Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Clar! Frara antena exterioara maxim 5 km. cu antena, maxim 10 km.
    Se pare ca pana in acest moment, datele oferite de voi, m-au convins sa raman in zona optionala, pentru statie portabila!

    Gasesc eu sfaturi la voi, pentru acordarea antenei externe!


    sigpic

    Comment


    • @ivan marian-Daca vorbesc mai multi in acelasi timp il auzi pe cel cu putere mai mare, distanta mai mica sau modulatie mai buna. Daca ai in apropiere doi care vorbesc in acelasi timp nu auzi decat un mare zgomot. A, era sa uit, cu cat folosesti mai mult timp o statie o sa inveti sa auzi cuvinte unde altii aud doar fashait.
      Last edited by Fane; 20 August 2009, 22:16.
      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

      Comment


      • Nu e vorba de batut la cap, dar daca folosesti putin una te prinzi de schema, principiu de functionare, utilitate etc

        Comment


        • ivan marian se regleaza SWR-ul statiei , mai exact se vine cu un SWR-metru reflectometru si se taie din antena , sau se ridica se coboara in bobina cele care au acele surubele de reglaj... daca antena nu-i reglata din cei 4w cu care emiti se pot intoarce prea multi inapoi si s-ar parli finalul... modul de functionare al statilor cb e o ``facultate`` intreaga de explicat

          e SWR, domnu inginer, nu SAR
          Last edited by Seba; 21 August 2009, 00:08.

          sigpic

          Comment


          • Mi-a scapat ceva, probabil din cauza ca nu am fost suficient de atent, la lectie
            Ce diferenta este intre o comunicare pe AM sau pe FM?...in ce conditii se utilizeaza una din cele doua frecvente si ce avantaje prezinta fiecare?...banuiesc, ca FM e cea mai folosita dar numai cu banuiala, nu ajung departe


            As sugera si un poll pe tema asta, doar daca mai e posibil:

            Folositi, Statie radio/Detector radar sau altele?

            Detector de minciuni.
            Detector radar.
            Statie de betoane.
            Statie radio, detector si GPS.
            Da`, la ce-s bune astea?
            Statie radio.
            Ambele, simultan.
            Nici una, nici alta.


            Nu tin neaparat la numarul raspunsurilor sau a modului de formulare, totul fiind doar ca un punct de plecare pentru un poll, ce poate fi alcatuit dupa dorinta Staff-ului si tema thread-ului!


            Last edited by angel; 22 August 2009, 09:25.


            sigpic

            Comment


            • Originally posted by angel View Post
              Mi-a scapat ceva, probabil din cauza ca nu am fost suficient de atent, la lectie
              Ce diferenta este intre o comunicare pe AM sau pe FM?...in ce conditii se utilizeaza una din cele doua frecvente si ce avantaje prezinta fiecare?...banuiesc, ca FM e cea mai folosita dar numai cu banuiala, nu ajung departe
              ........
              Uite aici http://www.pbs.org/wgbh/aso/tryit/ra...iorelayer.html

              Comment


              • Chiar, nu stiu daca un search pe google, ma ducea intr-acolo dar na, poate fi vorba si de comoditate!
                M-am uitat si am bagat la hdd!

                Multam, fain!

                Mult vant in carbuni, la gratare!


                sigpic

                Comment


                • Antenele cu talpa magnetica stau bine pe masina sau risc sa raman fara ea la viteze de 160km/h? Daca nu-s probleme de genu, recomandati-mi si un magazin sau site va rog daca stiti vreunul bun (adica daca am probleme sa ma pot folosi de garantie, nu sa ma trezesc ca imi iau statie si peste 6 luni dispare siteul). As vrea sa-mi iau o statie cu autosquelch si m-am orientat la ceva din gama president, dar nu sunt hotarat inca daca si de unde sa o iau
                  If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                  Comment


                  • vorbeste cu sonykel, este din c-ta si din cate stiu foloseste o talpa magnetica.
                    vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                    Comment


                    • Mersi maistoru, deja am vorbit. El nu merge cu viteze chiar asa mari, si n-a avut probleme, iar statia si-a luat-o de la dedeman. Ce vreau eu nu gasesc acolo si nici pe la alte magazine d-astea de electrocasnice. Astept si alte reply-uri
                      If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                      Comment


                      • Originally posted by andrushk_mib View Post
                        Antenele cu talpa magnetica stau bine pe masina sau risc sa raman fara ea la viteze de 160km/h?


                        eu am montura cu magnet 140/PL cu diametru de 140 mm, am mers si cu 180/h si nu a sarit. cat despre sait, vezi in semnatura
                        sigpic42.453.149

                        Comment


                        • [QUOTE=angel;394169]Mi-a scapat ceva, probabil din cauza ca nu am fost suficient de atent, la lectie
                          Ce diferenta este intre o comunicare pe AM sau pe FM?...in ce conditii se utilizeaza una din cele doua frecvente si ce avantaje prezinta fiecare?...banuiesc, ca FM e cea mai folosita dar numai cu banuiala, nu ajung departe


                          Angel diferenta este una mare.
                          Ca sa iti dau un exemplu concret si legat de viata de zi cu zi,este urmatorul:
                          Cand asculti un post de radio in AM si un altul in FM cum se aude??
                          Cel in Am se aude foarte prost cu mult BRUM si PARAZITI,,,iar cel din FM se aude foarte clar si stereo.
                          Asa ca acelasi sistem de transmisie este si la aceste statii de emisie receptie,,,in Am se aude prost si in FM foarte bine(dar fara stereo).

                          Comment


                          • marea majoritate a posturilor radio emit in fm, iar tu ca utilizator le auzi bine in fm
                            daca doi posesori de statii cb emit amandoi in am, se aud la fel de bine
                            sigpic42.453.149

                            Comment


                            • @hriberiu: Daca am inteles bine de la tine, inseamna ca se poate comunica destul de bine si pe AM, doar in cazul care intamplator, ambii utilizatori sunt pe AM...astfel, exista posibilitatea unei bune comunicari daca cei doi aleg prin intelegere un canal anume din AM, evitand astfel aglomerarea canalelor cel mai des folosite

                              O gluma ...legat de semnatura ta si de discutiile intre "moldoveni", sa ne mai descretim fruntile!

                              "Te vaz om de afaceri, la fel cum sunt si eu dar ca esti si moldovean pe deasupra la fel ca si mine, incepe sa fie cam mult.
                              Daca aflu ca mai ai si statie, asta deja intrece orice masura...ma faci sa ma duc sa-mi iau si eu drept acu` una, sa o dam in discutii "moldovinesti" pe AM, mai ales ca eu am, ce cauti tu iar tu ai, ce caut io...dau bonus iluzii la snop, ca ma scutesti de cheltuielile cu transportu`!"...am plecat, sa-mi caut statie CB.

                              Last edited by angel; 23 August 2009, 08:18.


                              sigpic

                              Comment


                              • angele tiristii romani vorbesc pe canalul 22 de pe AM .
                                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google