Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    exact dan.gutu. mama lor de rusi.
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • #47
      just_inn33 la noi inca nu te ia nimeni la intrebari in legatura cu cati watti ai
      amplificatoru e super
      ii rupi pe toti cand emiti
      sigpic42.453.149

      Comment


      • #48
        Din cauza asta auzim numai rusi si turci de la multi km, toti au amplificatoare de sute de w, legal ai voie dor 4 w in Fm, dar daca am fi legali toti ar fi prea frumos, lasa numai 4 w in statie si calibreza-ti antena, oricum nu vei auzi mai bine cu un amplificator, doar vei fi auzit mai bine.

        Comment


        • #49
          miky 48,rusii si turcii se aud din cauza propagarii. si la noi se aud romani care sunt in italia ,germania etc
          sigpic42.453.149

          Comment


          • #50
            Cam greu sa auzi o statie CB de 4 w din germania, dar nu imposibil, stiu pe cineva care a vb cu o statie de radioamator din noua zeelanda, dar cu amplif de 500W si cu antena imensa de pe un bloc cu 10 etaje, deci este posibil, dar foarte greu. Daca vrei poti vb si cu america, folosindu-te de reflectia lunii. Pe turcii pe care ii auzi au statii cu amplificatoare montate pe camioane, dar numa cei care se opresc la noi au amplificatoare, cei care fac europa nu se risca, daca te gaseste austriacul cu amplificator CB il gaureste imediat, nu sta la discutii cu tine.

            Comment


            • #51
              Ma gandeam si eu sa imi pun o statie pe masina... am vazut ceva de genul asta: http://www.magazin-online.ro/*******...u-camioane.php numai ca la 300 ron. Statia e acum pe un tir. Se merita sa dau banii astia pe ea? Sau sa mai negociez si sa trag de pret cu dintii?

              Si ce fel de antena sa ii pui? Cu talpa sau sa caut una sa o prind de tabla?

              A si de desigur, unde sa o amplasez? Eu am deja spatiu de depozitare sub consola, deci acolo nu va intra... Unde altundeva?
              sigpic

              Comment


              • #52
                Originally posted by Miky 48 View Post
                Cam greu sa auzi o statie CB de 4 w din germania, dar nu imposibil, stiu pe cineva care a vb cu o statie de radioamator din noua zeelanda,
                .........
                La CB marea problema e frecventa in sine, mai exact lungimea de unda.
                Problemele ar cam fi: - antena lunga, -slaba legatura prin unda directa, - distanta de "salt" de ordinul miilor de km.
                Legaturile radio in benzile metrice se realizeaza fie prin unda directa/reflectata, fie prin propagare prin reflexie in ionosfera. Nenorocirea la CB e ca unda directa/reflectata se pierde dupa citeva reflexii, de unde si legaturile limitate in distanta.
                Marea problema apare insa cind vin prin propagare emisii de la mii de km distanta, uneori cu un semnal deosebit de bun, chiar daca cel care emite nu are decit 4w.
                Puterea mare e folositoare uneori, insa mult mai importanta este antena si calitatea modularii.
                In CB se pot realiza legaturi directe la distante de ordinul zecilor de km in cel mai fericit caz. In schimb prin propagare in ionosfera poti discuta la mii de km fara probleme. Daca evident propagarea e buna.
                Diatanta intre locul de unde pleaca unda si ajunge din nou la sol reflectindu-se in ionosfera, la frecventa de 27 Mega, este daca nu ma insel in jur de 1500 km. Asta este distanta de "salt" sau zona de umbra unde folosind frecventa de care vorbim, nu se pot realiza legaturi radio.
                Cei care folosesc CB stiu foarte bine ca sunt perioade cind "vine propagarea" si nu pot comunica in local datorita receptiei multor statii care sunt la mii de km distanta.

                Comment


                • #53
                  Multumiri tutror celor care mi-au raspuns, intr-un fel sau altul; acu' am ramas eu dator, desi n-am terminat intrebarile. Oricum, DomnulK, ai fost cel mai prompt in raspuns, in schimb trebuie sa-ti zic ca amplificatorul este, deocamdata, un moft, avand in vedere ca nu o sa-l folosesc prea des la puteri peste 100W, dar este un moft care nu-mi da pace (ma gandeam sa vorbesc din cand in cand si cu alti colegi de mai departe). Cat priveste chestia cu aflarea radarului, NU pt asta vreau amplificator, ci pt "divertisment" si, bineinteles, si pentru un pic de putere la emisie/receptie. Ca in rest - in afara legii sunt oricum, daca depasesc 4W la emisie.
                  dan.gutu , am observat ca antenele ML 145 au diferiti producatori si, dupa caz, fiecare producator spune ca antena lui are Xxx Watti PeP, a mea am gasit ca ar avea 400W PeP (in unele locuri chiar si 500W!). Ei, eu din start nu mi-am pus problema calibrarii, pt ca fiind pe talpa magnetica si luand-o mereu de pe masina, o reglez degeaba. Cat priveste amplificatorul, nu-l iau sa-i bruiez pe altii cu el; daca am cu cine comunica la distanta, gasim noi un canal liber (mi-ar placea sa stiu ca pot vb cu unul din SV sau CT...!), desi tocmai asta nu stiu -- daca e posibil. Si, daca tot mi-ai spus, o sa incerc sa nu te deranjez in 22 daca imi cumpar pana la urma amplificatorul.
                  Miky 48 - thx pt sfaturi, insa cu amplificatorul asta m-a cam prins microbul si stii si tu cum e: un om, cand tine mortis sa se sinucida, reuseste pana la urma. . In legatura cu afirmatia ta ca voi fi auzit mai bine, dar nu o sa aud eu mai bine - o fi asa - desi stiu ca respectivul amp are si preamplificare pt receptie (castig 26db), tocmai de asta am intrebat, ma gandeam ca imi poate raspunde cineva care ARE deja amplificator si stie din proprie experienta cum sta treaba.Multumesc, oricum, pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
                  hriberiu, multam, colegu', de incurajari! Ai fost singurul care m-a facut sa nu ma las de idee. Dar tot nu am aflat ce ma interesa. As vrea sa vorbesc cu cineva care are deja pe masina o jucarie din asta si care-mi poate spune cate ceva despre avantajele si dezavantajele achizitionarii unui amplificator.
                  Pana la urma, as fi dispus sa-mi mai "cobor" pretentiile pana la un RM KL 400, sau sa mai astept si sa-mi iau un RM KL 800, dar tot nu stiu mai nimic despre performantele reale ale unui amplificator.
                  O singura informatie am, de la un coleg din trafic: avea un Renault Megane si m-a surprins ca-si tinea antena (cu talpa magnetica) pe capacul portbagajului. L-am intrebat daca amplasarea joasa a antenei nu-i ia din distanta de emisie a statiei si mi-a raspuns ca nu-si face griji. Avea montat un amplificator de putere fixa 100W (doar pt emisie) si, ca "performanta", mi-a spus ca ar fi reusit sa vorbeasca din cel mai inalt punct al Vasluiului cu un coleg din Iasi. De atunci m-am "imbolnavit", mai ales ca trecusem de mult de el si-mi spunea ca nu ma mai aude, dar eu inca il mai auzeam pe el - si inca foarte clar.
                  Cineva care ma poate ajuta cu ceva informatii in domeniul asta al amplificarii radio? Fie-va mila de un incepator!!!


                  Cu respect, Justin

                  Multumiri tutror celor care mi-au raspuns, intr-un fel sau altul; acu' am ramas eu dator, desi n-am terminat intrebarile. Oricum, DomnulK, ai fost cel mai prompt in raspuns, in schimb, trebuie sa-ti zic ca amplificatorul este, deocamdata, un moft, avand in vedere ca nu o sa-l folosesc prea des la puteri peste 100W, dar este un moft care nu-mi da pace (ma gandeam sa vorbesc din cand in cand si cu alti colegi de mai departe). Cat priveste chestia cu aflarea radarului, NU pt asta vreau amplificator, ci pt "divertisment" si, bineinteles, si pentru un pic de putere la emisie/receptie. Ca in rest - in afara legii sunt oricum, daca depasesc 4W la emisie.
                  dan.gutu , am observat ca antenele ML 145 au diferiti producatori si, dupa caz, fiecare producator spune ca antena lui are Xxx Watti PeP, a mea am gasit ca ar avea 400W PeP (in unele locuri chiar si 500W!). Ei, eu din start nu mi-am pus problema calibrarii, pt ca fiind pe talpa magnetica si luand-o mereu de pe masina, o reglez degeaba. Cat priveste amplificatorul, nu-l iau sa-i bruiez pe altii cu el; daca am cu cine comunica la distanta, gasim noi un canal liber (mi-ar placea sa stiu ca pot vb cu unul din SV sau CT...!), desi tocmai asta nu stiu -- daca e posibil. Si, daca tot mi-ai spus, o sa incerc sa nu te deranjez in 22 daca imi cumpar pana la urma amplificatorul.
                  Miky 48 - thx pt sfaturi, insa cu amplificatorul asta m-a cam prins microbul si stii si tu cum e: un om, cand tine mortis sa se sinucida, reuseste pana la urma. . In legatura cu afirmatia ta ca voi fi auzit mai bine, dar nu o sa aud eu mai bine - o fi asa - desi stiu ca respectivul amp are si preamplificare pt receptie (castig 26db), tocmai de asta am intrebat, ma gandeam ca imi poate raspunde cineva care ARE deja amplificator si stie din proprie experienta cum sta treaba. Multumesc, oricum, pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
                  hriberiu, multam, colegu', de incurajari! Ai fost singurul care m-a facut sa nu ma las de idee. Dar tot nu am aflat ce ma interesa. As vrea sa vorbesc cu cineva care are deja pe masina o jucarie din asta si care-mi poate spune cate ceva despre avantajele si dezavantajele achizitionarii unui amplificator.
                  Pana la urma, as fi dispus sa-mi mai "cobor" pretentiile pana la un RM KL 400, sau sa mai astept si sa-mi iau un RM KL 800, dar tot nu stiu mai nimic despre performantele reale ale unui amplificator.
                  O singura informatie am, de la un coleg din trafic: avea un Renault Megane si m-a surprins ca-si tinea antena (cu talpa magnetica) pe capacul portbagajului. L-am intrebat daca amplasarea joasa a antenei nu-i ia din distanta de emisie a statiei si mi-a raspuns ca nu-si face griji. Avea montat un amplificator de putere fixa 100W (doar pt emisie) si, ca "performanta", mi-a spus ca ar fi reusit sa vorbeasca din cel mai inalt punct al Vasluiului cu un coleg din Iasi. De atunci m-am "imbolnavit", mai ales ca trecusem de mult de el si-mi spunea ca nu ma mai aude, dar eu inca il mai auzeam pe el - si inca foarte clar.
                  Cineva care ma poate ajuta cu ceva informatii in domeniul asta al amplificarii radio? Fie-va mila de un incepator!!!

                  a tous!
                  Cu respect, Justin

                  ID-ul meu de mess este acelasi cu nickname-ul de membru loganclub: just_inn33. Poate, cine stie, vreun "coleg" chiar stie mai multe decat mine in ale CB-ului.
                  Last edited by just_inn33; 27 May 2009, 17:46. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #54
                    Chiar daca ai antena cu talpa magnetica antena trebuie calibrata, se calibreaza pe o pozitie pe ca tu oricum montezi antena de obicei, nu?
                    Antena face mai mult de 60% din toata statia in CB asa ca e f f imp tipul de antena si calibrarea.Mai jos aveti un articol care dupa parerea mea trebuie citit de toti posesorii de CB, scris de dle.Farkas din Oradea.

                    Din anul 1991, cand a aparut taximetria privata, am inceput sa ma ocup cu service-ul statiilor CB. Fiind cele mai ieftine mijloace de comunicare intre masini, dupa exemplul din Ungaria, statiile CB au fost rapid introduse in taximetrie si la noi in tara. La aceea vreme nu exista inca reglementari nationale cu privire la utilizarea CB-urilor si au fost procurate de pe piata second hand, o multitudine de tipuri de statii CB. Primele statii erau de tipul JAWES MARK (AM), STALKER IX (AM,FM,SSB) GRAND PRESIDENT (AM, FM, SSB) etc. ...


                    Acesta e bonus:

                    Un proaspat utilizator CB, in scurt timp, dupa ce a gustat din placerile comunicatiei, este bombardat de noi informatii si sfaturi de catre cei initiati in arta comunicarii. Informatiile primite sunt intelese pe jumatate si creaza de multe ori confuzii si sunt retransmise eronat si altora. Prezentul articol este menit sa faca lumina in unele probleme vehiculate frecvent pe canalul CB CH22FM printre soferii de camioane, tinind cont, ca aceasta pagina este des vizitata si de CB-isti, dar totodata poate sa fie util si pentru radioamatori incepatori. ...
                    Last edited by Juristul2000; 27 May 2009, 21:33.

                    Comment


                    • #55
                      nu auzim rusii din cauza amplificatoarelor , auzim rusii turcii si alte natiuni din cauza fenomenului de propragare , cum sa zis sa deschis cbu de 11m , e un fenomen ce tine de atmosfera vara ionizare explozii solare etc etc...

                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        @just_inn Eu am amplificator pe camion si pot sa iti spun ca isi face treaba.
                        Are si preamp pe receptie da' nu m-a convins ca face ceva(doar deschide squelch-ul mai sus). Daca te hotarasti sa iti iei trebuie sa ai grija cum il alimentezi, de preferat cu fir gros direct de la baterie, iar ca amplasare il poti prinde pe capacul torpedoului, in interior.
                        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                        Comment


                        • #57
                          Parca v-am mai zis, am o portabila President in CB , cam 3 km emisie, cca 10 km receptie si o montez in curand pe masina. Ce am observat la ea e squelchul-ul cam puternic. E o chestie din reglajul ei, sa fie antena originala de vina? Oricum tipul care o sa mi-o monteze a spus ca o sa-i faca si calibrarea la o antena pe care urmeaza sa o cumpar...
                          P.S.Multumesc tuturor celor care au intervenit anterior cu intrebari si raspunsuri!
                          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                          Comment


                          • #58
                            Antena exterioara va face diferenta. Range-ul va creste garantat. Iar pe squelch il setezi cum iti convine.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by gusi View Post
                              Ce am observat la ea e squelchul-ul cam puternic. E o chestie din reglajul ei, sa fie antena originala de vina?
                              majoritatea statiilor president au autosqulch ( ASC ). a ta nu are?
                              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                              Comment


                              • #60
                                @maistoru- E o portabila SH de prin anii '80...N-are asa ceva din pacate!
                                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google