Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vad ca deja se intuneca. Sper doar sa nu fac ca dorel cu feonu in mana: gaaajiiiiijjjjjjjiiiii si artificii.

    Comment


    • e buna asta cu dorel. dar cu feonul ce faci? ai iesit din dush?

      Comment


      • Nu maaa, incalzesc antifonul... maine vreau sa trec la montaj. Maine, pe ploaie,
        " cu prelungitorul si cu feonul
        lipesc antifonul"
        pam-pam, am facut si o rima.

        Comment


        • Victoriiiiieeeeeeeeee.
          Dupa indelungi chinuri care au durat de la 10 dimineata si pana la 6 seara am reusit!
          Trist. Ma asteptam sa fie la fel de usor ca la emcevel. Dar nu. Luneta a scapat nesparta.
          Printre reprizele de ploaie care se lasau cu refugierea in masina cu usile inchise am descoperit ca in portiera dreapta ploua torential, fix pe difuzor!!!
          FMM!
          Am inventat ceva pe loc, dintr-o bucata de punga si un colier.
          Tot ce pot sa spun e ca alubandul e pissanwasser. Nu sta unde il pui, aluneca, se scurge smoala din el la cald, etc. Solutiile dedicate sunt calea.
          Din cauza ploii am renuntat sa mai pun insonorizant pe tabla exterioara a usii, asa ca acum se aude de afara ca la suburi. zbarrrrr-zbaaarrrrrrrrr-zbarrr
          Dar in masina e altceva. Se simte si diferenta fata de coaxiale.
          Sfatul meu, pentru cine vrea sa se apuce:
          - masurati de 10 ori inainte sa dati o gaura sau sa taiati ceva, daca nu e bine nu se repara singur,
          - asigurati-va ca aveti tot, dar absolut tot ce ati putea avea nevoie,
          - daca nu aveti simt tehnic si rabdare cat casa poporului, mai bine dati un ban la un atelier, stati cu baietii, indrumati-i ce vreti sa faca la masina si iese mai bine decat ce v-ar fi iesit voua. Stiu ca e criza dar trebuie sa manance toata lumea, nu?
          Poze maine ca acum e deja tarziu.

          Comment


          • deci sa inteleg ca "Victoriiiiieeeeeeeeee. Dupa indelungi chinuri care au durat de la 10 dimineata si pana la 6 seara am reusit!" dar nu esti multumit...? sau ce spuneai?

            Comment


            • Sunt multumit de ce a iesit, era loc de mai bine. Doar putin. Dar pe de alta parte eu sunt mai maniac si am impresia tot timpul ca se putea mai bine.
              Sunt nemultumit de apa din portiera.
              Am si scris ca in masina e frumos. Sistemele fac diferenta.

              Comment


              • Doresc sa schimb difurile din usile fata si sa cumpar dif coaxiale Hertz DCX 165.2 cu diametrul de 16,5 cm la pretul aprox.235 ron, am inteles ca se aud mai bine decat cele stock de 13 cm. Am vazut pe Daciashop niste inele MDF de 16,5 cm dar nu stiu daca sunt tratate ca sa reziste in timp la umezeala din usi. Va intreb daca aceste difuri de 16,5 cm se potrivesc in usile de Logan Preference PH2 sau mai trebuiesc modificate fetele de usi ? Iar pentru schimbarea CDPlayer Blaupunkt stock as alege un Pioneer MVH-1400 UB pentru redarea melodiilor mp3 prin USB, ce parere aveti ?
                Last edited by mike-5; 17 April 2012, 14:54.

                Comment


                • Inelele nu sunt tratate, dar ai nevoie de ele ca sa montezi difuzoarele. Singura modificare sunt gaurile pe care le dai ca sa prinzi inelele.
                  Difuzoarele, cam orice se va auzi mai bine decat cele stoc si daca sunt si de 16 si mai bine. Sisteme de preferat.

                  Comment


                  • apropo de sisteme nu cred ca e cazul lui mike-5 care e cam de varsta mea. nu cred ca vrea sa-si ocupe juma' de portbagaj cu statia si subwooferul..

                    Comment


                    • Prin sisteme inteleg seturi de difuzoare cu tw separat si filtru.
                      Nu ceaun si statie in portbagaj.
                      Adica componente nu coaxiale

                      Comment


                      • Am citit ceva despre inele dar se pare ca sunt ceva diferente intre portiera de Logan PH1 si cea PH2 cum am eu. La PH2 cica ar trebui taiat din tabla portierei sau/si plasticul fetei de usa. Intreb, aceste inele MDF care au diametrul exterior de 18 cm, cel interior de 14 cm, grosime 2 cm, unde se monteaza, in portiera in spatele tablei portierei sau aparent peste plasticul fetei de usa? Problema este ca am gasit inele la preturi diferite de ex:la beloud.ro 60 ron setul, pe ******* 20 ron setul la un baiat care le face. Chiar daca cumpar/montez difurile coaxiale Hertz 16,5 cm de la beloud (ei inca nu au montat difuri de 16,5 cm pe portiere de Logan PH2, imi spunea persoana de la telefon), nu as dori sa dau 60 ron la ei pentru un set MDF ci sa vin cu ele cumparate din alta parte unde este mai ieftin. Si ca sa fie si mai incurcata problema cica inelele astea MDF pentru portiere Logan sunt si ele de doua feluri: normale si sub unghi.
                        Va rog lamuriti-ma, nu am bani pentru sisteme de difuri, doresc sa se auda cat de cat ok (mai bine decat cele stock). Multumesc anticipat.
                        Last edited by mike-5; 18 April 2012, 10:33.

                        Comment


                        • @mike-5:
                          Salut. S-au mai montat pe ph2 inele simple si inele in unghi. Prea putin conteaza! Ele se monteaza intre plastic si tabla. Scoti suportul original de boxe din portiera si fixezi inelul adaptor cu suruburi. Pui si un strat de silicon intre tabla si inel. Montezi plasticul inapoi pe portiera si fixezi difuzorul. Plasticul se v-a aseza frumos pe inel, iar difuzorul peste plasticul de pe usa si inel. Il fixezi, pui capacul si e gata. Chiar si daca are tabla un mic unghi, plasticul e suficient de elastic ca sa se intinda si nu se v-a observa.
                          Atasez o poza sa vezi cum se monteaza acele inele adaptoare (astea sunt in unghi)!
                          O sugestie: sunt multi din bucuresti care umbla la intalniri si au asa ceva. Cu siguranta gasesti pe cineva care sa te ajute Mai bine dai si tu o bere-doua sau un flacon de suc si o punga de chips, decat bani la un service
                          Spor la treaba!
                          Attached Files

                          Comment


                          • La ph2 suportul, acela care la ph1 este separat, trebuie taiat deoarece este incastrat pe fata de usa. Taietura se face relativ repede si fara probleme insa ... este nevoie. Inelele eu am pus drepte si am tot ph2 ... altii prefera la unghi .... depinde cine face montajul. Deasemenea diferenta intre preturi ... ganditiva si voi ... una e cand le iei de la cineva care face 5-10 pe luna si foloseste ramasite de lemne si altul este un magazin care comanda si le face din mdf direct - are de platit tva samd .... tot tacamul financiar. De montat eu sincer nu prea as apela la be-loud pentru ca au o istorie destul de mare in ceea ce priveste greseli si buleli in montaj( de la mase prinse cu un holsurub in dreptul rezervorului ... pana la alte minunatii).
                            B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                            Comment


                            • Originally posted by mike-5 View Post
                              Am citit ceva despre inele dar se pare ca sunt ceva diferente intre portiera de Logan PH1 si cea PH2 cum am eu. La PH2 cica ar trebui taiat din tabla portierei sau/si plasticul fetei de usa. Intreb, aceste inele MDF care au diametrul exterior de 18 cm, cel interior de 14 cm, grosime 2 cm, unde se monteaza, in portiera in spatele tablei portierei sau aparent peste plasticul fetei de usa? Problema este ca am gasit inele la preturi diferite de ex:la beloud.ro 60 ron setul, pe ******* 20 ron setul la un baiat care le face. Chiar daca cumpar/montez difurile coaxiale Hertz 16,5 cm de la beloud (ei inca nu au montat difuri de 16,5 cm pe portiere de Logan PH2, imi spunea persoana de la telefon), nu as dori sa dau 60 ron la ei pentru un set MDF ci sa vin cu ele cumparate din alta parte unde este mai ieftin. Si ca sa fie si mai incurcata problema cica inelele astea MDF pentru portiere Logan sunt si ele de doua feluri: normale si sub unghi.
                              Va rog lamuriti-ma, nu am bani pentru sisteme de difuri, doresc sa se auda cat de cat ok (mai bine decat cele stock). Multumesc anticipat.
                              nu m-as complica atat. eu am montat direct 2 difuri de 13 cm pe fata si 17 cm pe trei cai pe spate si se aud super. nu am pretentii ca ar fi ca si cu amplif si sub dar se aud de doua ori mai bine decat stoc. si eu am ph2 si mi-a zis de taiat si am renuntat. am dat caM 900 lei pe tot si am si bluetooth care merge beton cu telefonul.

                              aici vad ca e si mai ieftin. eu am dat 700




                              Comment


                              • Alea gtx542 la 90 ron , se aud al naibii de bine, am si eu din-alea pe spate, si curand o sa imi cumpar o pereche si pe fata.
                                Acu, conteaza si ce player ai...
                                Last edited by kubala7; 18 April 2012, 13:34.
                                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google