Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by raduprov View Post
    depinde de puterea acestuia , este un TIR-ist ce are aparatura de 100 de milioane(lei vechi) in camion , vorbeste din germania in romania deci 2000-3000km distanta
    Imi pare rau sa te contrazic dar ce spui tu acolo nu se poate chiar daca ai emite cu 1000w in antena.
    Exista totusi perioade in an cand este o propagare fantastica si se poate vorbi dar asta nu tine de aparatura pe care o ai.
    Eu am pe masina aparatura de 400 lei, cumparat statie alan 78 si amplif de 30w cu 250 ron si antena midland ML145 cu 150 ron, normal vorbesc pina la 40-50km depinzand de relief dar cand este propagare vb. linistit in Franta, Germania, Italia chiar am auzit odata Noua Zeelanda.

    Tot ce am spus se poate verifica daca intrebati un radioamator.

    Comment


    • bun , daca ma minte lumea de la care am auzit te mint si eu
      era un subiect de discutie i-am auzit pe mai multi care ziceau de tipu asta ca vorbeste la asa departare mare
      probabil ca nu o fii adevarat,eu totusi zic k e posibil
      Its just a car ...

      Comment


      • Originally posted by dan.gutu View Post
        Vrancene,daca ai un scaner poti sa asculti si GSM-ul ,glumesc,cam toate scanerele sar peste frecventa telefoanelor mobile.Eu am unul cumparat din comert si prind,politia,pompierii,tot ce inseamna taxi in Focsani,CFR-ul,salvarea,27 CB, etc.Nu poti emite,dar de receptionat,il pui sa caute si unde gasesti ceva memorezi .
        Deci se poate??Ce scaner folosesti!?Pt asta mi-ar trebui si mie, politia in special, pompierii..
        Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

        Comment


        • Prietene de obicei frecventele astea sunt protejate asa ca ai grija cu ascultatul lor!

          Comment


          • Adica?! Daca detin aparatura care poate sa-i "prinda" care ar fi problema?!!?Scrie undeva ca e ilegal? Nu ma intereseaza sa intervin, ascultatul ma intereseaza.
            Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

            Comment


            • Originally posted by donpedro View Post
              Prietene de obicei frecventele astea sunt protejate asa ca ai grija cu ascultatul lor!
              Eu am cumparat scanerul de la magazin, este un Alinco - DJ-X30,si nu mi-a spus nimeni ca nu am voie sa ascult ce ''prind'',aia care vor sa nu fie ''prinsi'' sa se protejeze mai bine .Frecventele de telefonie mobila sunt sarite,se poate modifica,dar deja este ilegal si nu ma intereseaza.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • Nici pe mine nu ma intereseaza tel mobile!! Cel mai mult politia, dupa care smurdul. Repet, scrie undeva ca e ilegal?!
                @dan.gutu cat ai dat pe scaner si ce antena folosesti pt el?!
                Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                Comment


                • Nu folosesc antena suplimentara la scaner,in aer liber,receptionez taxiurile de la Focsani,aproximativ 17km,astia emit cel mai tare.In masina pe 27mhz cam de la 1km.Scanerul a fost cu discount,am luat mai multe chestii de la respectivii,dar costa in jur de 600 de roni,se gasesc si mai ieftine,de la alte firme,Uniden,Midland etc.
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • Merci mult, mai pe seara poate ai timp sa-mi explici unele chestii pe pm...
                    Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                    Comment


                    • Conform deciziei presedintelui IGCTI nr.658/28.11.2005, art.4, alin.1,
                      lit.a este ilegal sa ascultati frecventele utilizate de piloti. De asemenea, este ilegal sa ascultati frecventa politiei, chiar daca dvs. nu emiteti nimic pe aceasta frecventa. Aceste frecvente fac parte din spectrul guvernamental care nu este gestionat de IGCTI. Pentru mai multe informatii trebuie sa va adresati Ministerului Apararii si Internelor.

                      Relatii cu Publicul
                      IGCTI

                      Deci nu prea e legal acu fiecare cum ii norocul

                      Comment


                      • E bine de stiut, apropo ati intrebat dv. sau ....
                        Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                        Comment


                        • Din cate stiu sunt in curs de implementare statii radio pe sistem TETRA, care e mai greu de interceptat.



                          Comment


                          • Originally posted by donpedro View Post
                            Conform deciziei presedintelui IGCTI nr.658/28.11.2005, art.4, alin.1,
                            lit.a este ilegal sa ascultati frecventele utilizate de piloti. De asemenea, este ilegal sa ascultati frecventa politiei, chiar daca dvs. nu emiteti nimic pe aceasta frecventa. Aceste frecvente fac parte din spectrul guvernamental care nu este gestionat de IGCTI. Pentru mai multe informatii trebuie sa va adresati Ministerului Apararii si Internelor.

                            Relatii cu Publicul
                            IGCTI

                            Deci nu prea e legal acu fiecare cum ii norocul
                            Pai presedintele sa ii oblige pe astia care vand asemenea aparate sa protejeze frecventele guvernamentale,atata timp cat se gasesc in comert la liber,nu vad ce lege sa incalc.M-am uitat pe prospectul aparatului si nu zice nimic,ca nu am voie sa ascult pe anume frecvente,intradevar zice ca modificarea aparatului pentru ascultarea frecventelor telefoanelor mobile este interzisa.Ce crezi ca secrete vb astia acolo,veverita dute in zona x ca unu vrea sa violeze o baba, unu face scandal,sau vezi daca ai unu ''BRAD PIT'' nascut la Bailesti,este in baza de date,etc.Stai linistit ca baietii ''destepti'' au alte mijloace de comunicare.
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • dan exista si in germania o astfel de lege care interzice folosirea detectoarelor de radar dar ele se pot comercializa "la liber" cum spui tu.

                              Comment


                              • Daca vine organu' la usa si m-a prinde cu scanerul pe frecventa politiei,asta e,suport consecintele.Atata timp cat nu perturb comunicarea, nu divulg ''secretele'' auzite si nu le folosesc pentru a ma sustrage de la respectarea legii,eu cred ca totul este ok.
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google