Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SALUT mi-a adus cineva o statie MIDLAND 100M am montat-o pe masina,aud pe toata lumea din trafic dar pe mine NU.Statia a fost folosita in AMERICA CRED.
    CE SA FAC?O fi in alta banda ?

    Comment


    • Am si eu un midland adus din SUA, si intr-adevar in state, astia folosesc AM.Statia mea merge pe doar pe AM, dar cu toate astea ma aud cu lumea din FM, fara probleme, si ei ma aud pe mine.
      Vezi daca are functie de AM/FM, daca are, asigura-te ca este setata pe FM.
      Daca nu are aceasta functie, este ff posibil ca statia sa mearga doar in AM, si atunci este fff posibil ca sa nu fii receptionat asa cum ar trebui.
      Am plecat odata la un drum, 6 masini cu CB-uri,si unul dintre noi mutase fara sa vrea statia pe AM, si din aceasta cauza noi ceilalti il receptionam fffff prost, il auzeam ca si cum ar vorbi de la celalalt capat al lumii. Imediat ce si-a dat seama, si a mutat statia pe FM, totul a revenit la normal.

      sigpic

      Comment


      • MS a mea nu are FM-AM DECI E POSIBIL SA NU MEARGA?
        MULTUMESC DRUMURI BUNE VA DORESC

        Comment


        • pana la urma problema cu xenonul aprins s-a rezolvat? eu ma gandeam daca iau alimentarea de la bricheta sau un filtru pe fir ceva poate dispare acea problema cu puricii?
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • Originally posted by CLAUDIU_PYS View Post
            MS a mea nu are FM-AM DECI E POSIBIL SA NU MEARGA?
            MULTUMESC DRUMURI BUNE VA DORESC
            Cum am spus si mai sus, eu am un Midland 75-822. Nici aceasta varianta nu are FM, de fapt pe ecran scrie chiar AM, dar cu toate astea eu reusesc sa comunic cu cei care emit/receptioneaza in FM.Nu stiu sa iti explic exact cum de reusesc, pt ca nu sunt ff priceput, dar cert este ca merge. Sfatul meu este sa te adresezi cuiva care este profesionist in ale electronicii si ale CB-urilor, si sigur va putea sa te ajute.

            sigpic

            Comment


            • caut si eu o statie cat de cat ... sa bata 5-10 km ... second sau una noua kit complet cat ar costa ?
              Its just a car ...

              Comment


              • am eu o statie midland alan 48 multi plus cu antena sirio 5000 de 2m
                o dau la 450 ron.
                Shake-urile energizante din plante verzi reprezintă o opÈ›iune populară È™i sănătoasă pentru cei care îÈ™i doresc un impuls natural de energie. CombinaÈ›ia de ingrediente precum spanacul, kale-ul, chlorella, spirulina È™i alte plante verzi bogate în nutrienÈ›i oferă un amestec puternic de vitamine, minerale È™i antioxidanÈ›i. Aceste shake-uri sunt apreciate nu…

                Comment


                • momentan nu am atatia bani si nu imi trebuie una atat de performanta , una mai ieftina , chiar la juma de pret cat e a ta , momentan nu sunt dispus sa dau atat pe ea ca nu umblu foarte mult in afara orasului..mai caut
                  Its just a car ...

                  Comment


                  • s-a rezolvat problema cu xenonul, alimentare de la bricheta deoarece curentul este filtrat nu e luat direct dupa baterie
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • cataFOF adauga-ma sa vb pe mess
                      bandean_radu ... as fii interesat ..
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • @ten- daca s-a rezolvat e bine, cu toate ca nu vad ce filtrare are curentul de la bricheta. Si ''puricii'' nu vin din alimentare, sunt captati de antena, azi am testat la camion, cand ridic/cobor geamurile fashaie statia, dar cu firul de la antena desfacut nu mai face nimic.
                        @CataFOF- ai dat statia deja? Te-am vazut azi in Predeal, am apelat pe statie si- nimic. Mi-a raspuns un coleg tot cu Logan, da' albastru.
                        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                        Comment


                        • fane nu stiu dar eu am luat alimentarea de la bricheta si nu se mai bruiaza cand dau drumu la xenon
                          laureate 1.5l, albastru marin

                          Comment


                          • Fane-CL , toata lumea ma vazut la predeal )
                            nu am dat statie , dar am plecat pe fuga si n`am mai avut timp s`o montez

                            Comment


                            • o intrebare pentru voi: Am un Ml-145 cu spic aferent 145mm as putea sa ii schimb spicul cu unul mai mare? Problema e ca de inlocuit merge deoarece are 2 imbusuri si iese spicul imediat dar daca pun alt spic mai prind ceva? Multumesc
                              laureate 1.5l, albastru marin

                              Comment


                              • Originally posted by ten View Post
                                o intrebare pentru voi: Am un Ml-145 cu spic aferent 145mm as putea sa ii schimb spicul cu unul mai mare? Problema e ca de inlocuit merge deoarece are 2 imbusuri si iese spicul imediat dar daca pun alt spic mai prind ceva? Multumesc
                                Nu este indicat sa schimbi spicul unei anumite bobine cu altceva. Totul este calculat, dinainte, iar fizica este una din stiintele fixe, deci ramane fix acelasi spic, daca vrei sa ai randament, daca ba, faci ce vrei. Totusi cel mai indicat este sa incerci, insa ai mare grija, deoarece diferenta se va vedea la emisie, atunci cand valoarea SWR dicteaza totul, iar pe alocuri ( in cazul puterilor mai mari de 10 watt ) este necesar sa nu depaseasca 1/1,1. Deci "succesuri " !!!
                                http://www.cbmania.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google