Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ok cum spuneti voi dar eu cu anrena asa necalibrata aud la 5 10 km lejer pe mine ma deranjeaza ca fasie cam naspa tr sa dau schelciu aproate de maxim

    am vb cu cineva azi si a zis ca ma costa calibrarea cam 20 30 lei voi ce parere aveti merita calibrarea???
    Last edited by manujupanu; 20 March 2014, 21:21. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Da merita si eu unul o consider necesara... mai ales pentru emisie. Ai prins pe o distanta de 5sau10 km? La aproximarea asta "bataia"este cam mare.

      Sent using Forum Runner
      Mai este mult pana departe ...sigpic

      Comment


      • Pai depinde si cu ce emita cel pe care l-ai receptionat.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by manujupanu View Post
          am luat si eu statia aceasa cu antena cu tot a fost la pachet de la flanco si vreau si eu sa intreb daca e la pachet mai trebuie calibtata sau e ok asa, statie se numeste midland tti cb 550 iar antena se numeste midland t788 e cam mica antena e de 66 cm si cam fasie la drum ,conteaza unde pun antena pe masina cum se calibreaza ???? multumesc frumos

          Statia ta e TTi si nu are nici o treba cu midland. In linii mari ai facut cea mai proasta alegere in privinta statiei. La inceput cind nici eu nu stiam m-am dus ca innecatu si am cumparat acest tti pe care apoi l-am vindut pe okazii ca ma scoatea din sarite.

          Daca vrei sa ai performanta in cb iti trebuie o antena ML 145 cm si o statie de calitate gen President Harry III ASC (asta nu cirie deloc)

          Eu mi-am luat Bytrex Pro-M4 HP (hight power 20w)....nu e statie din cele mai linistite dar e ok...... zic ca isi merita banii tinind cont de puterea de emisie.


          Pentru @buji_mada

          Lasa prostiile cu statiile portabile ca nu-s bune de nimic....
          Ia o antena buna cum ar fi Sirio Megawatt 4000 PL (stiu ce zic......sa nu te sperie faptul ca are 2m....in cb cu cit antena e mai mare cu atit te auzi mai bine)

          Ca statie eu as zice un Bytrex Pro-M4 HP sau daca esti mai pretentios ai putea alege un President Harry III ASC.
          Last edited by usr1; 21 March 2014, 02:33.

          Comment


          • adica in concluzie o antena mai buna ar fi ideala pt statia tti 550

            Comment


            • Eu iti recomand President Truman + Wilson Little sau President Teddy + Wilson.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • Originally posted by manujupanu View Post
                adica in concluzie o antena mai buna ar fi ideala pt statia tti 550
                Nu.....statia tti 550 cirie de o ia naiba si nu prea ai ce-i face....iti trebuie alta statie si o antena buna daca vrei performanta in cb. Eu sincer nu te inteleg de ce nu ai cumparat de la flanco Midland Alan 100 + Antena PNI-ML95 ???? Midland e un producator cu traditie iar alan 100 e o statie de buget redus insa e foarte populara in rindul soferilor.
                Last edited by usr1; 21 March 2014, 12:42.

                Comment


                • Originally posted by usr1 View Post
                  Statia ta e TTi si nu are nici o treba cu midland. In linii mari ai facut cea mai proasta alegere in privinta statiei. La inceput cind nici eu nu stiam m-am dus ca innecatu si am cumparat acest tti pe care apoi l-am vindut pe okazii ca ma scoatea din sarite.

                  Daca vrei sa ai performanta in cb iti trebuie o antena ML 145 cm si o statie de calitate gen President Harry III ASC (asta nu cirie deloc)

                  Eu mi-am luat Bytrex Pro-M4 HP (hight power 20w)....nu e statie din cele mai linistite dar e ok...... zic ca isi merita banii tinind cont de puterea de emisie.


                  Pentru @buji_mada

                  Lasa prostiile cu statiile portabile ca nu-s bune de nimic....
                  Ia o antena buna cum ar fi Sirio Megawatt 4000 PL (stiu ce zic......sa nu te sperie faptul ca are 2m....in cb cu cit antena e mai mare cu atit te auzi mai bine)

                  Ca statie eu as zice un Bytrex Pro-M4 HP sau daca esti mai pretentios ai putea alege un President Harry III ASC.
                  Lasa-ma se te contrazic putin.
                  Ultima serie de Alan 52 este foarte reusita pentru ca s-au facut cateva modificari pe partea de recepti si anume este mai linistita si nu mai are sensibilitatea unei portabile si s-a mai umblat pe parte de modulatie care a devenit mai puternica fata de seriile mai vechi.
                  PRO M4-HP de la Bytrex nu cred ca mai gasesti.
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu am alan 52 de vreo doi ani si pot spune ca e super ok.

                    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                    sigpic
                    This is My Ride!
                    !Visit and enjoy!

                    Comment


                    • Poate ca aveti dreptate ca am facut o alegere proasta dar aseara am fost pana la Bricostor Calarasi si pot sa spun ca am dat schelciu ala mai la maxim sa nu mai fasie si a fost ok tot ce am intrebat mi s-a raspuns fara probleme SLOBOZIA-------CALARASI ce sa mai zic acum am luato am luato nu mai o vand ca nu mai iau mai nimic pe ia asta e

                      Comment


                      • Ieri am reusit si eu sa calibrez antena cea noua - midland ML 145. Spre marea mea surprindere cu tija antenei prinsa pe la jumatate am reusit sa obtin o reflectara de 1.4 pe canalul 22 cu antena montata pe capacul portbagajului si o reflectata de 1.1 (acul swr metrului nici nu se clintea din loc) pe canalul 22 cu antena montat de cupola in lateral dreapta. Sincer nu credeam ca de la o antena se poate obtine o reflectat de 1.1 ... dar se pare ca m-am inselat .
                        Insa sprea marea dezamagire nu pot monta antena pe cupola pentru ca din pacate lungimea cablului bazei magnetice nu imi permite sa o dau jos in siguranta - stau la bloc iar peste noapte e prea mare riscul sa o las pe masina (chiar daca as lasa numai baza si as desfileta antena tot exista riscul da a-mi taia cablul si am fura baza magnetica). Astfel am sa merg pe varianta cu antena pe capacul portbagajului.
                        Astfel, o data in plus daca era cazul, recomanda cu toata increderea un ML 145 de la Midland.
                        Multumesc.
                        sigpic
                        This is My Ride!
                        !Visit and enjoy!

                        Comment


                        • De ieri am schimbat presedintii, pe Teddy ASC cu Harry III ASC. Per ansamblu este mult mai tacut harry decat teddy, are multe functii oarecum uitile, asc-ul este mai ok si un ecran enervant de luminos. In schimb nu prea stiu cum sa pozitionez RF GAIN...la minim (spre stanga) sau la maxim (dreapta). Ceva sfaturi?!
                          Toate bune!

                          Sent using Forum Runner
                          Mai este mult pana departe ...sigpic

                          Comment


                          • Maxim sensul acelor de ceasornic.
                            Eu nu vad rostul lui rf-gain dacat in cazul utilizari statie acasa cu antena fixa.
                            sigpic

                            Comment


                            • Asa ma gandeam si eu maxim cam pe la ora 5 pe ceas. Dar care este rostul lui pe mobil...doar sa iasa nr. de butoane?

                              Sent from my AllviewSpeed3 using Forum Runner
                              Mai este mult pana departe ...sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google