Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu o am pe-asta http://www.thundershop.ro/statie-radio-cbh-01 si sunt multumit, iar antena e de 150cm.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by M.FLORIN View Post
      ok ...da ce alt magnet de la sirio mai e disponibil? unul care sa mearga pe ml 145 de la sirio?
      Merci.
      Daca vrei o antena buna scapa de Sirio ML 145 si ia un Midland ML145.
      De la Sirio discuti numai de Megawat 3000 si 4000 dar neaparat cu talpa magnetica de la Sirio si sa fie mare , nu neaparat pentru rezistenta cat pentru parametri ideali care ies in aceasta combinatie.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Razvy View Post
        florine, spune-mi ce ai nevoie si iti trimit. Mondo plast e importator.
        megawatt-ul, performer si ML vin cu "timbre" de autentificare.

        Cataline, garantez ca megawatt4000 cu talpa de 145 de la sirio nu rezista pe plafon
        Am patit-o sa se desprinda la 140-150 km/h
        Tine pana la 170(atat i-am dat pe autostrada)iar antena si statia sunt luate de la razvi
        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
        sigpic

        Comment


        • Florine, indicat e magnetul de 145 de la sirio, dar momentan la mondo nu mai e pe stoc

          Stoicane, ori ca-i sirio, ori ca-i MD, e acelasi lucru. Pentru Megawatt 4000 ii trebuie magnet mare ca sa o tina la viteze ;)

          Faraon, stiu ca ML-ul il tine, dar eu ziceam de MW ca zboara

          Comment


          • Pana la urma am gasit la emag un midland ml 145 cu talpa de 125 ... e cam mica talpa stiu dar sper ca pe la 110 - 130km/h ma va tine. Am comandat-o la ei ... revin cu pareri dupa ce o montez si calibrez pe masina.

            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • Originally posted by Razvy View Post
              Florine, indicat e magnetul de 145 de la sirio, dar momentan la mondo nu mai e pe stoc

              Stoicane, ori ca-i sirio, ori ca-i MD, e acelasi lucru. Pentru Megawatt 4000 ii trebuie magnet mare ca sa o tina la viteze ;)

              Faraon, stiu ca ML-ul il tine, dar eu ziceam de MW ca zboara
              Cate antene ai testat si calibrat pe masina ta?
              Eu iti spun din experientza nu din auzite difera swr-ul ca de la cer la pamant cand schimbi talpa si eu niciodata nu am scos swr bun la MW-ul meu cu o talpa de Midland.
              Si calibrarea nu sa facut su SWR- metru ci cu un analizor unde iti da si impendanta care daca nu este in jurul valori de 50 ohm iar nu este bine.
              Am schimbat destul de multe antene ca sa ajung la concluzia ca MW 3000-4000 sta cel mai bine pe talpa de Sirio mare si ca singurul ML-u 145 adevar este cel facut de inventatorul lui si anume Midland.
              Restul de ML-uri sunt basini cel de la President la 300 w intrare se topeste bobina , cel de la Sirio pana scoti un SWR bun o iei la fuga pe cand cel de la Midland iese bine in toate pozitiile.
              Florin ai facur o alegere buna si stai linistit ca nu fuge dupa plafon antena.
              Daca este ML 145 Midland nu o sa ai probleme
              sigpic

              Comment


              • Emagul asa zice ca e originala de la midland ... acum vedem ce iese.

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • Sal

                  am luat si eu statia aceasa cu antena cu tot a fost la pachet de la flanco si vreau si eu sa intreb daca e la pachet mai trebuie calibtata sau e ok asa, statie se numeste midland tti cb 550 iar antena se numeste midland t788 e cam mica antena e de 66 cm si cam fasie la drum ,conteaza unde pun antena pe masina cum se calibreaza ???? multumesc frumos
                  Attached Files

                  Comment


                  • E o intreaga teorie ... pe scurt
                    Pentru obinerea unei performante maxime antena trebuie calibrata obligatoriu inainte de folosire, NU exista antene pre- calibrate antenele vin reglate din fabrica dar nu si calibrate.
                    Caracteristica actuala a impendantei antenei depinde de lungimea si de mediul in care va fi instalata. (dimensiunea planului de masa, plafonul sau capota portbagaj) Din acest motiv producatorul poate furniza doar antenele partial reglate dar nu si calibrate.
                    Deci ... antena trebuie obligatoriu calibrata.
                    sigpic
                    This is My Ride!
                    !Visit and enjoy!

                    Comment


                    • cumva daca antena e calibrata sa ii mai ia din fasiala aia sau tr o antena mai lunga???re sa dau schelciul ala aproate de maxim ca sa nu mai fasie dar nu stiu daca mai prinde bine cu schelciul ala la maxim

                      Comment


                      • Antena trebuie calibrata cu masina - asta daca nu vrei sa arzi statia.
                        SQL-ulu si restul reglajelor isi au rostul doar dupa ce antena este calibrata.
                        Uite si un filmulet - sunt o gramada de altminteri - din care poti sa iti dai seama cam e reprezinta calibrarea unei antene cb.
                        sigpic
                        This is My Ride!
                        !Visit and enjoy!

                        Comment


                        • Originally posted by manujupanu View Post
                          am luat si eu statia aceasa cu antena cu tot a fost la pachet de la flanco si vreau si eu sa intreb daca e la pachet mai trebuie calibtata sau e ok asa, statie se numeste midland tti cb 550 iar antena se numeste midland t788 e cam mica antena e de 66 cm si cam fasie la drum ,conteaza unde pun antena pe masina cum se calibreaza ???? multumesc frumos
                          Nu exista statie Midland tti.
                          Este pur si simplu un tti 550 cu o sensibilitate la receptie destul de mica.
                          Cu cat antena mai mare cu atat fasaiala mai multa
                          Nu astepta performante foarte mari de o antena de 66 cm
                          sigpic

                          Comment


                          • Ok o sa ma duc sa calibrez antena stie careva de pe forum pe cineva din zona ialomita care calibreaza antene?????

                            Comment


                            • Nu vreau sa fiu rau si sa te dezamagesc,ai facut o alegere prosta.M-am chinuit zilele trecute cu o combinatie ca a ta,nu am reusit decat receptie de la maxim 2km si emisie pe 0,5-1 km.A fost achizitionata de la Metro cu 199 roni.
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment


                              • Pai la banii aia nu ar trebuii sa ai pretentii.
                                La mine numai antena a facut 300 ron cu talpa cu tot.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google