Sfaturi Privind Achizitionarea Unei Camere Digitale.......

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi Privind Achizitionarea Unei Camere Digitale.......

    Deci sa va explic,as vrea sa achizitionez o camera sa filmez ,nu vreau ceva cu pretentii dar totusi ,nu imi trebuie profi ,oricum okazii speciale sunt la tot pasul si ii pacat sa nu le imortalizez,si ce m-ar interesa sa aiva cat mai putine piese in miscare ,deci de preferat memoria sa fie pe card de memorie sau.....Imi cer scuze dar sunt super novice in problema asta ,dati-mi sfaturi ,accept orice informatie,o sa le i-au ca atere........Multumesc
    http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

  • #2
    Pai stai, vrei camera foto sau camera video ? Ca si chestie, undeva la un 3-5 milioane poti lua o camera foto care sa si filmeze. Eu merg pe Canon, ceea ce am si avut - diferite modele pana acum. Momentan am unul profesional. Daca ai nevoie de mai multe sfaturi: messenger m_teo22
    Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

    Comment


    • #3
      Pai o camera foto digitala buna filmeaza la o rezolutie bunicica si cu un sunet destul de bun. Am vazut ceva in oferta la Metro , camera foto Kodak de 8 Megapixeli parca cu card de memorie inculs de 1 gb ...Foarte ieftin undeva la 3-400 ron . Eu am un model de kodak de 6,1 mpx care face poze si inregistreaza destul de bine. Daca vii sambata la intalnire sa te uiti si la Panasonicul lui Valeriu61 care este tot de 6,1 ...Deasemenea f bun dupa mine.

      PS: Ai PM de la mine !
      sigpic

      Comment


      • #4
        Eventual sa ne spui in ce buget vrei sa te incadrezi. Acum depinde si ce vrei, foto sau video, pentru ca inca nu exista aparate care sa le faca bine pe amandoua.
        Zambeste, maine poate fi mai rau!

        Comment


        • #5
          Blackufo, cory are dreptate. Spune cam la cat vrei sa te intinzi si ce te astepti sa faci mai mult timp cu camera respectiva:poze sau filme. Exista si camere video ce inregistreaza pe compact flash sau SD-uri, dar eu ti-as recomanda mini-DV pt filmari si-o camera cu zoom OPTIC de 20x. Daca vrei preponderent poze si nu esti nici super pasionat si nici expert in arta fotoggrafica, atunci o camera compacta, desi un dslr entry-level, gen fuji 9500,9600,9700 costa cam la 800ron si isi face toti banii. Merita orice leu dat in plus fata de o compacta la pret de 400ron.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Bad_Wolf View Post
            Pai o camera foto digitala buna filmeaza la o rezolutie bunicica si cu un sunet destul de bun. Am vazut ceva in oferta la Metro , camera foto Kodak de 8 Megapixeli parca cu card de memorie inculs de 1 gb ...Foarte ieftin undeva la 3-400 ron . Eu am un model de kodak de 6,1 mpx care face poze si inregistreaza destul de bine. Daca vii sambata la intalnire sa te uiti si la Panasonicul lui Valeriu61 care este tot de 6,1 ...Deasemenea f bun dupa mine.
            kodak de 8 mp am eu si face niste poze super super frumoase
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • #7
              Eu zic sa iei Canon, clar. Acum, daca ne spui si bugetul alocat, iti spunem si un model, care e cel mai bun la banii aia.


              PS: Threadul se muta la Discutii Generale, aici este pus la Bursa.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Salut,

                Hai sa ne lamurim ce vrei
                Camera foto sau camera video ?
                La prima categorie trebuie sa ti cont de tipul de alimentare: baterie 1,5 ( intre 2 si 4 bucati) sau acumulator propriu dedicat.Apoi in functie de ce vrei sa faci cu ea trebuie sa ti cont de zoom optic si digital
                (cat de mult vrei sa aproprie) iar apoi sa ti cont de nr. De MP (megapixeli) iarasi cuprinsi la camerele mai slabe intre 5-pana la 10,1 la cele mai bune !
                La camere video 3 mari categorii: filmare pe caseta ,dvd sau hard disc( capacitati intre 30-60 GB)
                la acestea din urma iar trebuie sa ti cont de zoom uri cuprinse intre 800 si 2000 (idem camere foto), ergonomie, greutate, usurinta accesare meniu...
                Pentru mai multe detalii dute aici www.Domo.Ro si alege si u ce vrei poti opta pentru plata prin curier si platesti produsul cand iti ajunge acasa !
                succes
                Eu unul folosesc un dcr-sr 32 la camere video si un fuji s1000 la ap foto ( ca sa iti faci o idee cum si in ce fel
                NICKYNICK

                Comment


                • #9
                  Eu zic sa dai un ochi si la camerele HD 1080p! (HD= High Definition)
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    Pt poze, da un ochi la dslr-uri pentax...Un pic cam scumpe dar isi merita banii.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      Pentru un fotograf amator / incepator recomand un Canon din seria IXUS. Sunt OK, sub dslr-uri si ca pret si performante, dar merita toti banii. Poze excelente, salvare rapida pe card, filmeaza binisor pentru o camera foto, configurare atat automata cat si setari manuale pentru cunoscatori.
                      As mai recomanda si un HP din seria R. Sunt excelente, dar putin mai sus ca pret.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • #12
                        Mi-am luat un Sony HDR-SR12E , în rate, de la Altex. E super ok, numai să-ţi convină preţul. Sper să nu mă tragă andrei de urechi pentru reclamă mascată, dar eu asta mi-am luat : http://www.sony.ro/view/ShowProduct....ard+Disk+Drive

                        Comment


                        • #13
                          Eu as recomanda aparatul digital SonyDSC-W120,micut ,simpatic ,filmeaza ,card 2 gb,7,2 mega pixeli.Stabilizator imagine .Pret cam 800 lei

                          Comment


                          • #14
                            Recomand Canon,sunt foarte bune,la fel si Panasonic cu lentile lumix si stabilizator de imagine.

                            Comment


                            • #15
                              Eu am Canon Ixus 70 ! SUnt foarte multumit de el ! Ca aparate foto as putea recomanda : Canon , Nikon , Olympus si Fuji !

                              NUmai bine !
                              sigpic

                              Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google