Discutii generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • va rog sa imi dati si mie datele unuia care stiti ca lucreaza bine cu fibra din galati vreau sa imi prelungesc si eu capota...astept pm

    Comment


    • Si un pret iancu nu zici si tu...?

      Comment


      • Va spun duminica la intalnire ; fiecare negociaza cum poate, nu vreau sa-i stric pretul mesterului.
        Atunci va puteti da cu parerea daca se merita metoda asta sau nu.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Am si eu ceva sa va arat duminica: mi-am tras semnalizare one-touch.
          ... ca la seria 6

          Comment


          • Uauu. merita sa vedem. Surprize, surprize...
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Salutare baieti.
              Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii legate de revizie la 60.000 km la un logan 1.6 2005.
              1. Se schimba ceva in plus fata de ulei+filtru filtru aer si distributie? ( adica bujii sau placute de frana sau altele )
              2. La ce service imi recomandati sa ma duc, tinand cont ca masina nu mai este in garantie. Nu as vrea sa ma duc la reprezentata ( sa raman fara chiloti ), asa ca poate mai stiti voi un mecanic bun, avand in vedere ca nu sunt operatii complicate care trb efectuate.
              3. De unde imi recomandati sa cumpar piesele de schimb? ( de pe forumul loganclub, de la popescu, sau de oriunde de pe net.) Si cam ce firme ar trb sa caut.

              Va multumesc anticipat, toate cele bune.
              Cars don't kill people. People kill people!

              Comment


              • 1.Bujiile poti sa le mai lasi daca arata bine (inteleg faptul ca nu prea esti dispus la cheltuieli), desi recomandarea dacia e sa le inlocuiesti; placute, doar daca e cazul.
                3.La IATSA au oferta la kit accesorii si distributie(eu am inlocuit acu, ~doua saptamani si pretul e ok)
                2. Daca optezi ptr. varianta 2 nu mai are sens sa-ti reecomand alt service.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • La partea de accesorii exista si varianta mai ieftina - schimbi doar cureaua, fara role.
                  Si evident, daca va fi cazul, pompa de apa. Daca la demontare prezinta semne de "duca" se inlocuieste obligatoriu. Unii mecanici nu ofera garantie daca nu se schimba si pompa de apa.
                  Ca service, eu recomand Nalba. Am facut distributia acolo si am fost multumit.

                  Comment


                  • Asta-i mare prostie; ce treaba are pompa de apa cu...distributia? unii ar dori sa schimbam si pivotii. . Nici nu ma uit la un service, care spune asemenea prostii.
                    Aveti grija, ca in general cureaua de accesorii iese mai ciufulita dupa 4 ani de utilizare decat cea de distributie; vedeti cate cazuri au fost cu, curea accesorii rupta; la mine rola accesorii huruia destul de tare, asa ca luati aminte si nu va pripiti.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Chiar nu stii ce treaba are pompa de apa cu distributia??? Sau ce sa cred? Ca nu inteleg p.d.v. tau.
                      Oricum nu-i locul si nici momentul sa ne contram ...

                      Comment


                      • Doamne, da nu de contre e vorba Mircea; adica tu esti de acord sa-ti impuna cineva sa schimbi si pompa de apa ca sa ai garantie la distributie?
                        eu n-am inlocuit-o si nici un service serios nu-ti impune asa ceva; schimbi ce e defect, nu asa de dragul schimbarii.
                        Cand o sa cada pompa o inlocuiesc impreuna cu, cureaua de distribitie, dar cand o sa curga nu cand imi impune cineva; despre asta e vorba.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Am rezolvat revizia de 60.000 km la un service de la popescu. Se numeste Meteor Auto. Momentan multumit de mecanicii de acolo. Asta vara am mai facut o geometrie a rotilor acolo, la fel, multumit.
                          Toata revizia m-a ajuns 700 lei ( piese+manopera+schimbat anvelope vara cu cele de iarna+echilibrat).
                          Am schimbat cureaua de distributie, rola, cureaua de accesorii ( cea lunga pt AC si servo), ulei Elf 4L, filtru de ulei, filtru aer Mann si schimbat antigelul.
                          Ceea ce mi se pare interesant e ca, fosta curea de distributie arata destul de bine, mecanicul a zis ca mai puteam sa merg linistit cu ea ceva timp. Acea curea era cea originala, venita odata cu masina in 2005. Si da, din 2005 si pana in 2012 nu am schimbat distributia, cu toate ca DACIA recomanda la 4 ani schimbul.
                          La noul kit de distributie am garantie 1 an de zile, ( fiind de origine DACIA) iar durata medie de utilizare 4 ani sau 60.000 km.

                          Am vrut sa ma duc la Apan, pt revizie. I-am sunat si mi-au spus ca revizia de 60.000 km +kit distributie costa 1160 lei (+-).
                          Unde:
                          -ulei, dacia oil 390 lei
                          -kit distributie 400 lei ( nu am inteles daca includea si pompa de apa )
                          - curea accesorii 370 lei ( de ce, nu stiu, deoarece cureaua propriu-zisa costa 65 de lei- de origine dacia sau ce recomanda fabricantul)
                          - preturile includ si manopera
                          Concluzionand toate astea, mi s-a parut cam scump pentru o DACIE. [acum 2 sapt am fost la revizie cu masina de la servici, toyota avensis model 2007, si am dat 800 lei, ( si aici la fel povestea cu scutul --de la serviceul de mai jos--, taxare de o ora de manopera in plus pt 5 minute de munca)]

                          Apoi am mai sunat la un service, ECOtech, undeva pe centura. Cei de acolo mi au cerut 805 lei pt aceasta revizie, dar imi acorda garantie la distributie doar daca schimba si pompa de apa, ceea ce nu mi a convenit sa ma oblige sa schimb ceva ( poate pompa de apa era buna- si este buna, dar atunci nu stiam). In schimb imi puneau ulei castrol la un pret de 145. Iar in plus ce nu mi a convenit, mi au cerut 250 de lei pe manopera. Asta la telefon. La acelasi service, acum vreo 2 luni, am fost cu un prieten cu un vw passat din 2000, si ca sa ii dea jos scutul metalic care impiedica accesul la ...( aia de ulei, ca sa il schimbe, imi scapa acum termenul)..l-au taxat cu inca o ora de manopera, treaba pe care ei au terminat-o in 5 min, ca am stat langa ei.
                          Si in urma unei analize am zis mai bine skip. Sa nu ma trezesc ca imi umfla factura degeaba.

                          In cele din urma mi-am amintit de primul service, cel de la popescu. Am fost la ei, am intrebat de preturi, manopera, etc. Mi-au convenit si am si facut.

                          Multumesc frumos pentru sfaturi.
                          Numai bine va doresc.
                          Cars don't kill people. People kill people!

                          Comment


                          • Inteleg faptul ca ai mers tot pe vechea rola la accesorii; nu comentez, eu mi-am spus deja parerea mea in legatura cu acet lucru.
                            Deci nici tie nu-ti plac mecanicii care conditioneaza garantia la distributie de inlocuirea pompei de apa
                            Am vrut sa ma duc la Apan, pt revizie. I-am sunat si mi-au spus ca revizia de
                            Unde:
                            -ulei, dacia oil 390 lei
                            .
                            Esti sigur ca nu ai incurcat pretul ?
                            In rest, sa auzim de bine
                            Last edited by IancuMIC; 28 November 2012, 20:35.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Salutare,
                              La apan asa mi-a spus o doamna la telefon. Am uitat sa specific ca acel 390 de lei include pe langa manopera, filtrele de aer si ulei. Asa mi a spus, asa va spun. Nu cred ca am incurcat, deoarece am notat pe o hartie preturile. Dupa cum am zis, am facut o mica cercetare de piata ( datorita bugetului ) si am notat tot pe hartiuta, ca sa nu le incurc si sa stiu exact spre ce optez.

                              gl_mmm m-a sfatuit la nalba, dar nu am gasit nici un numar de telefon de la ei pe internet. Probabil ca dupa ce au dat faliment au desfiintat si site-ul. Am gasit doar nalba dealer chevrolet.

                              In legatura cu acea rola de la accesorii, am decis sa nu o schimb momentan. Intreadevar huruie un pic cand conectez AC-ul. Dar la vara vreau sa fac o verificare a instalatiei de climatizare si atunci probabil o voi schimba, poate adaug si un filtru de polen ( din nou depinde de bugetul disponibil atunci - poate ma ajuta un loganist cu filtrul de polen, bineinteles contracost:P plus o bere ) si sigur v-a trebui completat cu freon. Vara cu 4 persoane in masina la drum lung, nu face fata AC-ul.
                              Va salut.
                              Cars don't kill people. People kill people!

                              Comment


                              • Chiar si asa schimbul de ulei era enorm la pret; doar nu-ti puneau Mobil1
                                Atentie insa la rola; la mine in mers nu se auzea huruind, sau cel putin n-am auzit-o eu, dar cand a desfacut-o mecanicul a invartit-o, eu eram la 2m de el si auzeam acel huruit; bineinteles ca am studiat-o si eu; avea un zgomot si cand o miscai mai energic.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google