Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O folie aplicata pe portbagaj de 0,2 mm grosime nu are nici o influenta.

    Comment


    • Problema este ca, restul masinii se mai matuieste putin si sub folie ramane mai lucioasa .
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • Originally posted by Octavian___32 View Post
        O folie aplicata pe portbagaj de 0,2 mm grosime nu are nici o influenta.
        eu am mai experimentat de vreo 2 ori chestia asta... si eu am vazut ca are... pe aparat vorbesc!!
        acum nu stiu ce grosime o fi avand foliile alea.
        VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

        Comment


        • Meghitz....te rog nu ma lua de nebun...........dar intre Midland 220............si Midland 278...........ce m-ai sfatuii sa aleg?

          Comment


          • Eu as alege Midland 220.. care e totusi putin peste Midland 278 si ai cateva caracteristici care la o prima faza nu spun mai nimic dar s-ar putea ca acum sau mai tarziu (poate eventual iti schimbi masina, etc) sa-ti fie de folos: dimensiuni DIN, difuzor frontal, display cu 7 culori, etc.

            Ca putere de asemenea este peste Midland 278, avand 15 wati.. per asamblu aceasta statie fiind evident superioara in ierarhia producatorului.

            Trebuie totusi sa tii cont si de pret care e putin mai mare reflectandu-se in el toate aceste plusuri.
            VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

            Comment


            • Multumesc pentru raspunsul primit..................asa m-am gandit si eu dar iti vroiam binecuvantarea.....................inca odata multumesc............probabil ca inpreuna cu Alan S9 va merge perfect.

              Comment


              • Originally posted by dan.gutu View Post
                Problema este ca, restul masinii se mai matuieste putin si sub folie ramane mai lucioasa .
                Pai asa se intampla cand vopseaua nu se intretine mai deloc ))
                Oricum eu recomand o folie pe tabla.

                Comment


                • Originally posted by Dan Georgescu View Post
                  Multumesc pentru raspunsul primit..................asa m-am gandit si eu dar iti vroiam binecuvantarea.....................inca odata multumesc............probabil ca inpreuna cu Alan S9 va merge perfect.
                  vezi ca am statia pe site la mine la un pret f bun
                  iar cat priveste antenele Alan S9, evit sa vand modelul asta pt ca e f posibil ca pe vand f puternic, antena fiind lunga, daca surubul fluture al antenei nu e strans cum trebuie, ar putea sa se miste si daca faci de 2-3 ori treaba asta e f posibil sa se duca dintii aia de unde se face prinderea.
                  pentru antenele lungi eu personal sunt adeptul prinderii clasice.
                  VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                  Comment


                  • Originally posted by virago View Post
                    Deci daca pui autocolant e destul? Probleme nu creaza nu!?
                    Si dupa aceea cum mai desprinzi autocolantul?

                    Originally posted by Octavian___32 View Post
                    Pai asa se intampla cand vopseaua nu se intretine mai deloc ))
                    Oricum eu recomand o folie pe tabla.
                    Aceeasi intrebare si tie..............cum mai scoti autocolantul?.................care dupa ceva timp parca se sudeaza.........
                    Last edited by Dan Georgescu; 27 November 2010, 05:27. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Cu un feohn .Eu am folosit asa ceva,intretin bine masina,chiar foarte bine,dar dupa ce am dezlipit autocolantul se vedea mai lucios acolo,am fost nevoit sa polisez partea de sus a capotei portbagaj.Antena mea nu are cauciuc si nici nu pot adapta unul.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • Originally posted by dan.gutu View Post
                        Cu un feohn .Eu am folosit asa ceva,intretin bine masina,chiar foarte bine,dar dupa ce am dezlipit autocolantul se vedea mai lucios acolo,am fost nevoit sa polisez partea de sus a capotei portbagaj.Antena mea nu are cauciuc si nici nu pot adapta unul.
                        Multumesc................am sa incerc si eu..............dar daca l-am tine mai putin timp poate ca s-ar dezlipii mai usor?

                        Originally posted by dan.gutu View Post
                        Cu un feohn .Eu am folosit asa ceva,intretin bine masina,chiar foarte bine,dar dupa ce am dezlipit autocolantul se vedea mai lucios acolo,am fost nevoit sa polisez partea de sus a capotei portbagaj.Antena mea nu are cauciuc si nici nu pot adapta unul.
                        Si tu ai un Little Wyl?
                        Last edited by Dan Georgescu; 28 November 2010, 01:58. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Dan Georgescu View Post
                          Meghitz....ce parere ai de Midland 278?........am incredere in ceea ce spui tu............esti tatic printre noi....multumesc anticipat.

                          .............Si apropo....................Little Wyl ,este o antena buna..............zice lumea.............de ce nu are protectie de cauciuc?
                          Sal !
                          Am acest model de statie , Midland 278 ( impreuna cu antena ML 145/talpa magnetica de 16) - montat pe masina de cca.un an si functioneaza impecabil . dupa ce am montat si antena , odata cu reglarea SWR-ului am masurat si puterea observand ca era setata la puterea de 4w , fata de 10 cat era in oferta , insa am luat legatura cu furnizorul si a setat-o pe 10 w ( masurata pe masina, aparatul a indicat 12.5 w). Distanta de lucru este de peste 25 km , in conditiile in care antena este pusa pe capota portbagajului ( SWR 1.1 ) si am prelungit cablul antenei cu cca 1.5m, prin mufe . Pentru a nu transmite zgomotul de fond provenit din paraziti electrici , sesizabil atunci cand se foloseste casca , este necesar a se monta un filtru pe alimentare. Alimentarea este recomandabil a se face direct de pe bornele bateriei . (bineinteles cu siguranta montata imediat dupa borna +) . Eu am optat pentru alimentarea directa din panoul de distributie din bordul masinii . Ma aflu pe acest forum deoarece intentionez ca in perioada imediat urmatoare sa cumpar un MCV si cu siguranta voi achizitiona si monta acelasi tip de echipament CB.
                          "gr10mmc" , indicativ 233 SP 102 - Va doreste " drumuri bune " !

                          Comment


                          • Originally posted by Dan Georgescu View Post
                            Multumesc................am sa incerc si eu..............dar daca l-am tine mai putin timp poate ca s-ar dezlipii mai usor?


                            Si tu ai un Little Wyl?
                            Da.........am un Little Wyl pentru oras cu statie Midland 278............si in curand o voi vinde sa-mi iau un Midland 220......iar in afara folosesc o antena Alan S9
                            Last edited by Dan Georgescu; 29 November 2010, 02:45.

                            Comment


                            • Eu am testat personal cu o statie Alan 42 si un little will, dar nu se ridica la performantele antenei pe care am achizitionat-o in pachet-ul initial, adica Midland Funk90, care este chiar putin mai scurta. In plus, daca nu ma insel, are fix aceeasi montura cu Alan S9 si poti folosi acelasi magnet pentru ambele antene. Stima.

                              Comment


                              • Eu am un jopix olimpus si o antena midland 145 tubo si sunt foarte multumit de ea..veneam de a constanta si am facut o proba de statie prin dealul ala la crucea acolo si mi-a raspuns un baiat care se afla pe un alt traseu si mi-a confirmat o distanta cu aproximatie de 30 de kilometri,nu mi-a venit sa cred dar ma bucur enorm inca o data sunt f multumit si de claritate !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google