Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legat de xenoane, pana acum am avut parte de clienti care dupa cum relatau ei, statia mergea bine ziua, ca noaptea avea un sunet de fond (brum) foarte puternic. Solutia a fost foarte simpla la cei care aveau facut montajul in spatele blocului, si anume lipsa montarii unor condensatori care de altfel erau in cutia cu setul xenon. La cei care cu tot cu condensatorii montati aveau in continuare probleme au vizitat un electrician auto care si-a facut meseria si problemele sau rezolvat. Alti condensatori mai buni, e solutia gasita de marea majoritate.
    Am observat, ca pe multi ii enerveaza la culme rotirea permanenta, mai ales in zone urbane, a butonului de poarta sunet. Recomand folosirea unei statii cu ASC. Preturile unor astfel de statii incep de la 260 de lei.
    Last edited by MARIUS-77; 28 August 2009, 10:43.
    http://www.cbmania.ro

    Comment


    • Originally posted by MARIUS-77 View Post
      Varianta ironica si lipsita de componenta practica, sau mai bine zis nu pune cuvintele tale in textul meu, e dovada superficialitatii, alimentata de factori de mediu (poluare, emotii puternice, stres )
      Pai nu stiu care dintre noi e mai "emotionat".... Barca, mare, inseamna comunicatii pe MARE, unde nu exista obstacole si comunicatiile radio in unda directa au cea mai mare eficienta.

      Eu nu am spus nimic de wati. Tu ai spus. E destul de complicat sa alegi o statie dupa raza ei. Nimeni si nimic nu poate garanta o anumita distanta in aceasta frecventa. Dovada cea mai concludenta sunt eu, care folosesc un sistem de 450w,
      Adica nu stii ca esti MULT in afara legii ????
      Ce mi se pare si mai grav e faptul ca incurajezi folosirea acestor puteri !

      Pentrua avea legaturi pe distante foarte mari este necesar sa existe fenomenul de propagare.Acesta apare cu precadere vara, la temperaturi de peste 30C, umiditate mare si plafon de nori jos. Doar atunci auzi si poti fi auzit bine, daca ai cel putin 100w in alte tari europene.Vorbesc din proprie experienta si e de unde.
      Propagarea n-are legatura cu norii sau temperatura aerului. E ceva, undeva mult mai sus care la rindul ei e influentata de "ceva" foarte departe de noi ....

      Repet din nou ca nu am dat distante la anumite puteri, si orice speculatie e bine sa fie urmata de un control, deoarece situatia impune anularea cel putin a unuia din cele efectuate pentru obtinerea permisului de conducere.
      ??????

      Comment


      • Nu era vorba de barci aici ci de statii folosite in masina pentru informatii din trafic. Asa e, propagarea e stras legata de ionosfera si de exploziile solare, insa eu am punctat fenomenele care le putem observa mai mult decat usor, cu ochiul liber.
        Mult in afara legii ! Ei bine fii tu un reper de om corect. Incurajez ? Nu prea, deoarece un astfel de sistem costa binisor peste 30mil. Oricat ai face reclama la un model Lamborghini, nu va fi coada prea curand. Asta cu legea m-a dat gata. Eu cel putin am scris ce si ce am, dar tu daca nu ai nu inseamna ca motivul a fost legea. Vezi tu internetul asta e mare lucru. Toata lumea poata sa zica ceva care nu intodeauna poate fi (a)probat.
        http://www.cbmania.ro

        Comment


        • Daca am respecta legea comunicatiilor si la noi am putea sta cu squelch-ul aproape de minim fara a avea bruiaj, incercati sa vedeti ce bruiaj este de la austrieci spre vest si o sa fiti uimiti. Atunci ne-am putea auzi lejer cu 4w pe o distanta buna. Nu degeaba acum cativa ani (cind inca erau vami) toate statiile ce nu corespundeau normelor erau gaurite cu bormasina de catre vamesii austrieci, sa vad asa ceva la noi ca vin cei de la IGR si incep numai sa dea amenzi, nu sa faca altceva. Dar din pacate revenim la vorbele lui Mircea Badea :"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"

          Comment


          • Stai linistit, Miky48@, ca doar nu in Romania, s-a inventat puterea mare in CB. Toate aceste produse au saturat prima data pietele vestice, mai apoi au venit si aici. Eu am in masina statie, si o folosesc zilnic cel putin 18-20 de ore, cei pe care ii aud cand e cazul, sunt din toata Europa. Ce ei respecta legea ? Am inventa si noi cate ceva insa taticii in orice domeniu sunt afara si de alte nationalitati. Offtopic, daca i-mi este permis, Badea m-i se pare un tip OK, insa e foarte suparat pe sitem din cauza fabricii de chibrituri care i-a fost falimentata de baietii destepti de Romanica. Treaba lui ca ajuns sa faca afaceri cu ei. Nu a fost atent si a pierdut. Acum fiecare are cate ceva de pierdut, insa tre' sa casti ochii mari altfel ai probleme. Asa e in afaceri de cand lumea. La multe subiecte aduse in discutie e corect, insa nu 100%.
            Nu trebuie sa ne transformam in lupi moralisti. Anumite substante aflate in compozitia gazelor de evacuare la masini ucid mai multe persoane decat fumatul, si totusi folosim masina. Acum 2000 de ani cineva a spus "sa arunce cu piatra cel fara de greseala" deci .......!!
            http://www.cbmania.ro

            Comment


            • Originally posted by ten View Post
              dar daca dau SQ pe maxim pentru a evita bruielile nu am sansa sa nu ii mai aud pe toti sau nu are treaba?
              O sa mai pierzi din dinstanta ,adica nu vei mai auzi sa zicem la 10 km poti auzi doar l a 8 km .E un ex
              Dau 2000 de parai si cumpar tot...

              Comment


              • Originally posted by MARIUS-77 View Post
                ....
                Asa e, propagarea e stras legata de ionosfera si de exploziile solare, insa eu am punctat fenomenele care le putem observa mai mult decat usor, cu ochiul liber.
                Si care n-au nicio legatura cu ionosfera...

                Mult in afara legii ! Ei bine fii tu un reper de om corect. Incurajez ? Nu prea, deoarece un astfel de sistem costa binisor peste 30mil. Oricat ai face reclama la un model Lamborghini, nu va fi coada prea curand. Asta cu legea m-a dat gata. Eu cel putin am scris ce si ce am, dar tu daca nu ai nu inseamna ca motivul a fost legea. Vezi tu internetul asta e mare lucru. Toata lumea poata sa zica ceva care nu intodeauna poate fi (a)probat.
                Cum spunea si Miky, daca n-ar fi persoane ca tine care folosesc sute de watti, am putea discuta civilizat in trafic. Daca prin constiinta fiecaruia dintre noi nu se poate, va trebui ( sii fii sigur ca se va intimpla si la noi ) ca legea sa se aplice cu forta.
                Nu vreau sa fiu inteles gresit, fiecare poate cheltui cit vrea, pe ce scule radio vrea, atita timp cit nu ii deranjeaza pe ceilalti. Dar daca ma deranjezi pe mine in trafic cu puterile aberante pe care le folosesti, am tot dreptul sa fiu nemultumit. Citizen Band este o banda libera, pe care are dreptul sa o foloseasca absolut oricine respecta normele legale.
                Faptul ca "produci" cu statia nu intereseaza pe nimeni. Banda nu a fost lasata "la liber" pentru "produs", cu toate ca poate fi folosita si in scopul asta daca se respecta normele. Scuza ta e ca aia cu bagatul in fata la semafor taind banda continua pentru ca esti "taxi". Legile unei tari sunt aceleasi pentru toata lumea, si trebuiesc respectate daca vrem sa convietuim civilizat.
                l.e.
                Ce fac altii in alte tari nu ma intereseaza citusi de putin.

                Comment


                • Are legatura, dar poti oricand modifica fizica de acasa de la birou printr-o simpla tastare. Bravo si felicitari ! Personal nu sunt adeptul copy-paste ca ti-as recomanda cateva saituri de radioamatori. Poti cauta si singur, ca doar esti baiat mare. Apropo, poate in Bucuresti asa se comporta taximetristii cu tine. Nu generaliza.
                  Ai vazut o masina de curse cu 70 de cai putere. Nu te intereseaza ca eu folosesc statia la alt nivel decat media, insa comentezi lucrul asta.
                  Normele Europene privind puterea maxim admisa sunt valabile si la noi, insa atata timp cat tot ce inseamna controale sunt concentrate pe altele, va mai curge apa multa pe Dunare pana cand vom intra in normalitate. Si inca ceva, ca radioamator cu autorizatie e voie sa emiti cu pana la 1kw in Europa, si 15kw in State. Deci ai putina rabdare si odata cu controalele tale favorite vor incepe baietii se dea examene. Unde ai vazut sa avem toti la fel orice. Daca ne gandim la comunism, e de jale, pentru ca nici atunci nu eram egali.
                  Deja am parteneri si prieteni care au devenit radioamatori cu patalafa, si pe langa putere mare, au voie sa folosesca si anumite frecvente din spectrul VHF, UHF. Deci se poate, insa trebuie putina rabdare. Nu ai inteles pana acum ca odata ce platesti o taxa(impozit), si esti inregistrat undeva ai voie sa faci lucruri pe care in mod normal nu ai avea voie, de ex. cea mai veche meserie din lume in cadru organizat. Exemplele pot continua cu exploatarile forestiere, vanatoarea, etc.
                  Eu ma opresc aici, din momentul asta cu explicatii dedicate tie. Daca ai ceva de comentat, comenteaza, documenteazate, si peste doi trei ani mai vorbim. Sau poate mai repede, daca esti perseverent.

                  In trafic e mai greu daca nu imposibil sa folosesc 400w, datorita faptului ca antena se apleaca foarte tare pe spate , creste valoarea SWR si poc amplificatorul. Dar tu deja stii asta, nu ?
                  Last edited by MARIUS-77; 28 August 2009, 17:21. Reason: Automerged Doublepost
                  http://www.cbmania.ro

                  Comment


                  • Nu am in plan sa-mi iau statie mai puternica de 4w, deoarece vreau sa conduc linistit in orice stat din CE si nu am chef sa bag statia sub scaun, cand intru in tari cu restrictii.
                    In linii mari, am inteles ca se poate face o combinatie statie modesta-antena buna, unde antena trebuie aleasa functie de putere si nu de pret.
                    Deja, am gasit persoana de la care voi cumpara statia si antena iar faptul ca suntem in aceiasi localitate, ma avantajeaza din multe puncte de vedere.


                    sigpic

                    Comment


                    • Buruiajul pe care il auzuti in statie de foarte multe ori nu are nici o legatura cu ce pomeniti voi pe acolo. Eu locuiesc in Iasi, soseaua de centura a localitatii trece pe langa calea ferata, iar pe mijlocul strazii banda de tramvai. Treceti voi pe acolo duminica cand nu emite nimeni si ve-ti vedea. In Austria ori de cate ori vei merge prin orase vei avea probleme. Aia nu au sese perechi de c---e, iar campul electromagnetic rezultat in urma consumului, sau transportului de energie afecteaza la maxim frecventa asta moca si pacatoasa. In Austria au fost interzise statiile cb pana cand au intrat in comunitate. E cineva pe aici sofer de tir ? Ne poate confirma .Chestia cu bormasina se practica atunci daca o foloseai, iar acum daca ai peste 4w. Eu am vorbit cu foarte multi din zona, se pare ca ei nu respecta legea, ca altfel nu i-as fi auzit. Ce puteti face, cei care nu mai pot de asta, sa schimbati acest lucru ?
                      Tastati, tastati si iar tastati !
                      Mai bine folositi si va bucurati de un sistem de informare al traficului care va poate salva viata voastra si pe a altora.

                      Buruiajul pe care il auzuti in statie de foarte multe ori nu are nici o legatura cu ce pomeniti voi pe acolo. Eu locuiesc in Iasi, soseaua de centura a localitatii trece pe langa calea ferata, iar pe mijlocul strazii banda de tramvai. Treceti voi pe acolo duminica cand nu emite nimeni si ve-ti vedea. In Austria ori de cate ori vei merge prin orase vei avea probleme. Aia nu au sese perechi de c---e, iar campul electromagnetic rezultat in urma consumului, sau transportului de energie afecteaza la maxim frecventa asta moca si pacatoasa. In Austria au fost interzise statiile cb pana cand au intrat in comunitate. E cineva pe aici sofer de tir ? Ne poate confirma .Chestia cu bormasina se practica atunci daca o foloseai, iar acum daca ai peste 4w. Eu am vorbit cu foarte multi din zona, se pare ca ei nu respecta legea, ca altfel nu i-as fi auzit. Ce puteti face, cei care nu mai pot de asta, sa schimbati acest lucru ?
                      Tastati, tastati si iar tastati !
                      Mai bine folositi si va bucurati de un sistem de informare al traficului care va poate salva viata voastra si pe a altora.
                      Last edited by MARIUS-77; 28 August 2009, 20:07. Reason: Automerged Doublepost
                      http://www.cbmania.ro

                      Comment


                      • Am observat chestia cu firele de inalta tennsiue,de la tranvai trolee si etc. e true .

                        Si io tot cu 4 W stau si momentan cu o antenutza micro 30 .Vb c-am la 4-5 km afara ,momentan su happy
                        Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                        Comment


                        • Nu vb din auzite. Chiar am fost din Romania prin Ungaria, Austria, Italia, Germania si retur. In Austria nu sunt interzise statiile CB, doar cele "multiband", nu stiu cum altfel sa le zic (cele care au un meniu dinr care poti seta anumite "benzi" gen Italia Germania, Franta Europa), cele clasice nu sunt interzise, de aia am dat ex Harry president. Pina nu am intrat noi in UE, cind Austria era in uniune stiu tiristi carora le-au fost gaurite statiile (toti aveau grant president) pe motiv ca depaseau putere de emisie reglementata la ei.
                          Si cu bruiajul nu ma refeream in orase, ma refeream pe drumuri nationale si/sau autostrazi, unde nu ai surse de paraziti in afara de cei ai masinii.
                          De altfel la ei nici praf nu gasesti, poate de aia nu au nici bruiaj, asta e o gluma bineinteles.
                          A , si inca ceva specifica te rog ca radioamatorii pot emite cu puteri "astronomice" gen 1 kw doar in banda lor, nu in CB.

                          Comment


                          • Cer scuze pentru postul dublu. Rog admin sa faca curat pe aici.
                            http://www.cbmania.ro

                            Comment


                            • @Marius-77
                              Nu te mai obosi sa cauti justificari in favoarea incalcarii legii, si mai ales a disconfortului creat celorlalti CB-isti in trafic. Chiar e jenant.

                              @angel
                              Cauta o antena care sa aibe "cistig" cit mai mare si lungimea cea mai mare cit sa nu te deranjeze.

                              Comment


                              • Originally posted by Miky 48 View Post
                                Nu vb din auzite. Chiar am fost din Romania prin Ungaria, Austria, Italia, Germania si retur. In Austria nu sunt interzise statiile CB, doar cele "multiband", nu stiu cum altfel sa le zic (cele care au un meniu dinr care poti seta anumite "benzi" gen Italia Germania, Franta Europa), cele clasice nu sunt interzise, de aia am dat ex Harry president. Pina nu am intrat noi in UE, cind Austria era in uniune stiu tiristi carora le-au fost gaurite statiile (toti aveau grant president) pe motiv ca depaseau putere de emisie reglementata la ei.
                                Si cu bruiajul nu ma refeream in orase, ma refeream pe drumuri nationale si/sau autostrazi, unde nu ai surse de paraziti in afara de cei ai masinii.
                                De altfel la ei nici praf nu gasesti, poate de aia nu au nici bruiaj, asta e o gluma bineinteles.
                                A , si inca ceva specifica te rog ca radioamatorii pot emite cu puteri "astronomice" gen 1 kw doar in banda lor, nu in CB.
                                Asa e cu cele multiband, insa te-a oprit cineva sa te intrebe ceva?
                                Daca mergi pe autostrada noastra, Buc-Pitesti, vei veea ca nu prea sunt buruiaje, sau mai bine pe Transfagarasan, unde e liniste si pace. In multe tari soseaua nu trece pe "la poarta mandrei mele" .
                                Sa fii linga un Radioamator sa vezi ce se intampla cand emite. La mine pierd semnalul la radio cand emit si sunt mic, dar la ei e naspa tare, iar frecventa de cb e unica in pacatosenia sa.

                                Eu nu mai justific fata de nimeni de multi ani. Eu trag, eu platesc. Ai face bine sa faci si tu la fel, dupa majorat.
                                Last edited by MARIUS-77; 28 August 2009, 20:43. Reason: Automerged Doublepost
                                http://www.cbmania.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google