Sfaturi Privind Achizitionarea Unei Camere Digitale.......

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Uita-te la specificatii care iti place, si apoi verifica reviewuri-le de pe www.dpreview.com.
    Baietii aia fac niste review-uri foarte profesioniste.
    Ca firme, pt aparate sub 1000 de lei, nu recomand Nikon. In gama compactelor nu stralucesc defel.

    Iti mai dau un sfat, la modul general, nu relativ la un aparat anume:
    mai importanta e calitatea sistemului optic si marimea senzorului, si nu numarul de megapixeli.
    Parerea mea, cele cu peste 10 megapixeli si cu senzor de 1/2,5 inch au pixelii mult prea inghesuiti, ceea ce va avea ca efect ori un noise suparator la ISO mare, ori filtrele soft anti noise ale aparatului vor fi mai agresive, si ca rezultat vei avea multe pierderi la capitolul claritate / detalii.
    Eu anterior DSLR-ului am avut un Fuji 6500 cu senzor de 1/1,6 si 6 megapixeli. O calitate excelenta a imaginii, la ISO 400 batea o multime de alte compacte la ISO 100 ...
    Last edited by Metallaru; 31 January 2011, 11:18. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #92
      eu am cumparat un nikon l110 si sunt foartemultumit de el.si e pana in 1000 lei
      sigpic

      Comment


      • #93
        salut.
        poti pune ceva poze facute cu el
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #94
          le gasesti la intalniri la mioveni(ultima)
          sigpic

          Comment


          • #95
            Canon PowerShot SX120 IS este o camera foarte foarte buna la bani putini
            Interactive Design Lights & Sound <- click

            Comment


            • #96
              Salut.
              am vazut,e bunicica,dar garantia oferita e de doar 12 luni,asa ca pica din start.
              Mai bine mai pun ceva si iau acel panasonic,sincer mi-a ramas gindul la el
              Dar,sa strang banii,e o suma destul de mare totusi+ca mai trebuie si accesoriile
              Card+husa+acumulator de rezerva=cred ca undeva la 300lei+1250=1550leio caciula de banii)si asta ma pune pe ginduri
              Numai bine.
              alte pareri si veniti si cu argumente>detineti asa ceva,cum se comporta..etc..etc.....


              citeva pareri de utilizatori:
              Last edited by Augustin-Yng; 1 February 2011, 10:37.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • #97
                Augustin, Panasonicul meu a venit cu pachet complet la doar 350 de lei.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • #98
                  Salut.
                  Am citit mai multe pareri ale celor care sunt mai in tema,despre panasonicul ala,si nu au o parere tocmai buna despre el.Nu referitor la calitatea pozelor,ci la faptul ca poti folosi doar acumulatori dedicati(si sunt foarte scumpi)si mai era ceva la filmarea HD,cica nu o poate vedea PC-ul?Nu stiu in ce format e inregistrata.Plus de asta se ocupa foarte mare spatiu de stocare pe card(se recomanda card de memorie mare16-32GB)
                  Deci...........panasonicul cade,cu toate ca e considerat unul dintre cele mai bune camere cu Superzoom......
                  Adio Panasonic fz38
                  Deci alte pareri?
                  Cred,ca mai astept,acum si asa nu pot pleca pe nicaieri sa pot face poze...........mai bine mai strang ceva banuti si mai vedem...............pina atunci astept ......sfaturi,pareri..........Si mai e ceva.Sa merg mai bine pe o compacta?Care sa fie pina in 500lei si sa aibe si zoomul activ in timpul filmarii............cer prea mult.........
                  Numai bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #99
                    Despre Panasonic:
                    La filmarea HD, pt redare, ai nevoie de vlc player, care e gratis pe net, asa ca nu-ti fa griji pt asta.
                    Ca si calitate a pozelor, dpreview il da ca Highly Recommended!
                    Faptul ca ocupa spatiu mare pe card e normal, mai ales daca alegi sa filmezi in HD!
                    Daca vrei sa ocupi mai putin, poti alege alt mod video, cu pierderea de calitate aferenta.
                    Si, precum ti-am mai scris mai sus, uita-te pe site-uri serioase daca vrei un review profi : http://www.dpreview.com/reviews/Q110...oup/page11.asp
                    Daca citesti ce scrie orice ghitza care acu a vazut prima data camera foto digitala, risti sa ai o imagine deformata asupra realitatii!

                    O alternativa ce vad ca e acuma la oferta, ar fi Nikon P100 http://www.f64.ro/products/descripti...P05/index.html
                    Doar ca, de asemenea, si asta are acumulator dedicat.
                    Last edited by Metallaru; 2 February 2011, 17:35. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • ce parere aveti de Canon A495?

                      Comment


                      • Metallaru chiar stie ce vorbeste Cei de la dpreview chiar nu vorbesc in necunostinta de cauza, plus ca au un site foarte frumos si practic structurat cu articole utile, in care nu's doar vorbe, ci si... poze Stiu exact la ce sa se uite si cum, si n-or sa zica despre un aparat foto ca "nu merge" doar pentru ca nu stiu pe ce butoane sa apese.

                        Cand am vrut sa-mi iau un aparat foto cam la acelasi buget (acu' 3 ani) m-am indreptat si eu spre S6500 de la Fuji de care zice Metallaru, dar din pacate a fost scos din productie (deh, daca dadeai cu 30% mai multi bani puteai cumpara ceva cu aceleasi performante, de ce sa mai produca varianta mai ieftina?). In schimb, performante apropiate si respectabile are si S5600. De evitat e S5700, care a fost un mic mare dezastru.

                        Treaba asta cu megapixelii e overrated... Si eu pot sa zic ca aparatul meu face poze la 30 MP, si el de fapt sa faca la 640x480 iar eu sa maresc poza in Paint si s-o fac de 30 MP. Bigger is not better! (si daca chiar si o femeie zice asta.... )
                        Cand vine vorba de ISO, nu te lua ca ala are ISO pana la 124000. Daca la ISO 400 are un zgomot de imagine care nu poate fi ignorat, sigur n-o sa folosesti nimic mai sus de atat.
                        Cand ai la dispozitie zoom optic de 18x, poti sa te astepti la aberatii la marginile imaginilor in special la "capete", dar nu numai (adica unghiul cel mai mare si cel mai mic/zoom minim si zoom maxim).
                        Nici aberatiile de culoare nu sunt de ignorat, mai ales cand, oricat de neprofesioniste ar fi imaginile, un anumit sentiment tot o sa transmita.
                        Last edited by ReBe; 26 February 2011, 02:26.
                        Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                        Comment


                        • Sti sa faci poze? Sti sa umbli la toate setarile de la expunere pana la ISO & stuff? Daca la aceste 2 intrebari nu ai raspuns cu un DA clar si daca nu crezi ca ai timp sa investesti special in fotografie eu iti recomand sa cauti ceva sapuniera la 5 milioane si restu de 5 sa ii pui intr-un cont si peste 2-3 ani ii scoti si schimbi frumusel aparatul. Daca in schimb ai raspuns clar DA la primele doua intrebari nu te supara pe mine, dar nu e chiar cel mai bun loc sa intrebi de aparate de fotografiat pe un forum auto si ar trebui sa sti ca iti trebuie cam 1000eu pentru aparat si cateva obiective (obiectivele de obicei costa mai mult decat aparatul in sine).

                          Ca un sfat prietenesc nu iti recomand aparatele de genul celor pe care le-ai enumerat tu pentru ca sunt mai incomode, rar vei folosi cele cateva functii pe care le au in plus si cel mai des o sa stai cu ditai bolovanu la gat sau dupa tine in vacanta si o sa ii duci grija. Cu o compacta poate o sa pierzi 2-3 poze din cauza lipsei unor functii, dar ai bagat-o frumos in buzunar si in vacanta stai linistit si te relaxezi, nu pazesti aparatu.

                          Comment


                          • Salut.
                            Multumesc ReBe,stiu ca tu faci poze super OK.Multumesc pt. parerea ta.
                            brioalex:
                            Poze fac doar de placere.Dar toate au un inceput.Am avut ceva "sapuniera"cum spui tu,si am pierdut-o.Per ansamblu foarte multumit de ea.Dar am zis sa avansez si eu cumva.Ca fiecare,nu?Vreau sa am ceva mai bun decit am avut.Nu vreau sa avansez ca racul
                            Am vorbit si cu andi de la C-ta si el mia recomandat un fuji hs10[parca]e undeva la 15mil[depaseste cumva bugetul.Dar mai bine mai astept si iau ceva ok.


                            Nu sunt fotograf profesionist,fac poze de placere.Sincer i-mi lipseste "sapuniera"avuta inainte.
                            un panasonic lumix dsc fz7

                            numai bine.

                            ps:ca parere aveti de hs 10?
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • Salut.
                              In final am facut comanda la acest aparat.Dupa multe cautari si .......nervi si......de toate.
                              Acum sa vedem cind apare si sa vedem daca am facut alegerea corecta.
                              F64, magazinul pasionatilor de fotografie, va ofera cea mai variata gama de echipamente fotografice, aparate foto, camere video, obiective si accesorii.


                              Numai bine.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • Foarte buna alegere.Pacat ca nu se mai gaseste Canon sx20is.
                                Uite zoom pe sony-u ala http://www.youtube.com/watch?v=T5YrtR3xJuc&hd=1

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google