Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa se aud toate statiile?Parca sunt prea multi paraziti pe frecventa si cred ca deranjeaza.
    Sau daca cumperi o statie mai performanta scapi de ""puricii"" astia enervanti.
    Sincer va spun ca decat sa imi iau o statie ieftina ca sa aiba ce ma carai la cap,,,,mai bine astept si pun ban pe ban ca sa iau una performanta.
    De statiile motorola aveti vreo parere???
    De asta ce ziceti....http://www.motinfo.net/mototrbo/ro/f..._RO_LowRes.pdf

    Comment


    • de "purici" scapi cu asc. iti reda in difuzor numai sunetul "clar". daca ai observat in filmulet, cum dadeam pe manual squelchul cum se auzea mai mult fashait, iar ca sa stai mereu sa acordezi pe manual in functie de semnalul pe care il receptionezi e cam nasol.
      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

      Comment


      • maistoru imi place ca ai ambitie clar e o problema , cu am-ul tau... dar sincer fara suparare se aude fff prost , daca comuti pe FM tot asa se aude? sau nu se aude de loc?
        fff gajait... si nu mai fi suparat ca eu am dat 3mil la super oferta din supermarket , eu am vrut ceva clasic ieftin si bun , gen un logan printre statiile cb... iar la dedeman era mai ieftin ca la magazinele de profil...
        pe statie tu sa zicem ai dat de 2-3ori mai mult ca mine dar nu-i mai buna de 2ori ca a mea asa ca sac sac , ofticate

        sigpic

        Comment


        • daca erai atent la filmulet vedeai ca in "fm" la mine nu se aude nimic. nu ma oftic ca nu am de ce. e foarte buna in comparatie cu alte conserve pe care le-am vazut si multumita lui hriberiu se pare ca de acum incolo va fi si mai folositoare datorita functiei PA, chiar cautasem zilele astea o portavoce pe net.

          p.s. cum ai ajuns la concluzia ca a ta e mai buna?
          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

          Comment


          • da am revazut filmuletu , se vede scadat si am crezut cai de la mine , cami face fite rajnita...
            nu am zis ca statia mea e mai buna... dar proportional vb a mea e mai buna ptr ca a mea a costat 1leu , a ta a costat sa zicem 3lei , dar a ta nu-i mai buna de 3ori deci ca raport pret calitate alan 100 cam bate la fund pe multi... si oricum la alan nu se lipesc etichetele invers...

            PS. Nu e eticheta invers pusa , sunt firele la switch puse invers , sau daca ai avut-o prin serivce ``la tiganit`` nu a fost atent ``dorel`` la re asamblare...

            scuzama ca-s rautacios...
            ps uitate in cartea statiei si vezi ce impedanta (risti sa arzi finalii)trebuie sa aiba goarna de la PA si nu prea merge cu orice difuzor , da-i search pe siturile de profil si o sa gasesti ``goarne``(difuzoare) speciale ptr asa ceva ...
            Last edited by SoNyKeL; 25 August 2009, 00:16.

            sigpic

            Comment


            • Sa nu imi spui ca alanul bate si motorola??
              Motorola cred ca sunt cei mai tari in acest domeniu si din cauza asta mai vedem si noi prin filme ca statiile politistilor,pompierilor,ambulantelor,navelor maritime,etc.... sunt motorola si nu "alan".
              Cine este... alan, ca sa cumpar aceasta statie de care nu am auzit....adica una NO NAME pt mine.

              Comment


              • bai ai dato cu muci in fasole... deci vb raport pret calitate... stii cei ala un raport?

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by C@talin View Post
                  CE face comutatoru unde scrie CB -PA ? cumva PMR ?
                  Statii portabile pe frecventa libera....PMR.
                  Asta inseamna PMR

                  Comment


                  • Originally posted by Ivan Marian View Post
                    De statiile motorola aveti vreo parere???
                    De asta ce ziceti....http://www.motinfo.net/mototrbo/ro/f..._RO_LowRes.pdf
                    da e buna are gps , are usb ce mai e ``giugiuc`` da din pacate nu merge pe masina ta...
                    ai 2optiuni:
                    1.vopsesti loganu galben (are b74nyt , caseta de vanzare)
                    2.iti iei vapor

                    teoretic si telefoanele motorola sunt cele mai bune da cati au motorola?
                    ps si de dacia nu stia nimeni mai nimic pana acum 4ani doar bmw , vw , audi etc etc...

                    sigpic

                    Comment


                    • pai eu stiam ca CB citizens band e frecventa libera. "mototola" este marca profesionista si este folosita de marea majoritate a celor ce au banda protejata.

                      p.s. sonykel : "dar sincer fara suparare se aude fff prost" "fff gajait.." - se aud franturi din departare, daca pui din nou filmuletul ai sa auzi bine pe nenea care imi raspunde ca este liber pana la slobozia. si sa nu uitam ca tineam si telefonul foarte aproape cu volumul dat la maxim.
                      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                      Comment


                      • Si de ce mai exact nu merge pe masina mea??Sau a altora?
                        Fi mai explicit...daca vrei sa fii

                        Comment


                        • pentru ca este pentru banda protejata nu pentru CB. vrea sa zica sa te faci taximetrist sau marinel.

                          p.s. cu statie cu banda protejata bateam in 1997 de la brasov pana in bucuresti. am pierdut semnalul cand am urcat in poiana brasov, nu stiu daca din cauza distantei mai mari sau a ecranizarii facute de padure.
                          Last edited by maistoru; 25 August 2009, 01:11.
                          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                          Comment


                          • e pe VHF UHF sau ce naiba frecvente ori fi , nu e pe FM sau AM... cum e CB-u PMR-u..
                            e ceva gen diferenta dintre bluethoot si irda...

                            sigpic

                            Comment


                            • Vocabular tehnic
                              AM - Amplitude Modulation
                              CB - Citizen's Band
                              CH - Channel
                              CW - Continuous Wave
                              DX - Long Distance Liaison
                              DW - Dual Watch
                              FM - Frequency Modulation
                              GM - Low Frequency
                              LSB - Receiver
                              SSB - Single Side Band
                              SWR - Standing Wave Ratio
                              SWL - Short Wave Listening
                              SW - Short Wave
                              TX - CB Transceiver
                              UHF - Ultra High Frequency
                              USB - Upper Side Band
                              VHF - Very High Frequency
                              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                              Comment


                              • ce crud poti sa fi ma maistorule... si el care credea ca are USB si intrare I-pod

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google