Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • poate vrei sa zici 22 FM ;) .Pe AM nu se mai sta de foarte mult timp.FM e mai bun datorita modulatiei mai buna,deci claritate.Am testat AM cu un prieten,masinile una langa alta,Se auzea jalnic ,parca eram la distante de km .PE FM sticla.
    Si io detin un TTi 550 .

    Originally posted by hriberiu View Post
    marea majoritate a posturilor radio emit in fm, iar tu ca utilizator le auzi bine in fm
    daca doi posesori de statii cb emit amandoi in am, se aud la fel de bine
    deci am zis,se aude jalnic in AM ;)

    poate graficu asta explica mai bine ce zic ;)

    Last edited by C@talin; 23 August 2009, 15:30. Reason: Automerged Doublepost
    Dau 2000 de parai si cumpar tot...

    Comment


    • deci c@taline am mutat statia de pe camion pe transit si nu stiam ce are de ce numai receptionez pe nimeni. in procesul de manipulare de pe o masina pe alta comutasem din AM in FM. deci taicamiu comunica cu colegii de trafic pe 22AM. poate s-o transmite pe FM si au lipit chinezii stickerul cu AM/FM invers langa butonul ce comuta intra cele doua benzi.
      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

      Comment


      • Acum, ca nu stapanesc prea bine toate secretele privind statiile radio, mai treaca mearga dar macar la atata lurcu ma duce mintea si pe mine, ca in FM e mai clara comunicarea decat in AM...si daca erati putin atenti la post-ul unde pomeneam de comunicarea in AM, ati fi observat ca am precizat si acolo, faptul ca FM este preferat de tir-isti dar sa fie povestea mai cu mot, am dat-o pe AM.
        Da` voi, nu stiti de gluma!

        @maistoru:...buna aia, cu stickerul
        Last edited by angel; 23 August 2009, 18:31.


        sigpic

        Comment


        • Originally posted by C@talin View Post

          deci am zis,se aude jalnic in AM ;)
          si totusi, moldovenii de peste prut si americanii folosesc am-ul
          sigpic42.453.149

          Comment


          • io zic sigur ca ai stikeru pus invers,la mine scrie pe LCd deci nam cum sa gresesc ,AM cu FM :P

            LA noi toata lumea sta pe 22 FM .nopatea prin bucuresti sunt radio amatori pe 28-29 FM,care vb de acasa.
            Dau 2000 de parai si cumpar tot...

            Comment


            • nea sonykele zi tata pe ce banda vorbesti tu cu tiristii, juristule, dsigne.... nici unu frate pe aici?
              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

              Comment


              • Itit zic eu . Pe canalul 22 din FM.

                Comment


                • Daca tot aveti statii, ca eu inca nu am, de ce nu incercati sa intrebati un coleg de trafic de pe canal 22, in ce banda transmite?
                  Din ce am inteles pana acum, se pare ca banda FM este preferata la noi, datorita fidelitatii transmisiei...posibil in alte tari, sa fie mai eficienta banda AM...schimbam si noi cand ajungem acolo FM sau AM, ca doar nu avem de instalat un windows


                  sigpic

                  Comment


                  • Innainte a fost si la noi AM porma sa trecut la FM .

                    Vedeti cei care va ganditi sa luati statii din SUA ,pacolo sunt adeptii AM-ului,si sa nu aveti surprize .DEobicei acolo se fabrica doar statii cu AM,fara FM.

                    io va zic de unde am luat-o pe a mea. artero(google it)
                    Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                    Comment


                    • la mine pe ecran scrie 22 FM
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • IN ROMANIA SE FOLOSESTE CANALUL 22 FM! Cand este foarte aglomerat, se mai foloseste 21. Daca plecati in grup, 2-3-4 masini si aveti statii, va puneti de comun acord si folositi un alt canal, dar pentru a afla informatii despre drum, tot in 22 FM va intoarceti.
                        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                        Comment


                        • deci am zis,se aude jalnic in AM ;)

                          poate graficu asta explica mai bine ce zic ;)

                          [/QUOTE]



                          Ca o completare.......
                          AM---Modulatie in amplitudine
                          FM---Modulatie in frecventa

                          Comment


                          • Intrebare incuietoare!?
                            Prezenta in masina a unei statiei radio in functiune, produce o oarecare distragere a atentiei sau nu are nici un fel de influente, aspra atentiei la condus?

                            Faceam o paralela cu vorbitul la telefon in timp ce conducem si ma gandesc daca nu se incadreaza cumva, la aceleasi contraventii.


                            sigpic

                            Comment


                            • este exact la fel ca un casetofon auto , mai apesi un buton , mai schimbi melodia...asta daca nu ai telecomanda

                              Comment


                              • Angel o dai in SF-uri....noi nu vorbim aici de contraventii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google