Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by MARIUS-77 View Post
    ... vei veea ca nu prea sunt buruiaje, ....
    Vad ca tot vorbesti de bUruiaje, ai zis de citeva ori in posturile tale. Ce-s alea ??

    Comment


    • Originally posted by 12volti View Post
      Vad ca tot vorbesti de bUruiaje, ai zis de citeva ori in posturile tale. Ce-s alea ??
      Sunete de fond cu multicauza. Iar daca mai sunt si alte chestii pe care nu le intelegi sunt licente poetice.
      http://www.cbmania.ro

      Comment


      • Nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de sanatate in austria pt ca nu am avut cu cine sa vb si am dat antena jos de pe masina, oricum nu iti doresc sa te opreasca orice politist in UE, poate doar in ungaria mai scapi cu o mica atentie, dar in rest cind te-au oprit sigur ai facut ceva, nu te opresc numai sa vada ce faci.
        Am comparat doar bruiajul de la Arad pina in vama la Nadlac ( foarte mare) SQ pe la 8.
        Am trecut in ungaria, pe autostrada a mai scazut pe la 6-7, cind am trecut in austria am putut sa-l las lejer pe la 4 fara sa-mi bazaie statia in cap.

        Comment


        • Originally posted by Miky 48 View Post
          Nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de sanatate in austria pt ca nu am avut cu cine sa vb si am dat antena jos de pe masina, oricum nu iti doresc sa te opreasca orice politist in UE, poate doar in ungaria mai scapi cu o mica atentie, dar in rest cind te-au oprit sigur ai facut ceva, nu te opresc numai sa vada ce faci.
          Am comparat doar bruiajul de la Arad pina in vama la Nadlac ( foarte mare) SQ pe la 8.
          Am trecut in ungaria, pe autostrada a mai scazut pe la 6-7, cind am trecut in austria am putut sa-l las lejer pe la 4 fara sa-mi bazaie statia in cap.
          Ce model de statie folosesti ? Antena ? Alimentarea ? Te intreb deoarece nici cand trece un tramvai pe langa mine nu am asa probleme, si la 18000 V se duce acul la cel mult S4.
          Last edited by MARIUS-77; 28 August 2009, 22:31.
          http://www.cbmania.ro

          Comment


          • Pt ca numai am loc in masina de cea protejata am luat un Intek h 520 portabila cu antena exterioara sirio titanium 3001 pe o talpa magnetica, cu alimentare de la bricheta.

            Comment


            • Originally posted by Miky 48 View Post
              Pt ca numai am loc in masina de cea protejata am luat un Intek h 520 portabila cu antena exterioara sirio titanium 3001 pe o talpa magnetica, cu alimentare de la bricheta.
              Statiile portabile sunt facute si pentru utilizarea cu antena proprie, bineinteles in aer liber, deci au o sensibilitate mai mare decat media. Din ce am vazut pana acum Intekul nu straluceste la capitolul filtre de sunet, deci si statia ta nu face exceptie. Candva am folosit un Alan 42, si intradevar acolo ceva ceva era , insa mai e cale lunga pana se va ajunge de ex. la podiumul campionilor President, care nu au nici o portabila, tocmai pentru a nu da cu bata in balta. Prin definitie orice portabila e foarte sensibila, un amic zice ca prea, aproape isterica.
              Alimentarea de la bricheta impune si preluarea interferentelor sau brumului cauzat de circuitul electric al auto. Pentru a evita acest lucru se recomanda alimentarea directa pe baterie. Depinde de cine vrea si unde e cazul.

              Crede-ma ca nu e vorba de puteri astronomice. Viziteaza youtube, si vei vedea acolo variante duse la extrem. Vad in avatar ca masina e folosita la taxi, unde o banala Motorola are maxim 50w(unele modele de varf).
              Vai, esti cumva taximetrist ? Depasesti linia continua ? Raspunzi cumva obraznic la ageamii care se baga in seama si doresc sa aplice legea de unii singuri ?
              Eu cand am timp, si am un astfel de specimen pe langa mine, care "ma aduce pe calea cea dreapta", merg in spatele lui prin oras, 1ora, jumate, cat e necesar si in claxonez la fiecare abatere, pana cand trage pe dreapta, cred, dupa ce cedeaza nervos.
              Toti gresim , iar daca consideram ca suntem perfecti , hai pa !

              Scuze din nou, daca am deviat prea mult de la discutia de baza.
              Last edited by MARIUS-77; 29 August 2009, 09:54. Reason: Automerged Doublepost
              http://www.cbmania.ro

              Comment


              • Nu pot sa cred ca nu mai sunt colegi de forum care sa ne impartaseasca din intamplarile de sfarsit de saptamana, sau nu, din pataniile proprii sau auzite. Cei care nu sunt inca hotarati asteapta de la noi, cei care deja folosim acest sistem de comunicare, sa relatam astfel de lucruri tocmai pentru a le usura momentul alegerii.
                Deci ... !!
                http://www.cbmania.ro

                Comment


                • Ca io nu am ce momentan.Am vb cu un colegu bozzo dupa forumu DC si am zis sa-i pun aici intamplarile lui cu statia CB

                  Salutare colegii , si bine ai venit printre noi urs
                  M-am intors din concediu si nu-mi dau seama cum am mers pana acum fara statie CB pe masina
                  Am observat ca toti colegii cu care am interactionat au fost promti si politicosi, acum ca am mai auzit pe centrura Aradului pe unul care tot injura acolo asta e (padure fara uscaturi nu e). Dar mai toti sunt foarte promti.
                  Acum ca am fost cu autoturismul si nu ma mai stresau fraierii astia de la ARR am putut sa trec pe langa ei relaxat si sa ii anunt pe colgii din trafic cum ii pandea ARR-ul pe langa Beius, si multi mi-au fost recunoscatori.
                  Intre Tg Mures si Acatari e interzisa circulatie de peste 7.5t si era un echipaj de politie care tragea totate camioanele pe dreapta, am trecut pe acolo si am anuntat asa ca nu au mai prins nimic
                  Viitoarea masina sigur o sa fie diesel, am gasit o gramada de colegi care dadeau "economie:
                  Prin Stei am auzit pe statie cum un alt coleg intreba cum ajunge la Pestera Ursilor, l-am auzit si i-am dat indicatii.
                  La fel extrem de utila mi-a fost statia in Orsova era seara pe la 22 si am intrat in Orsova sa caut un camping unde sa pot pune cortul (bugetul redus nu-mi permiteam pensiune) asa ca am pus mana pe staia si am intrebat daca e un coleg din Orsova pe receptie, mi-a raspuns imediat si m-a indrumat.
                  S-a convins si sotia de utilitatea statiei (era putin in dubii ) si acum ma lasa sa imi cumpar o antena buna
                  Si sunt tare mandru ca am vb pe A1 de la km 82 cu un coleg la km 24, cu antena mea micro 30, eu il auzeam perfect el zicea ca nu se aude prea bine.
                  Oricum una peste alta sunt ferm convins ca statia e foarte utila si acum imi pare rau ca nu mi-am cumparat mai demult.
                  Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                  Comment


                  • Originally posted by MARIUS-77 View Post
                    Statiile portabile sunt facute si pentru utilizarea cu antena proprie, bineinteles in aer liber, deci au o sensibilitate mai mare decat media. Din ce am vazut pana acum Intekul nu straluceste la capitolul filtre de sunet, deci si statia ta nu face exceptie. Candva am folosit un Alan 42, si intradevar acolo ceva ceva era , insa mai e cale lunga pana se va ajunge de ex. la podiumul campionilor President, care nu au nici o portabila, tocmai pentru a nu da cu bata in balta. Prin definitie orice portabila e foarte sensibila, un amic zice ca prea, aproape isterica.
                    Alimentarea de la bricheta impune si preluarea interferentelor sau brumului cauzat de circuitul electric al auto. Pentru a evita acest lucru se recomanda alimentarea directa pe baterie. Depinde de cine vrea si unde e cazul.

                    Crede-ma ca nu e vorba de puteri astronomice. Viziteaza youtube, si vei vedea acolo variante duse la extrem. Vad in avatar ca masina e folosita la taxi, unde o banala Motorola are maxim 50w(unele modele de varf).
                    Vai, esti cumva taximetrist ? Depasesti linia continua ? Raspunzi cumva obraznic la ageamii care se baga in seama si doresc sa aplice legea de unii singuri ?
                    Eu cand am timp, si am un astfel de specimen pe langa mine, care "ma aduce pe calea cea dreapta", merg in spatele lui prin oras, 1ora, jumate, cat e necesar si in claxonez la fiecare abatere, pana cand trage pe dreapta, cred, dupa ce cedeaza nervos.
                    Toti gresim , iar daca consideram ca suntem perfecti , hai pa !

                    Scuze din nou, daca am deviat prea mult de la discutia de baza.
                    Vai, sunt taximetrist. Numai acuma ti-ai dat seama saracul de tine. Pt linistea ta sufleteasca nu depasesc linia continua, conduc regulamentar in trafic, poate prea regulamentar pt un taximetrist.
                    Tu chiar ai o problema cu puterile astea la statii. La cea protejata nu ai voie cu mai mult de 10 W (tot reglementat de la IGR) deci nici vorba de 50 cum spui tu, si nici nu ai nevoie de mai mult de 10 W, cu doar atit poti vorbi cam 50 km ceea ce e suficient.
                    Am si uitat de bruiajul pe care il aveam cind lucram pe CB si trebuia sa ajut colegii cu statii mai mici sa ii auda dispeceratul, atunci cel mai departe am vb la 20 km cu un president grant si cu antena de 6 db.

                    Comment


                    • Originally posted by Miky 48 View Post
                      Vai, sunt taximetrist. Numai acuma ti-ai dat seama saracul de tine. Pt linistea ta sufleteasca nu depasesc linia continua, conduc regulamentar in trafic, poate prea regulamentar pt un taximetrist.
                      Tu chiar ai o problema cu puterile astea la statii. La cea protejata nu ai voie cu mai mult de 10 W (tot reglementat de la IGR) deci nici vorba de 50 cum spui tu, si nici nu ai nevoie de mai mult de 10 W, cu doar atit poti vorbi cam 50 km ceea ce e suficient.
                      Am si uitat de bruiajul pe care il aveam cind lucram pe CB si trebuia sa ajut colegii cu statii mai mici sa ii auda dispeceratul, atunci cel mai departe am vb la 20 km cu un president grant si cu antena de 6 db.
                      La faza cu taxiul am folosit varianta data de exemplul unuia care se dadea pe aici rotund. Nu eu am ceva cu cei care sunt pe sosele, ci el, saracul. Eu nu am scris ca am ceva cu cei care depasesc neregulamentar, ci altcineva. Citeste, citeste, citeste.
                      Eu nu am zis ca ai voie cu 50w, ci tu ai inteles gresit. Ai voie cu cat ai voie, si atat. Nu pune vorbe(in cazul de fata cuvinte) in gura mea( in text). Spune-am doar de puterile cu care vine o statie in frecventa inchiriata. Atat.
                      In postul de mai sus am dat exemple cum sa-ti utilizezi statia la adevarata capacitate. Atat. Deci nu am nimic cu tine. Atat. Am folosit faptul ca tu esti taximetrist sa fiu putin ironic cu o anumita persoana. Ca tu nu ai inteles, nu sunt de vina. Atat. Nu sunt chiar sarac. Atat.
                      Am ales acest mod de exprimare deoarece, stai ca nu mai explic inca o data.

                      Sper ca am lamurit-o si pe asta. Bun, acum sa vezi istorie, in anii in care ai folosit statie grant president stiai ca are 15w, deci mai mult decat legal. Pe mine nu ma deranjeaza deloc, insa pot exista altii care au mancarimi intelectuale cu iz de nevertebrate.
                      Nu asocia 10w cu 50km ca o sa pierzi. Acolo unde ii foloseai, sau ii folosesti esti ajutat de amplificatoare de semnal, astfel la un telefon, care are putina putere, ei zic ca undeva la 0,5w, poti vorbi oriunde in lume, dar si la un caz si la celalalt platesti frecventa. In cb nu-ti garanteaza nimeni pe ce distanta te auzi. De aici nevoia de putere si calitate. E greu sa fii sofer de camion, sa fii nevoit sa conduci cu o incarcatura peste, sa conduci peste si sa nu poti vorbi clar sa afli cum mai statu astia la controale.

                      Din pacate pentru unii, sau si din fericire camionagii sunt cei care detin monopolul la folosirea statiilor CB in Romania cel putin. Nu vorbesc de alte tari sau alte natii.
                      Last edited by MARIUS-77; 2 September 2009, 17:28. Reason: Automerged Doublepost
                      http://www.cbmania.ro

                      Comment


                      • Conform cartuliei pe care am primit-o cind am cumparat Grant-ul are doar 4 W putere la emisie , am chiar si nr de omologare PTTR : 84/001 CB, nu stiu de unde ai scos tu 15 W. Stiam ca se poate modifica foarte usor sa ai 10 W cu finalul original al statiei dar riscai f mult, un contact imperfect la antena si pa pa final, si in plus nu mai puteai folosi statia in AM.
                        Si in plus in banda protejata am vb cu 10 W din Ungaria din vama maghiara de la Nadlac cu dispeceratul care e in Arad si conform hartii intre Arad si Nadlac sunt 48 km, si mai ai o aruncatura de bat pina in vama.
                        Am vb intre doua statii in banda protejata ambele au 10 W fara alte ajutoare gen amplificatoare, repetoare sau ceva de genu.
                        Si inca ceva, am auzit o vorba printre radioamatori, "nu emiti cu statia, emiti cu antena"
                        Si daca tot am rasfoit carticica cu statiile president am descoperit ca am facut si una portabila. Se numeste Jerry. Pina acuma nici nu am stiut de ea, dar omul cit traieste invata.
                        Last edited by Miky 48; 2 September 2009, 17:42.

                        Comment


                        • Originally posted by Miky 48 View Post
                          Conform cartuliei pe care am primit-o cind am cumparat Grant-ul are doar 4 W putere la emisie , am chiar si nr de omologare PTTR : 84/001 CB, nu stiu de unde ai scos tu 15 W. Stiam ca se poate modifica foarte usor sa ai 10 W cu finalul original al statiei dar riscai f mult, un contact imperfect la antena si pa pa final, si in plus nu mai puteai folosi statia in AM.
                          Si in plus in banda protejata am vb cu 10 W din Ungaria din vama maghiara de la Nadlac cu dispeceratul care e in Arad si conform hartii intre Arad si Nadlac sunt 48 km, si mai ai o aruncatura de bat pina in vama.
                          Am vb intre doua statii in banda protejata ambele au 10 W fara alte ajutoare gen amplificatoare, repetoare sau ceva de genu.
                          Si inca ceva, am auzit o vorba printre radioamatori, "nu emiti cu statia, emiti cu antena"
                          Si daca tot am rasfoit carticica cu statiile president am descoperit ca am facut si una portabila. Se numeste Jerry. Pina acuma nici nu am stiut de ea, dar omul cit traieste invata.
                          Legat de autorizatii si certificate de conformitate, sa fie de la noi, ca se pot face usor. Doar nu-ti inchipui ca cineva chiar a verificat statia ta. Sau zeci de mii de modele care intra anual in tara, sau milioane in intrega lume. Eu personal am pus ochii pe un Magnum care are vre-o 200w in FM, si 400 in AM, si surpriza (bine , pentru tine ) are certificat de conformitate European cu seria bla , bla, bla , cu stampile si tot ce trebuie, insa cand pui un aparat de masura vezi de fapt ce poate.
                          Si in CB te auzi cand vorbesti catre un receptor cu antena fixa, asezata pe un bloc de la distante destul de mari.
                          Nu compara puterea statiilor in frecventa VHF, deoarece dupa cum spune si definitia folosesc o frecventa foarte "inalta" , desigur se face referire la coeficientul mare de propagare in atmosfera a acestora. Nu degeaba aici ( in acest segment de frecventa ) utilizarea se plateste.
                          Intradevar sunetul de fond aici este inexistent deoarece poarta de sunet se inchide automat, prin setarea din soft a sensibilitatii statiei, sau redarea cu filtre de sunet suplimentare a sensibilitatii antenei (activate deasemenea din softul statiei )
                          Marea majoritate a radioamatorilor au antene fixe, pe case, pe blocuri sau locatii cu grija alese. Sa-i vad eu daca pot face DX-uri cu alte tari din Europa, sau mai departe cu o antena montata pe un turism. Si mai ales cu cati wati ? Poti sa ai si antena cu castig de 50 db(zic si eu asa), daca nu dai cu "steroizi" degeaba.
                          Ma adaug si eu la varianta "omu' cat traieste invata " !
                          Last edited by MARIUS-77; 2 September 2009, 23:02.
                          http://www.cbmania.ro

                          Comment


                          • Antena de 165 cm cu montura magetica, poate influienta transmisia/receptia daca este arcuita spre, in spatele masinii?...ma refer la reducerea din inaltime, prin ancorarea de varf a antenei.


                            sigpic

                            Comment


                            • normal ca e afectata,SWR e afectat si cand masina se misca si antena se balangane de la vant.


                              Interesant azi am vb cu un nene care se auzea perfect clar ,eu fiind la palatu parlamentului in parcarea mare.iar el era la obor.Facea un test.Ne auzeam ambi super clar.
                              Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                              Comment


                              • Originally posted by angel View Post
                                Antena de 165 cm cu montura magetica, poate influienta transmisia/receptia daca este arcuita spre, in spatele masinii?...ma refer la reducerea din inaltime, prin ancorarea de varf a antenei.
                                Modul de lucru pentru care sunt facute antenele CB, corespunde pozitiei verticale. Polaritate verticala, vei gasi scris pe marea majoritate a antenelor din acest segment.
                                Receptia si emisia au de suferit la fel de mult, insa periculos este doar sa emiti cand sunt intrunite conditiile de mai sus( spicul arcuit catre spate) Gradul de risc creste odata cu puterea de emisie. Astfel la o antena ML145 reglata la swr 1,1, in momentul deplasarii avem valori si de 1,9 pana la 2,5. Aceste valori se vad la viteze de peste 140km/h, dar depinde si de masina, viteza si directia vantului.
                                Last edited by MARIUS-77; 3 September 2009, 09:18.
                                http://www.cbmania.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google