Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Canto, in spatiul ala liber neuniform (luft) dintre difuzor si fata de plastic a portierei eu zic ca se pierde putin din volumul sunetului dar si mai rau din calitatea lui deoarece prin luftul acela o sa existe o corespondenta a sunetului fata-spate difuzor, nerecomandat in notiunile de baza audio.. E ca si cum ai asculta muzica intr-un difuzor scos din cutie si legat firele la el. A, daca astupi cu aluband toata suprafata portierei din spatele fetei de plastic, atunci poate se schimba treba, dar eu nu intentionez sa o izolez. In consecinta, zic eu ca e musai sa tragi cu ajutorul mastii livrate odata cu difuzorul fata de plastic a portierei, nu doar sa o lipesti.

    Si inca ceva, nu se poate folosi masca din plastic stock a difuzorului pe dif de 16,5 cm deoarece are gaurele pentru dif de 13 cm ( marginea ei este plina) si ar obtura partial sunetul produs de difuzorulk de 16,5 cm.
    Last edited by mike-5; 20 April 2012, 18:54. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Parerea mea, uita de aluband. Mergi pe solutii dedicate.
      Cu cat mai mult insonorizant bine presat pe tabla cu atat mai bine.
      Daca chiar nu vrei sa intervii, cauta componente pe 13, urca tweeterele la locul potrivit si pentru bas pune difuzoare de 16,5 in spate. Portbagajul va functiona pe post de incinta si le va pune in valoare.

      Comment


      • Multumesc pentru pareri.
        @B997NDL, in varianta in care doresc sa montez ca tine in portiere difurile Blaupunkt GTx 542 de 13 cm, acestea merg fara nici o modificare in locul celor originale ? Mai pot sa pun mastile plastic originale in fata acestor difuzoare ? La aprox 90 ron/set as putea sa aleg Blaupunkt GTx 542 sau Mac Audio APM 13.2, dar la acestea din urma nu stiu daca se potrivesc in locul celor stock fara sa mai tai ceva pe acolo. Ambele modele calitate/pret cred ca sunt ok, peste cele stock.

        Comment


        • am ph2 si au mers fara nicio modificare si cu fetele (mastile) stoc. eu chiar nu voiam sa pun fetele stoc dar cele de la difurile de 13 erau prea mici si nu veneau f bine. era vba de cca 5 mm per total. pe spate n-am fetele originale ca difurile erau de 17 cm pe trei cai, dar merita... mie configuratia mi se pare f buna.
          la 580 toronto 410 e f bun. stii cat costa numai un kit bluetooth ?

          Comment


          • Originally posted by mike-5 View Post
            Multumesc pentru pareri.
            @B997NDL, in varianta in care doresc sa montez ca tine in portiere difurile Blaupunkt GTx 542 de 13 cm, acestea merg fara nici o modificare in locul celor originale ? Mai pot sa pun mastile plastic originale in fata acestor difuzoare ? La aprox 90 ron/set as putea sa aleg Blaupunkt GTx 542 sau Mac Audio APM 13.2, dar la acestea din urma nu stiu daca se potrivesc in locul celor stock fara sa mai tai ceva pe acolo. Ambele modele calitate/pret cred ca sunt ok, peste cele stock.
            ia gtx542 cu incredere ... poti pune capacele originale peste ele, iar boxele astea pt 90 de lei, se aud al naibii de bine.
            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

            Comment


            • Originally posted by mike-5 View Post
              dar eu nu intentionez sa o izolez.
              Eu am insonorizat toata usa si din acest motiv am oferit aceasta solutie.
              Mai mult decat bani in difuzoare eu as recomanda schimbarea player-ului si cele 2-3 milioane date pe niste difuzoare care oricum nu vor fi miscate bine de un player sa faceti ceva cu foita de tabla care ar trebui sa opuna rezistenta si sa creeze incinta pentru acel difuzor, astfel o sa vedeti ce bine se aud si difuzoarele stock.

              Iar dupa 3 randuri de difuzoare de 13 si vreo 5 de 16.5 pe masinile mele eu sunt de parere ca pentru un difuzor de 13 este de ajuns( sa zicem) amplificare player-ului, dar pentru un difuzor de 16.5 este necesara amplificare suplimentara + insonorizare.

              Originally posted by mike-5 View Post
              Si inca ceva, nu se poate folosi masca din plastic stock a difuzorului pe dif de 16,5 cm deoarece are gaurele pentru dif de 13 cm ( marginea ei este plina) si ar obtura partial sunetul produs de difuzorulk de 16,5 cm.
              Se poate folosi si nu se pierde nimic. Mai jos ai niste poze cum vine fata mea de usa, cum este insonorizata si produsul final cu difuzoare de 16.5.

              Si tine cont ca fata de un cd-player, care poate are 15-20 de W de amplificare, eu dau in aceste difuzoare cu aproximativ 80-100 W curati si au cursa exact cat trebuie sa nu atinga grilele.
              Attached Files
              B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

              Comment


              • Deocamdata inclin spre acestea: HU Pioneer MVH 1400 UB cu usb si difuri fata Blaupunkt GTx 542 la care nu ar trebui nici o modificare facuta la masina. Cine doreste sistemul original HU fara mp3+2 difuri sa-mi dea PM.

                Comment


                • am si eu 1 intrebare...se pot monta boxe de 17 pe fata? am vazut ca cele de 16,5 merg...daca se pot va rog sa imi dati si mie niste detali despre montaj...
                  MY CLA

                  Comment


                  • 16,5cm 17 este acelasi lucru . Este diferenta foarte mica . Montajul este acelasi inel adaptor si restul ca si la cele de 16.5

                    Comment


                    • a auzit cineva de amplificatoarele cougar? Sunt bune de ceva? Ce amplificatoare recomandati daca ar fi sa iau ceva second?
                      MY CLA

                      Comment


                      • o parere despre amplificatoarele cougar.....?????????? Sau niste recomandari... second sau noi pana in 200 lei....
                        MY CLA

                        Comment


                        • Sunt proaste cougar, nu merită, ia ceva second hand. Găseşti o grămadă de oferte mult mai bune.
                          de exemplu:
                          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                          Comment


                          • Asa credeam si eu M-am gandit la asta...O sa iau nou pana la urma sa am si garantie http://domo.ro/CarAudio_&_Accesorii_...upunkt_GTA2_SE
                            MY CLA

                            Comment


                            • Daca vrei sa amplifici numai difuzoarele, cauta ceva cu 4 canale sa amplifici si spatele.

                              Comment


                              • Am nevoie pentru subwoofer! Aveti alte optiuni pana in 250 lei? Vreau ceva nou! Deocamdata nu ma grabesc, astept sa vad daca nu gasesc ceva mai bun!
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google