Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si gropile si damburile dupa drum ajuta .Ca am vazut un 206 pe A2 alerga omu cei drept.Da si balanganea antena aia stanga drepta de nebuna.
    Dau 2000 de parai si cumpar tot...

    Comment


    • Asa, e, poti avea si 30km/h, insa daca mergi pe un drum care nu intra in nici o categorie, ai acelasi efect poate si mai mult.
      http://www.cbmania.ro

      Comment


      • Povestea mea de azi cu statia CB
        Drumu bine cunoscut Buc-Slobozia-Braila.

        Pana la Slobozia totu snur.Toti politicosi liber.Etc
        Ajung la slobozia,trec de ea si merg mai departe iarasi super ok.
        PE la km 40 de Braila.In fata 5 turir mergeau in convoi cu distanta intre ele ok ca sa poti depasi,mai greu ca nu vedeai nimic.
        Pun mana pe statie.Il inytre pe primu de la coada,Colegu de vrancea ma auzi.
        El : Comunica colegu.
        io: Sunt in spatele tau cu tico verde.pot sa ma ajuti la depasire ca nu vad nimic te rog.
        EL: nimic
        Cand deodata bagate acuma colegu bagate.
        I dau jar trec de el ma bag in fata lui.ii multumesc.
        Porma stai asa dupa tiru rosu(din contrasens) te bagi iar el la mine.
        Pac,iar ma bag orbeste in depasire.Trec si de al doilea.si tot asa pana la ultimu.
        Toate astea la viteze de peste 90.deci tirurile nu mergeau incet.mergeua in limita lor constructiva.

        CEa mai tare faza a fost unu din ei a tipat in statie tare.Dute tico dute . am lesinat la expresia aia. ))

        le-am multumit la toti si iam dat jar

        Ps am mers si noi convoi 3 masini.Da numai io cu statie.ii mai sunam si le ziceam daca e ceva pe drum
        Last edited by C@talin; 4 September 2009, 19:44.
        Dau 2000 de parai si cumpar tot...

        Comment


        • Originally posted by C@talin View Post
          Povestea mea de azi cu statia CB
          CEa mai tare faza a fost unu din ei a tipat in statie tare.Dute tico dute . am lesinat la expresia aia.
          Faza belea ! Daca am avea un top a-r merita locul intai. Neaosa si clasica in acelasi timp
          http://www.cbmania.ro

          Comment


          • Dupa ceam citit atatea posturi eu tot nu sunt lamurit care statie sa-mi cumpar,una in jur de 500 ron si ce antena ,ca si marca,eu vreau sa fie eficace si in oras si in afara orasului,adica sa se auda clar .Asa ca va rog dati-mi si mie un sfat ,ce marca si model sa cumpar.
            Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

            Comment


            • sebi , statia nu iti trebuie neaparat una scumpa , e buna si una ieftinache.
              in schimb , cauta`ti o antena cu spicul lung..... te va ajuta.
              in afara te ajuta foarte mult , dar in oras nu prea cred...nu circula tiruri prin orase.

              Comment


              • Originally posted by sebi8ta View Post
                Dupa ceam citit atatea posturi eu tot nu sunt lamurit care statie sa-mi cumpar,una in jur de 500 ron si ce antena ,ca si marca,eu vreau sa fie eficace si in oras si in afara orasului,adica sa se auda clar .Asa ca va rog dati-mi si mie un sfat ,ce marca si model sa cumpar.
                Dea auzit clar: tre' sa fim constienti ca marea majoritate respecta anumite standarde si specificatii tehnice, am spus marea majoritate , deoarece sunt si peste si sub acestea.
                Din experienta, spun ca atunci cand nu folosesti statia tot timpul ci doar ocazional iti trebuie una buna. Odata la 10 ani daca vrei ceva si atunci nu da randament e naspa tare. Deci cantareste bine problema si ia o decizie. La suma asta cumperi un model President si anume Harry2 ASC. Dar se poate si alte marci. Una mai buna decat alta. Adevarul e ca piata e plina cu astfel de marci si modele, iar cei interesati nu mai stiu ce sa cumpere. Mare grija sa ocolesti achizitionarea de adevarate colectii CB.
                In aceasta frecventa nu-ti garanteaza nimeni si nimic ca se va auzi clar tot timpul si pe toata lumea. Daca era asa se inchiria la fel ca celelalte, dar nu.........................deci atentie la sfaturi tip bazar si oferte de "neuitat" .
                http://www.cbmania.ro

                Comment


                • O intrebare,de cand am mutat statia intre scaune, am vazut ca dupa un drum lung se incalzeste.din cauza ca pacolo trece si traseu de evacuare si se incalzeste podeaua.
                  E vreo problema ?
                  Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                  Comment


                  • MI-am luat si eu o statie, mi-a fost de folos in drumurile lungi pe care le-am parcurs..In schimb, m-am lovit de o problema....un loc optim pentru amplasarea statiei, astfel incat sa nu incomodeze pe nimeni, sa imi fie mie la indemana. Antena...am vazut un logan brek care avea montata antena de statie, in locul antenei de radio a masinii.
                    La amplasarea statiei in masina......v-as ruga cu niste poze daca se poate..

                    Se poate sa trag un fir din statie....gen casca?...adica sa ascult numa eu ce se vb prin statie.....sa nu deranjeze pe ceilalti .?!
                    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                    Comment


                    • cristi vezi la "my ride-ul" lui dsign cum a amplasat statia. cel mai bun exemplu ;) . au iesire pentru speaker statiile, banuiesc ca poti conecta o casca dar sa o tii la volum cat mai mic sa nu iti sparga timpanul. e buna o casca mai ales daca circuli cu femei sau copii ca se mai injura pe frecventa.

                      Originally posted by MARIUS-77 View Post
                      La suma asta cumperi un model President si anume Harry2 ASC.
                      asta am vrut si eu sa o iau. nu gaseam la nimeni pe stoc si tot cautand am gasit un walker la pret de harry2 si am pus mana pe el .
                      Last edited by maistoru; 6 September 2009, 11:18.
                      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                      Comment


                      • Si poti pune si o casca daca are mufa in spate EXT.In forma de jack de 3.5 mm

                        Amplasare, intre scaune,de cotiera,sub climatizare. :P .

                        CE a facut dsign a durat destul de mult lucrarea cei drept. :P
                        Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                        Comment


                        • pun un link cu am eu amplasata statia.

                          Comment


                          • Originally posted by C@talin View Post
                            O intrebare,de cand am mutat statia intre scaune, am vazut ca dupa un drum lung se incalzeste.din cauza ca pacolo trece si traseu de evacuare si se incalzeste podeaua.
                            E vreo problema ?
                            Ca orice ansamblu si statiile au o temperatura de functionare. Variaza de la -10grade la 50. Insa ce e sub 0 nu mai functioneaza corect, iar la peste 35 cam aceeasi problema.

                            Originally posted by CataFOF View Post
                            pun un link cu am eu amplasata statia.
                            http://www.loganclub.ro/forum/b_15_fof-t8135p16.html
                            La fel am avut si eu montat candva un 48Multi Plus. La mine amplificatorul ajungea sub scunul soferului, iar cablul de alimentare pe sub soportul din plastic de la schimbator.
                            Toate statiile au la spate mufa pentru difuzor extern, iar daca se introduce o pereche de casti se va auzi in una cu siguranta si astfel e liniste in masina, dar nu prea in ureche.
                            Last edited by MARIUS-77; 6 September 2009, 14:23. Reason: Automerged Doublepost
                            http://www.cbmania.ro

                            Comment


                            • da , pe mine nu ma deranjeaza zgomotul...si nu mie incomoda acolo.

                              Comment


                              • Sa fi plecat oare toata lumea in vacanta ? Sa fie oare criza de inspiratie ? Nu cred colegi de forum. Deci asteptam noi sfaturi si experiente cu privire la folosirea statiilor CB.
                                http://www.cbmania.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google