service oarecare! Imi pare rau pentru tine!

                            Comment


                            • nu-ti dadea pe casco chiar daca aveai ...
                              juri ca-i data de un gard ceva nu de un caine ...

                              si mie imi pare rau pt tine. si eu era s-o fac pachet azi... dar am scapat
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • faru' are toate prinderile rupte
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google