Masinile Noastre- BUBUITE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Dsign: Mai este o singura problema! Daca te duci la reprezentanta si firma de asigurari nu are contract cu ei,ori iti platesti tu reparatia si astepti minim 15 zile lucratoare(de obicei dupa o luna jumatate)sa ii recuperezi, ori astepti sa plateasca firma de asigurari direct la reprezentanta(minim 30 de zile lucratoare) si dupa aceea sa iti recuperezi masina.
    Dar pentru noi, cei cu loganuri, asa cum ai spus si tu mai sus, este bine ca toate serviceurile si asigurarile sunt obligate sa iti monteze numai piese originale de caroserie pe masina...

    Comment


    • Originally posted by LarryG View Post
      .................................................. ..............

      @Eu4yas: Daca tu ai o usa deformata 20 sau 30%, platesti un Casco de >500 euro pe an ai vrea sa ai jumatate de kg de chit pe usa sau o usa noua?Pt.tinichigiu este usor sa dea 2-3 ciocane sa o indrepte putin si restul face vopsitorul dar dupa jumatate de an sau un an tot o sa cada chitul ala....
      ...............................
      Eu nu m-am referit la partea asta. M-am referit la comoditatea lor si la felul de a face bani. Te duci cu o usa 10 - 15% indoita, in unele cazuri si mai putin de-atat si ei ce spun, inlocuire.
      Pai de-aia si daca te duci cu o 1310 ai sa vezi ca nu mai stiu sa-ti indrepte ori fac pe prostii, de ce?
      Simplu, de ce sa mai stau sa dau la ciocan la usa astuia cu 1310 ca nu-mi iese nimic, ma duc repede sa schimb la un logan oarecare o usa, ii iau usa lui, o indrept pt mine si o vand si eu mai departe.

      Ca fapt divers, eu am avut dauna. M-am dus la service acolo (autorizat), mi-au spus "domne, trebuiesc schimbate toate, aia, aia, cutare, cutare". M-am speriat.
      Ei isi facusera un deviz convenabil. Si ce sa vezi, cu devizul asta al lor, si-au luat teapa si am castigat eu.
      Cand am fost sa-mi iau "dauna", parca erau dezamagiti asa . Ii si aud acum, "a, domne, pai pe-asta o faceti cu 30 de mil in loc de 140 domne". Pai bine domne, dar nu mi-ati spus d-voastra ca este ireparabil totul la inceput ?
      Last edited by Eu4yas; 5 October 2011, 23:03.
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • @dsign. In unele cazuri, de exemplu asiguratorul iti impune sa te duci la service-uri agreate de ei si nu la reprezentante.

        Ca si ex iti dau patania unui bun prieten care are un renault symbol de 6 ani si jumatate. La 6 ani si o luna a avut o dauna care a vrut sa o repare prin casco. Pana aici toate bune si frumoase. Cand a ajuns cu masina in service Dacia - Renault sa isi repare masina cei de acolo nu au putut sa bage masina in reparatie pentru ca pe devizul dosarului casco era specificat reparatie la service agreat si nu service reprezentanta. Luati la intrebari cei de la asigurari au zis ca masina are deja 6 ani si nu mai are tablaria si vopseaua in garantie asa ca nu mai are de ce sa isi faca reparatia la reprezentanta.
        Super Oferte Accesorii Logan

        Comment


        • Deci omul a gresit grav... Nu exista asa ceva.

          Am destui ani de receptie de service in spate, asa ca stiu ce vorbesc.

          Exista contracte cu firmele de asigurari la toate reprezentantele.

          Acum un an cand am avut 6 dosare de dauna nu am mers la service Dacia pentru ca iesea naspa la cele 2 suduri si la vopsea. Insa nu s-au montat piese chinezesti pe masina. Farurile, barele, armaturile, chiar si aparatoarea de noroi au fost de origine. Asta dupa ce am refuzat o pereche de faruri si bara de fata, care erau de China.

          Deci se poate!
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • Dsign eu am inteles ce ai vrut sa zici dar priveste si punctul de vedere de dincolo de bariera...mi se pare absurd sa ai o dacie si sa nu o poti repara la service Dacia pt ca nu te primesc...doar de la firma aia am luat-o si asta e doar un exemplu...mai am prieteni cu diverse raritati de masini(vw,opel) care intampina probleme asemanatoare legat de service-uri ....
            @SDP sa repare la cele care se poate totusi ...nu trebuie generalizat
            @Matheo macar cad tablele de pe ele dupa 15-20 de ani in schimb ma uit acum pe forum si observ ca loganele vechi de 5-6 ani deja au gauri si incepe sa domine rugina

            Comment


            • Originally posted by dsign View Post
              Insa nu s-au montat piese chinezesti pe masina. Asta dupa ce am refuzat o pereche de faruri si bara de fata, care erau de China.
              daca si tie care stiai cu ce se mananca au incercat sa-ti bage pe gat china ...

              hai sa socotim altfel: ma loveste x si pe rca-ul lui fac masina. nu am experienta , nu stiu unde sa ma duc. Dacia o duc la Dacia si Fordu la Ford nu ? aia ce pot zice ? lasati masina aici 'nspe zile si reveniti cand e gata. asigurarea lui x aduce piese , ei fac manopera , etc
              de unde stiu eu daca-s de origine piesele sau de vapor ? la orice marca ?

              PS: daca asiguratorul are contract cu servisul sau reprezentanta el aduce piesele fara " adaos "
              Last edited by Costi-bc; 6 October 2011, 01:45.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Sunt putine reperele de care iti poti da seama ca nu sunt originale(fie china fie alti producatori aftermarket).Primul care imi vine in cap acum sunt farurile, pe care la mare parte din ele scrie (vezi TYC, DEPO, MAKKO, etc - dany stie despre ce vb).
                LA un reper ca bara fata, armatura, carenaj, etc. mai greu iti dai seama ca nu e original, daca esti novice in astea ai pus-o sigur.Cat despre reparatia masinii in reprezentanta nu sunt 100% de acord, exista multe service-uri multi brand unde se face treaba mult mai ok decat la reprezentanta, service-uri mici aflate oarecum la inceput, care vor sa se afirme...si incearca sa faca acest lucru prin CALITATE.Personal am auzit de multe ori de la reprezentante , dupa diverse interventii explicatii de genul ...."pai nu mai e noua dom'le, a fost lovita, etc" ceea ce mi se pare o mare mizerie...

                Comment


                • Deci :

                  1. Service-urile multibrand lucreaza bine, excelent uneori, insa li se impune sa foloseasca piese aduse de asiguratori. Care piese sunt 95% neoriginale, ca sa fie ieftine, sa nu cumva sa iasa asiguratorul in pierdere.

                  2. Service-urile dedicate, reprezentantele, nu lucreaza cu altceva decat cu piese din curtea proprie, adica originale (asta e regula) pentru ca daca ii prinde importatorul ca aduc piese din alta parte, la revedere licenta! Tousi, in reprezentante nu selucreaza intocmai cum trebuie. Eu am intalnit reprezentante unde se lucreaza excelent, insa nu pt Dacia

                  @Costi-bc, necunoasterea legii nu te fereste de inchisoare! Deci necunoasterea legilor nu trebuie sa fie o scuza ca sa isi bata joc toti nemernicii de noi. Asiguratorii au un tupeu maxim de acum, trebuie sa mergi cu monitorul oficial in brate la ei
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • Sambata asta am luat si eu un caine destul de mare pe autostrada, cu 90 -100 km/h in momentul impactului. Noroc cu bullbar-ul ca altfel nu cred ca mai plecam de pe autostrada
                    Attached Files

                    Comment


                    • Dupa lovitura l-ai imprastiat bine de tot.

                      Nasol ce sa zic sper sa o rezolvi repede si bine.
                      sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                      Comment


                      • Mda , autostrazile parca sunt prevazute cu garduri de protectie impotriva animalelor, ca sa nu te trezesti cu vaca in parbriz la 130 km/h. Dar probabil s-au furat mare parte din ele iar de inlocuit se asteapta o cheta de la soferi.

                        Comment


                        • Vorba lui crull.... si zici ca mergi pe autostrada.... viteza siguranta ajuns mai repede la destiantie.... vai de noi ...
                          Banuiesc ca s-a intamplat pe A1 nu? Succes la reparat.
                          Intalniri Logan Club Constanta:
                          In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                          Ptr detalii : 0723.955.045

                          Comment


                          • Vin si io cu 2 peripetii petrecute acum ceva timp. Prima data pupat o nova in spate, a 2-a o tanti mi-a intors in fata....incercare de evitare dar degeaba.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Da pe A1 exact in dreptul camerelor de rovinieta din Dambovitza. Maine o sa ma duc cu masina la reprezentanta ca am casco

                              Comment


                              • Nasol sa faci accident!Si eu am dat intru-un caine si am spart capacul de pe dreapta spate...si am spart si cainele!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google