Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O statie portabila in 27 mega fara o antena externa, e numai buna de bibelou. De comunicat mai mult de citeva sute de metri nu poate fi vorba...

    Comment


    • nu scapi domle de antena
      plus ca ce am inteles de alti colegi cica nar fi prea bine sa SE foloseasca in masina o statie portabila fara antena pe plafon,ca masina cica actioneaza ca o cusca faradai,si toata puterea se intoarce in statie .
      Last edited by C@talin; 25 August 2009, 19:26.
      Dau 2000 de parai si cumpar tot...

      Comment


      • Cam asa ceva. Si sa fie ceva mai clar, imaginati-va ca din antena aia ies niste "baghete" lungi de aprox. 11 metri. Cit din bagheta iese pe geam si cit din ea ramine in interiorul masinii, va imaginati singuri..

        Comment


        • Dupa cum vad, nu prea e loc de intors
          Nu sunt sanse sa mearga antena cu statia, pe alte masini...ata ete!


          sigpic

          Comment


          • Originally posted by angel View Post
            antena[/URL] exterioara, cu talpa magnetica...un bat mititel, nu lanseta la 160cm.
            in frecventa asta (CB) marimea conteaza si o antena de cel putin 1,60 este mai mult decat necesara. iti recomand un ml 145. in multe cazuri antena asta nu are nevoie de calibrare.

            Originally posted by 12volti View Post
            Daca ai 2 statii ( toate au 4W ) una care costa 1500 roni si alta de 300 roni, puterea lor de emisie va fi aceeasi.
            nu-i asa. aia de 1500ron are cel puti 80wati. in descreiere toate au 4w, dar in realitate nu-i asa. ca de aia dai atatia bani pe ea
            Last edited by hriberiu; 25 August 2009, 21:19. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic42.453.149

            Comment


            • Originally posted by hriberiu View Post
              in frecventa asta (CB) marimea conteaza si o antena
              .......
              nu-i asa. aia de 1500ron are cel puti 80wati. in descreiere toate au 4w, dar in realitate nu-i asa. ca de aia dai atatia bani pe ea
              N-am intilnit statii care sa scoata puterea asta si sa nu fie declarata..... Chiar si asa, in loc de 15 mil pe o statie pe care o folosesti in masina, mai bine una de 3 mil + amplificator de 2 mil. Tot aia e.
              In mobil, orice statie peste "basic" e absolut inutila. Nu te vad eu discutind in SSB de la volan.....

              Comment


              • ce nevoie ai de amplificator sau putere mai mare in general? ca sa bati la 100 km? pai pana ajungi tu in punctul ala se instaleaza intre timp un echipaj de politie, arr, radar etc.
                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                Comment


                • nici un amplificator de 2 mil nu are 80w. si apoi, pe langa putere, mai ai multe optiuni pe care la o statie de 3 mil nu le ai.
                  nu am zis nimic de ssb.

                  ce statie ziceai ca ai?

                  Originally posted by maistoru View Post
                  ce nevoie ai de amplificator sau putere mai mare in general? ca sa bati la 100 km? pai pana ajungi tu in punctul ala se instaleaza intre timp un echipaj de politie, arr, radar etc.

                  nu e vorba neaparat de asta, dar daca e unu langa tine cu putere mai mare te acopera si nu mai poti comunica. de ex. pe centura bucurestiului nu am putut comunica cu cineva la 50m de mine cu o statie de 5w. se vorbeste mult si toti au statii puternice
                  Last edited by hriberiu; 25 August 2009, 22:02. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic42.453.149

                  Comment


                  • Originally posted by hriberiu View Post
                    nici un amplificator de 2 mil nu are 80w. si apoi, pe langa putere, mai ai multe optiuni pe care la o statie de 3 mil nu le ai.
                    nu am zis nimic de ssb.
                    Da-mi un exemplu de optiune de care ai nevoie in masina si nu exista la o statie de 3 mil.

                    ce statie ziceai ca ai?
                    Eu am Maxon CM10

                    Comment


                    • @12volti:
                      ANL (eliminare paraziti)-realizarea unei comunicari clare si fara zgomote de fond cauzate de sistemul electric al masinii
                      RF GAIN, MIC GAIN- sensibilitatea antenei si a microfonului
                      asrea simple. fara alte optiuni( roger beep, ecou, scanare, etc).
                      nu am nimic cu statiile ieftine, dar la cele scumpe ai mai multe.

                      ex. toate masinile, cand sunt la semafor sunt la fel( 4 roti, 2 oglinzi, volan etc)
                      dar cand se face verde se face diferenta
                      sigpic42.453.149

                      Comment


                      • ANL (eliminare paraziti)-realizarea unei comunicari clare si fara zgomote de fond cauzate de sistemul electric al masinii
                        O masina fara defectiuni nu produce paraziti. Corectitudinea instalarii statiei e foarte importanta si ea.

                        RF GAIN, MIC GAIN- sensibilitatea antenei si a microfonului
                        RFgain se refera la amplificarea receptiei, inclusiv a parazitilor... Iar antena are cistigul ei in dB, e din constructie, si nu se poate influenta din butoane.
                        Mic gain, total contraindicat ( si interzis ) cind modulezi in FM !!
                        asrea simple. fara alte optiuni( roger beep, ecou, scanare, etc).
                        nu am nimic cu statiile ieftine, dar la cele scumpe ai mai multe.
                        Roger beep e inutil in FM. ( Auto ) squeltch face acelasi lucru. In SSB mai inteleg....
                        Efectul de ecou e unul din cele mai enervante si inutile functii la o statie. Nu ajuta la absolut nimic, decit ii enerveaza pe cei care aud conversatia.
                        Scanare au majoritatea statiilor. Oricum in trafic e o functie inutila.

                        ex. toate masinile, cand sunt la semafor sunt la fel( 4 roti, 2 oglinzi, volan etc)
                        dar cand se face verde se face diferenta
                        Fara suparare, cite QSL-uri ai acasa ?
                        Last edited by 12volti; 25 August 2009, 23:05.

                        Comment


                        • gata mai, m-ai convins. o statie de 15 mil e la fel de buna ca una de 3mil.
                          bineinteles, cu amplificator de 2mil
                          Last edited by Cezar; 26 August 2009, 00:23.
                          sigpic42.453.149

                          Comment


                          • Daca citeai mai atent posturile, ai fi remarcat ca discutam despre CB-uri in masina !
                            Last edited by Cezar; 26 August 2009, 00:23.

                            Comment


                            • Gata, m-ati convins!
                              Faceti, rating la post-uri

                              Sa vedem, daca se prinde careva


                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by 12volti View Post
                                Daca citeai mai atent posturile, ai fi remarcat ca discutam despre CB-uri [U]in masina[
                                in masina, acasa, toate au acelesi functii

                                vad ca nu prea ai treaba cu statiile daca zici ca o statie de 1500ron si una de 300ron are putere de emisie aceiasi
                                Last edited by Cezar; 26 August 2009, 00:23. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic42.453.149

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google