Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Iti este bun si un suport magnetic Sirio de 145mm care este 130 roni.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • #17
      Am o intrebare, atre cineva idee care statie ar fi mai mica ca dimensiuni?. Statia pe care o am acum, e cam mare si nu stiu unde sa o instalez.
      Una buna dar micuta, Dane poate ma poti tu sfatui.Merci

      Comment


      • #18
        nu stiu ce intelgi prin mai mica. president walker este la fel de groasa ca un radiocasetofon auto dar este mai mica in latime (e cam 3 sferturi din latimea unui radiocasetofon ). oricum la logan cam greu cu spatiul de montaj, eventual daca ti-ai pune o consola de sandero in fata schimbatorului si sa o inghesui cu spatele din lacasul din fata suportilor de pahar. uita-te la niste taximetristi si vezi cum au montat ei.
        Last edited by maistoru; 2 March 2009, 12:27.
        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

        Comment


        • #19
          Mda am avut in cap si solutia asta dar am vorbit cu cineva de pe forum si a zis ca nu prea merge ca da in calculatorul de airbag aflat sub bord.Oricum astept consola si vad ce adaptare pot sa-i fac.Statia mea e Intek M760 si e tot cat un casetofon

          Comment


          • #20
            Eu de 2 ani si ceva nu am gasit un loc pentru statie ) asa ca e tot intre scaune In legatura cu talpa magnetica o recomand nu am avut nici un fel de probleme ( nu valuri nu zgarieturi ). Cu statia asa am cum am zis nu iam gasit un loc .. practic .. taximetristi au alt fel de statii mai scurte si alea incap sub consola dar cele normal CB nu. Ce va pot recomanda este o statie cu panoul detasabil Statie AE 6890 Albrecht la asta e mult mai usor de gasit loc
            Attached Files
            Last edited by need4speed; 2 March 2009, 18:37. Reason: adaugat atasamanet * timpul a expirat pana sal pun :)
            Degeaba gandesti daca esti prost!

            Comment


            • #21
              E tare tipu asta de statie dar si scump, asa ca gasim alte solutii ca doar suntem romani

              Comment


              • #22
                Hai iti dau si eu o idee ! Cam asa am eu montata statia.
                Attached Files
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • #23
                  Mda e si asta o idee da a mea e putin mai mare cam asa arata
                  Novinky   Plavky 2023 Už nyní pro Vás máme nabídku plavek 2023 . TÄ›šit se můžete na dámské plavky. U nás naleznete jak tolik

                  Comment


                  • #24
                    Si eu detin un Intek dar 490 , modelul tau e peste limita legala adica 4W iar cum nu locuiesc in romania nu imi permit sa imi aprind paiele in cap cu autoritatile locale dar ca un bun roman totusi sunt pregatit cu un amplificator de 100W sub scaun , just in case Am ales varianta provizorie intre scaune din comoditate si nu am vrut nici sa gauresc masina, asa am avantajul ca o scot de cate ori trec prin puncte de frontiera ( Elvetia - Franta sau Germania-Elvetia) Iar daca scimb masina o iau sub brat si gata . Am antena Sirio cu talpa magnetica iar alimentarea la bricheta.
                    Pentru dan.gutu am o intrebare pentru ca stiu ca are xenon pe masina sau cel putin asa imi amintesc, Nu scade puternic receptia si calitatea cand se aprind farurile ? Eu caut de ceva vreme niste filtre eficiente dar inca sincer nu am gasit....si am facut tot felu de experimente cu colegi mei dar se pare ca instalatile astea de xenon introduc o frecventa parazita in toata instalatia electrica
                    Last edited by need4speed; 3 March 2009, 10:19. Reason: Automerged Doublepost
                    Degeaba gandesti daca esti prost!

                    Comment


                    • #25
                      Cum sa fie statia mea peste limita legala?
                      UITE CE SCRIE ACI Transmitter:
                      Output power 4W FM (4W AM/FM) unde e peste?
                      Si eu am xenon da nu am observat schimbari, dar o sa fiu atent la acest lucru de acum inainte

                      Mi-am luat talpa Sirio de 160 uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa o sa am catarg pe portbagaj, super nu
                      Last edited by Juristul2000; 3 March 2009, 21:54. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #26
                        sa le stapanesti sanatos juristule! ma roade si pe mine o intrebare : la ce iti foloseste statia??? ca nu ai treaba tu cu diagramele sau cantarul. am luat-o si eu pe a lu' tata cand am plecat la un drum mai lung in tara si am tinut-o mai mult inchisa, vorbeau toti aia de nu intelegeai nimik. m-am bazat pe gps si pe detectorul de radar.
                        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                        Comment


                        • #27
                          Nu se stie niciodata la ce foloseste, uneori statia vede mai bine si mai multe ca detectorul

                          Comment


                          • #28
                            @juristul2000- Ai dreptate, nu se stie niciodata la ce te ajuta...Am si eu o portabila care merge doar in FM, canalele 1-40 si pe 22 sunt TIR-istii nostri de la care mai afli una-alta. Mai sunt si destui posesori de autoturisme care au asemenea statii montate. Problema e ca are (normal) raza cam mica, 8-10 km receptie, max.3-4 emisie. Ma gandesc sa o montez in masina si sa-i cuplez o antena pe plafon. Are cineva idee, creste nitel raza de actiune? Trebuie facute masuratori pentru functionare optima? Multumesc anticipat!
                            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                            Comment


                            • #29
                              pai antena oricum se monteaza pe plafon. antena se calibreaza. gasesti baieti care fac treaba asta. poti sa pui amplificator suplimentar daca vrei putere mai mare.
                              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                              Comment


                              • #30
                                Ca sa citez clasici in viata o antena buna creste puterea statie de 4 ori si asta nu e gluma.
                                Am gasit astea aici despre CB http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=508 - dl Farkas fiind unul dintre cei mai buni meseriasi in asa ceva din tara recunoscut in bransa.Va sfatuiesc sa cititi tot articolul
                                Randamentul unei antene alungite electric este direct proportionala cu lungimea tijei. Deci o antena cu o tija mai lunga totdeauna va radia ma bine (are un randament mai bun), fata de o antena cu o tija mai scurta. Tija originala de la o antena nu poate fi inlocuita cu una mai lunga, deoarece bobina de la antena a fost calculata pentru o anumita lungime a tijei pentru o anumita antena. O tija mai lunga cere o bobina cu mai putine spire, fata de o antena cu o tija mai scurta, care are mai multe spire. La o antena data, din fabricatie exista o corelare intre lungimea tijei si bobina. In practica o lungime de 150-160cm este suficienta. O antena cu o tija mai lunga de 180-200cm, desi are un randament mai bun, creaza dificultati la montare pe un TIR.
                                daca inlocuim antena originala de pe camion, care are un castig 0dB si o lungime efectiva mica (cca 50cm), cu o antena performanta de ex Sirio 5000 cu G= 6dB, obtinem la emisie aceeas rezultat ca si cum am fi marit puterea initiala a statiei de 4 ori. Avantaj: suntem in legalitate cu statia.
                                daca montam pe camion doua antene identice, (stanga-dreapta), mai putem obtine un castig suplimentar de 3dB, cu avantajul ca dispare fenomenul de “fading” (fluctuatii de semnal) in timpul mersului.
                                daca inlocuim antena si marim si puterea statiei de 4 ori, in etajul final, vom obtine un castig global de 6dB+6dB=12dB, ceea ce asigura o crestere a campului radiat la receptorul corespondentului cu 2 grade S.
                                inainte de a ne hazarda cu puteri si antene, trebuie sa lamurim un lucru esential; “cu cine si la ce distanta dorim sa comunicam?” Daca ne multumim cu o raza de actiune de 10 -15km, statia noastra CB, in starea originala, nemodificata ne va multumi din plin. In timpul mersului pe traseu vom avea toate informatiile disponibile pe o raza de 10-15km.
                                cand propagarea ne pacaleste, putem comunica si cu 4W, cu o antena modesta, la sute, chiar la mii de km. In astfel de situatii apare fenomenul ca nu mai putem comunica cu colegul, care se afla la 3-4km de noi, dar putem vorbii cu altii la sute de km in conditii optime. In acest caz - tehnicianul - “bagatorul de wati”, nu are nici un merit, ca problema tehnica s-a transformat intr-o problema naturala (ionosfera), pe care inca nu o putem stapani…

                                Bibliografia:

                                Rigo Bela Radiotelefon antennak. Ed.1981 Elektonika sorozat.
                                I.Mitican Radiotelefoane. Functionare. Exploatare. Ed. Tehn. 1979.
                                Reviste France CB Colectii. 1995-99.
                                Farkas Alex Teste de electronica Ed.2006.
                                Last edited by Juristul2000; 5 March 2009, 00:43. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google