Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by stoicanu View Post
    am avut si eu in teste.
    Se observa calitatea slaba a materialelor folosite.
    Aici ai dreptate. Da stii cum e... Si ieftin si bun... Ca o paranteza si Truman-ul e facut tot la chinezi, asa ca asta nu-i un termen de comparatie, toate aproape sunt facute acolo in prezent. Daca se vrea o comparatie se poate face de ex cu un president George, sau ceva de generatie veche
    Sezi bland ca-s din Maramu' ❗️❗️❗️

    Comment


    • Totul se fabrica in China dar alt standard .
      Si iphone sa fabrica un china dar si eboda tot in china dar nu le poti compara.
      Calitatea slaba a materialelor se va vedea in timp
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Alex Matei View Post
        Dar de Midland Alan 100 plus B,a avut cineva? Cum se comporta? Multumesc frumos!
        A fost prima mea statie, inca o am. Am folosit-o din nou in vara vreo doua zile cad era propagare mare.S-a descurcat bine, fiind mai linistita pe receptie.
        Cainele care latra nu musca!

        Comment


        • Nu merita, depinde la cati bani o iei si daca vrei tu ceva nou. Are zgomot de fond mare si receptie slabuta. O compar cu DNT Carat şi cu Albrecht AE 5280. Cu celelalte doua, pe aceeasi antena, prind discutii in mare masura inteligibile la care Midlandul 100 nici nu viseaza, am testat de nenumarate ori.
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • Stai linisti ca Midlandu ala daca se duce cu el unde trebuie iese statie.
            Cat de ce prinzi conteaza si de cel ce emite


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic

            Comment


            • Ce parere aveti in general despre statiile Dakota? Am gasit una care a fost pe tir,nu ii stiu modelu insa se aude foarte clar la ea,pretul fiind de 300 Ron cu tot cu antena de 1.50m.
              Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

              Comment


              • President Dakota stiu ca este antena!![emoji89]

                tapatalk...
                Mai este mult pana departe ...sigpic

                Comment


                • Originally posted by Alex Matei View Post
                  Ce parere aveti in general despre statiile Dakota? Am gasit una care a fost pe tir,nu ii stiu modelu insa se aude foarte clar la ea,pretul fiind de 300 Ron cu tot cu antena de 1.50m.
                  Pune si tu o poza cu ea. Aici nu apare www.cbradio.nl
                  Cainele care latra nu musca!

                  Comment


                  • Daca nu exista nici nu o sa apara



                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    sigpic

                    Comment


                    • Buna ziua . am o statie megawat delta pk9100 modificata la 20 wati cu antena ml160 . am o problema .. nu prea se aud toate discutiile .. .exemplu: la 500 m in fata mea vorbesc 2 persoane este posibil eu sa nu le aud pe ambele. stie cineva ce ii pot face sa se auda tot?

                      Comment


                      • Singura solutie e sa schimbi statia.
                        Din ce am citit cam filtreaza mai mult decat trebuie si de aici diferentele astea de receptie.
                        Nici antena nu e extraordinara.
                        Poti incerca o alta antena si daca nu te satisface schimbi si statia
                        sigpic

                        Comment


                        • Eu am avut o TTi 550 si o Stabo Magnum M, ambele cu antena PNI ML145 si au reprezentat o mare dezamagire in CB.

                          Acum, tocmai am revenit in Bucuresti dupa ~ 800 km - E85, Bucuresti-Roman si retur cu PNI 8000 HP + Midland Alan S9 Plus 120DV si nu poate exista comparatie. Sunt constient ca statia nu are cele mai excelente materiale si posibil sa nu aiba nici durabilitate mare in timp, dar pentru moment si pentru un prim drum si test, a lasat o impresie foarte buna, asta in comparatie cu "suratele" ei ce le-am avut pana acum.

                          Recomand cu mare incredere antena, a fost calibrata cu Rigexpert si a reiesit un SWR 1.08, asta dupa ce s-a taiat cam 1cm din spic. Nu am reusit sa vad cat era inainte, dar am mers la o firma pentru calibrare, asa ca incerc sa am incredere, rezultatele pe emisie si receptie au fost foarte bune, clare.
                          Attached Files
                          Si nu ne duce pe noi in ispita, caci gasim drumul si singuri

                          Comment


                          • Dupa o jumatate de an de utilizare PNI 8000HP + PNI ML145 ma pot declara multumit de combinatia aleasa. In conditii ideale puteam comunica si la 15 km. Antena a fost calibrata la ochi si dupa a fost verificata si aveam 1.1.
                            Deoarece imi statea pe cap lungimea antenei, indoita prin portbagaj etc, am dat comanda de la MOL pe puncte de o antena Pressident Missouri. Am avut ocazia sa o folosesc putin, cam pe 4-5 km comunicam fara probleme, dar nu am apucat sa o calibrez.
                            zoom-zoom

                            Comment


                            • Eu nu am fost multumit de ML145 de la PNI, in schimb am testat zilele trecute pentru cineva ML160 de ei si e ok.

                              Poate am fost eu ghinionist, de altfel nici statiile ce le-am folosit la acel moment nu erau chiar stralucite (poate doar Stabo, dar era cam "surubarita" asa ca nu bag in mana-n foc pentru ea)
                              Si nu ne duce pe noi in ispita, caci gasim drumul si singuri

                              Comment


                              • Mie mi-a placut antena asta, singurul dezavantaj fiind dimensiunea ei... si a mai fost si calibrata la ochi...
                                zoom-zoom

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google