Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da statia cb si detectoru e bun,io am si gps. 3 sisteme info
    detectoru e bun in opras unde cu statia cb mai greu obtii info.sau chiar mai deloc gps pentru camere.CB ptr radare pe afara,info accidente,etc
    Dau 2000 de parai si cumpar tot...

    Comment


    • Originally posted by Ivan Marian View Post
      Va intreb si eu cum ii auzi pe toti care au statii pe masinile lor sau ca sa ma exprim mai clar,,,cum se intelege ceva acolo daca vorbesc mai multi odata pe raza de acoperire a statiilor.
      Din cate am inteles de aici de pe posturile voastre,ati scris ca se aude mai multi odata in difuzor si nu vad cum deosebiti vocile clar?
      Sincer va spun ca nu am avut vreodata dea face cu vreo statie din asta nici la mine si nici la altu nu am vazut ca sa ma lamuresc de principiul lor de functionare.
      Statiile astea emit/receptioneaza pe o frecventa comuna??
      Sau trebuie aleasa frecventa sau canalul in prealabil din innainte?
      Dar ca sa vorbesti cu un singur om si atat cum procedezi?
      Va rog lamuriti-ma si pe mine cum se vorbeste cu statiile astea ca poate pe viitor o sa imi iau si eu una!
      Eventual as vrea una mai puternica de 4 W,adica sa bata pe vreo 50 de km ca sa intreb daca pe o anumita portiune de drum se afla vreun accident sau ambuteiaje si ca sa stiu dinainte de a pleca la drum,,,,adica daca ma aflu la tara,la peste,etc...si sa mai stau la aer decat in masina in trafic.
      Mersi si astept cateva lamuriri.
      am facut azi un mic filmulet. imi cer mii de scuze ca este de o calitate jalnica. este filmat cu telefonul mobil. nu am nici tehnica si nici talentul maestrului streulea in ale filmarii. atasez si o poza cu "panoul de comanda" al statiei ca sa vedeti exact pe ce butoane am "apasat".
      Attached Files
      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

      Comment


      • statia ta e ciudata daca vrei ne intalnim in buc si facem test.sa vezi ca io sunt pe FM si tu pe AM si ne auzim .
        Dau 2000 de parai si cumpar tot...

        Comment


        • dar am zis eu altceva c@taline? recunosc la sfarsitul videoului ca este lipit gresit si imi cer si scuze pentru dezinformare.

          mie nu mi-a placut ca am fost acuzat ca vorbesc din amintiri din copilarie.
          Last edited by maistoru; 24 August 2009, 22:09.
          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

          Comment


          • da chiar e interesant .

            Nam prea inteles din sunetu clipului,dar ai intrebat vrun tirist daca e pe FM sau AM ? ca iti raspundea imediat .Pe ce e.


            sa nu ne mai omoram ca suntem toti colegi CB :P

            intrebare cei care au si gps,va bruiaza incarcatoru gps-ului statia ?
            CA io cand il cuplez incepe sa fasaie statia si trebuie sa dau squelch unpic mai sus.
            Last edited by C@talin; 24 August 2009, 22:14. Reason: Automerged Doublepost
            Dau 2000 de parai si cumpar tot...

            Comment


            • nu am intrebat in ce banda sunt receptionat. am cerut o informatie cu privire la A2 si mi s-a raspuns ca este liber pana la slobozia.
              vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

              Comment


              • CE face comutatoru unde scrie CB -PA ? cumva PMR ?
                Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                Comment


                • nu stiu ce e PMR dar stiu ca daca comut in PA nu mai receptionez nimic.

                  p.s. c@taline cam cat bate statia ta? in km ?
                  Last edited by maistoru; 24 August 2009, 22:33.
                  vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                  Comment


                  • PMR sunt walky talky alea de merg in 446 parca asta era frecventa.
                    Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                    Comment


                    • Originally posted by maistoru View Post
                      daca comut in PA nu mai receptionez nimic.
                      PA:Public Address, adresare catre exterior. In spatele statiei sunt 2 gauri, una pt casti si una pt PA. Atasezi un difuzur si vorbesti in afara statiei. Ca la politie.
                      sigpic42.453.149

                      Comment


                      • zau hriberiu??????????? maine la prima ora ii fac test. am mare nevoie de functia asta .

                        le : nu am mai rezistat. facut proba. de fapt am bagat prin intermediul unei casete cu fir prin radiocasetofonul d epe masina. ceva multa microfonie dar functioneaza. incerc maine pe lumina cu boxe exterioare.
                        Last edited by maistoru; 24 August 2009, 23:02.
                        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                        Comment


                        • cum adica vorbesti din exterior ca nu pricep?
                          laureate 1.5l, albastru marin

                          Comment


                          • statiile cb au si functia sa pui un difuzor extern in care poti auzii ce receptionezi sau poti folosii o functie a statie sa vorbesti in microfon sa auda cei din afara...

                            Comment


                            • moama super

                              Ca sa inteleaga toti,poti sa folosesti statia pe post de portavoce
                              Dau 2000 de parai si cumpar tot...

                              Comment


                              • exac: portavoce
                                microfonia se faca ca e aproape difuzoru de microfon.
                                pune un cablu mai lung si incearca sa scoti difuzoru din cabina.
                                eu am si un alan 48 multi plus si are PA.
                                sigpic42.453.149

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google