Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • buna reactie ai avut
    If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

    Comment


    • Taximetristi adevarati ravnesc la un Yaesu sau la un Vertex mai repede decit la o motorola, kenwood nici nu intra in calcul.

      Comment


      • Originally posted by Miky 48 View Post
        Taximetristi adevarati ravnesc la un Yaesu sau la un Vertex mai repede decit la o motorola, kenwood nici nu intra in calcul.
        Yaesu=Vertex ! iar Kenwood sta extraordinar de bine in domeniul transceiverelor, la fel si Icom, etc..

        Dupa parerea mea, marea greseala care se face la alegerea unei statii auto, e aia ca se pierde din vedere faptul ca statia va merge intr-o masina, si nu in casa. In masina e mult zgomot de fond, nu poti sa butonezi aparatul pentru ca esti la volan,etc..... Evident ca poti folosi in masina si un Yaesu sau Icom de 40-60 mil. dar e complet inutil daca nu faci DX-uri din masina.
        Daca ne gindim ca scopul CB-ului in masina e ala de a schimba informatii cu colegii din trafic pe o raza de aprox. 10 km, e mai mult decit evident ca cea mai potrivita alegere e un aparat mic, simplu de butonat si care sa aibe doar citeva functii/calitati esentiale: auto squelch, display usor vizibil, difuzor BUN ( eventual unul extern ), microfon bun, si cam atit !
        Restul asa ziselor calitati nu servesc la absolut nimic intr-o masina cind vorbesti cu colegii de trafic. Adica ce e peste, sunt bani aruncati.
        Daca vrei o statie fixa, e cu totul alta situatie si investitia intr-un aparat scump si complex, poate fi o alegere inteleapta.

        Comment


        • 12 volti , un maestru al contrazicerii .. nu contest ca nu ai dreptate , dar acest thread se refera strict la statiile CB pe care le putem folosii in masina ...chiar tu ai scris asta cu o pagina in urma...

          urmaresc acest thread sa aflu mai multe pareri despre statiile CB si eventuale reactii a participantilor de trafic la vederea antenei ...

          Comment


          • @skandal- M-am intalnit eu zilele trecute, venind dinspre Oltenita, cu un Matiz care avea o antena de 2 metri. Mai degraba am fost eu surprins sa-l vad cu antena decat el pe mine.. Ma intreb cum ar arata o antena pe Tico..
            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

            Comment


            • Originally posted by skandal View Post
              12 volti , un maestru al contrazicerii .. nu contest ca nu ai dreptate , dar acest thread se refera strict la statiile CB pe care le putem folosii in masina ...chiar tu ai scris asta cu o pagina in urma...

              urmaresc acest thread sa aflu mai multe pareri despre statiile CB si eventuale reactii a participantilor de trafic la vederea antenei ...
              Si eu despre ce vorbesc ? Nu tot despre statiile din masini ???
              Chiar m-ai facut curios. Unde si cu ce ma contrazic ?

              Comment


              • arata bine pe un tico :P ca io pe tico am statia.
                Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                Comment


                • la intalnirea din sibiu cand am plecat spre casa , nu nimeream iesirea spre fagaras , si am intrebat un tirist care era in fata mea... dupa ce am terminat conversatia , am depasit regulemantar si am multumit pentru ajutor , dupa cateva secunde ... unpic nedumerit in voce... a intrebat daca sunt cu loganu` rosu ! ...

                  am mai dat prioritate in anumite aglomeratii si atunci cand traficul a permis , unor tiristi ... multumirile evidente adresate loganului rosu

                  desigur ca tiristii ajuta pe " astia mici " mai mult decat viceversa ... dar facem si noi ce putem

                  Comment


                  • Sa va povestesc cum l-au ajutat niste tiristi pe un amic,care a fost sicanit de un mare vitezoman cu o laguna .
                    Amicu mergea spre braila de la slobozia.Avea in fata doua tiruri stateau destul de aproape,si astepta sa se faca loc sa le poata lua pe ambele odata.
                    Dintr-o data se trezeste cu o laguna peste el,gata sa-l arunce in sant, care venea din spate vitejeste,cu claxoane se baga peste el,ca sa evite o coliziune frontala cu cei din contrasens.
                    Amicu nare statie,da Aia cu tiru au vazut ce sa intamplat.Au marit unpic distanta intre ei,si cand sa bagat iar in depasire ala cu laguna a nimerit intre ei.
                    SAracu pana acolo ia fost.
                    Au inceput baietii sal sicacaneasca.Ala din fata incepea sa franeze ala din spate accelera il strangeau porma invers,cand vroia sa fuga sa depaseasca.se baga tiru in fata lui iar il bloca,iar il zapaceau ) .
                    L-au tinut pala asa vreo 10 km.
                    Dupa ce a scapat deacolo cica a oprit undeva pe margine,si eram c-am ud tot )).

                    Cred ca iau iest toate figurile din cap )
                    Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                    Comment


                    • Azi am facut inca 400 km. In afara de citiva care au ocupat 22 pentru citeva minute discutind probleme personale, informatiile au fost super civilizat "servite". Pina acum chiar n-am avut probleme precum ca n-as fi intr-un camion. Absolut toti amabili.

                      Comment


                      • " Taximetrist adevarat", nu prea i-mi este cunoscut termenul, deoarece in ultima perioada am contact aproape permanent cu cei din Iasi si am surpriza sa observ ca marea majoritate sunt cam neadevarati. Parerea mea! Mai mult de 90% vor statii de 250 lei la mana a doua de la hoti, sau din bazar, cei care a-r da ceva peste 400-500 euro pe o statie de calitate sunt sub 1%. Adevarati ? Mai bine inexistenti !
                        Raza de 10 km, spui ! Colega ma faci sa rad. E ca si cum ai spune ca la o masina ar trebui doar 50-70 de cai, si ca restul sunt degeaba. Cam ciudata constatare. Asta ar insemna ca toti care au mai mult de 100 de cai la masina sunt niste ciudati pentru tine.
                        Dorinta de a avea mai mult sta la baza dezvoltarii, de aceea ai tu acuma posibilitatea sa tastezi la calculator diverse opinii pe forum, iar daca nimeni nu ar fi vrut mai mult traiam si acum in pesteri.
                        Cand cumparati o antena, alegeti una macar de 1,60m , pentru a nu regreta mai tarziu cand o cumparati pe a doua, sau atreia. Lasat-i deoparte aspectul estetic, si ganditi-va cat aveti de castigat daca sistemul functioneaza 100% .
                        http://www.cbmania.ro

                        Comment


                        • Eu am o antena Ministar 27 combinata cu un Alan 42 Multi si este mai mult decat satisfacatoare combinatia.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • Originally posted by MARIUS-77 View Post
                            ......
                            Raza de 10 km, spui ! Colega ma faci sa rad. E ca si cum ai spune ca la o masina ar trebui doar 50-70 de cai, si ca restul sunt degeaba. Cam ciudata constatare. Asta ar insemna ca toti care au mai mult de 100 de cai la masina sunt niste ciudati pentru tine.
                            .....
                            Adica tu sustii ca poti acoperi mai mult de 10-15 km in mobil cu 4W ? Poate daca-ti cumperi barca si o duci la mare !
                            Last edited by 12volti; 27 August 2009, 21:42.

                            Comment


                            • @12volti: il sustin din experienta pe marius-77
                              am vorbit eu de la siret la sv, maxim 30 km, intr-o dimineata senina de duminica, eu eram pe un deal la intrare in siret si celalalt la metro sv. cei din zona stiu locatiile si s-a auzit f. bine
                              sigpic42.453.149

                              Comment


                              • Cand exista propagare se poate vorbi si mai departe cu 4w.Ezista cazuri cand s-a vorbit din Cluj in Wienna cu CB-ul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google