Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • o antena ieftina si buna imi recomanda si mie cineva? sau de unde iau un spic mai lun cu vreo 30-40 cm
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • ML 145 eu am acest model si isi merita banii...bafta
      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

      Comment


      • ahamm... am inteles. Stie cineva dak acesta statie (MAXON CM70) incape in spatiul de la ph1 dintre consola de climatizare si cea de la schimbatorul de viteze? am vazut pe un site ca are 37mm inaltime si din ce am masurat yo spatiul cu ruleta (deci n am putut masura prea bine) am vazut undeva pe la 30mm la jumate... am vazut ca mai este un plastic acolo care ar merge taiat fara a afecta nimic si mai castig si de acolo vre o 5 mm
        Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

        Comment


        • Originally posted by kAndrrei View Post
          o antena ieftina si buna imi recomanda si mie cineva? sau de unde iau un spic mai lun cu vreo 30-40 cm
          Nu ai cum sa iei un spic mai lung decat cel pe care il aveai deja si sa pui la vechea antena. Trebuie sa folosesti fix acelasi tip de spic cu aceeasi lungime. Totul trebuie sa acordat la fel ca inainte exact asa cum le-a facut producatorul, altfel iti va iesi antena din banda si nu vei face nimic cu ea.
          Asa ar fi simplu, ar putea sa transforme fiecare antenele mai slabe in unele mai lungi si mai bune.
          VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

          Comment


          • Am mai citit pe alte forumuri cum ca cel mai bun/potrivit cablu pt. antene ar fi RG58UV de 50 Ohmi si cum ca ar mai trebui ca lungimea sa fie 3,63m sau multiplu, acestea ducand la functionarea la capacitatea maxima... Voi ce stiti? Ce cabluri si la ce dimensiuni se comercializeaza de obicei?

            p.s. sau invers... proasta functionare
            unele cabluri nu sunt tocmai ce ar trebui sa fie...pierderi mari, impedanta dinamica marita, izolatie deficitara intre miez si tresa de masa, etc....ce conduc in final la un acord imposibil si parametri deficitari de emisie/receptie!
            Last edited by C0nNeXxX; 24 May 2010, 05:07. Reason: Automerged Doublepost
            Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

            Comment


            • Gata mi am luat si eu un MAXON CM70 +antena midland ml145 de la meghitz pana acum sunt incantat de ea doar ca ti ia un pic de timp sa te obisnuiesti deoarece n am mai avut acces la alte statii cb si nu prea stiu cum sta treaba cu ele doar din auzite si citite...
              Acum daca stie cineva pe unde gasesc cablu RG58UV de 50 Ohmi daca este bun sau nu...pt. ca trebuie neaparat sa l schimb cu unu mai lung sa pot baga antena in portbagaj pt. ca in masina e destul de incomoda si daca stie cineva daca gasesc in magazine gen praktiker, dedeman ca in zona mea nu prea sunt magazine de specialitate(gen electrice) si daca sunt sunt vai de ele
              Pana la urma stie cineva care sunt dimensiunile exacte pt lungirea cablului? @ meghitz parca mi a spus dar am uitat : tonguee:
              Last edited by C0nNeXxX; 27 May 2010, 17:12. Reason: forgot
              Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

              Comment


              • eu am o antena president de 45cm cu talpa magnetica, am montato pe portbagaj, e diferenta mare de eficienta intre pozitia de pe portbagaj si cea de pe plafon?
                trebuie pusa pe plafon neaparat sau pot sa o las si acolo i-mi este mai practica pe portbagaj si e si mai usor de retusat daca se zgarie vopseaua.
                Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                Comment


                • Originally posted by C0nNeXxX View Post
                  Pana la urma stie cineva care sunt dimensiunile exacte pt lungirea cablului? @ meghitz parca mi a spus dar am uitat : tonguee:
                  pt frecventa canalului 22 (27.225MHz), lungimile "corecte" pt cablul RG58 (50 ohmi) sunt 3.63 metri si 7.26 metri

                  si.. sa folosesti statia cu placere!!
                  ai facut o alegere f buna si in acelasi timp de buget ;)
                  VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                  Comment


                  • Asaaa.... asta era merci frumos daca ai sti cat m am strofocat sa mi aduc aminte
                    P.S. Cred ca sa cam terminat treaba cu propagarea parca e alta mancare de peste acu' sau poate doar mi se pare mie...
                    Sanatate multa lu' Alex si sa i transmiti ca l saluta Tanti

                    Chiar nu stie nimeni pe unde pot gasi cablu RG85 de 50 ohmi?
                    chiar si prin bucuresti...
                    Last edited by C0nNeXxX; 28 May 2010, 22:28. Reason: Automerged Doublepost
                    Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

                    Comment


                    • daca tot schimbi cablul ia RG58 lowloss
                      cel mai bun mi s-a parut cel de la Romtelteks www.romtelteks.ro
                      au ei un panou un magazin si e al 2-lea din partea dreapta de sus... se numeste RG58 A/U parca si trebuie musai sa aiba impedanta de 50 ohmi

                      in alta parte poti gasi la Charma Connect http://www.charma.ro/produs.php?id_produs=1052

                      sau la orice magazin de electronice de pe strada Maica Domnului (zona Romtelteks) ... dar la alea nu sunt sigur ca vei gasi lowloss dar vei gasi cablu RG58 de 50 ohmi care e super ok si ala (similar cu ce ai actualmente la antena).

                      Daca tot faci o treaba, sa il inlocuiesti neaparat direct din talpa si sa ii pui alt conector.
                      Conectorul se numeste PL259. Multi vanzatori de la magazinele de electronice il stiu sub denumirea de "UHF tata de RG58".
                      Last edited by meghitz; 28 May 2010, 23:13.
                      VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                      Comment


                      • Am facut si yo cateva poze pt. cine vrea sa vada cum mi am montat yo statia
                        Urmeaza sa mi iau un cablu mai lung pt. antena ca sa pot trage firu frumos pe sub mocheta pana in portbagaj si de acolo sa vin cu el frumos pe langa geam.
                        Pt. cine are neclaritati sa nu ezite sa ma intrebe
                        P.S. Statia este doar intepenita acolo in caz ca vreau sa o iau cu mine are un conector la firu' de curent
                        Attached Files
                        Last edited by C0nNeXxX; 29 May 2010, 13:15.
                        Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

                        Comment


                        • Ia-i facut si calibrarea? O sa o lasi pe plafon sau o pui pe portbagaj?

                          Comment


                          • Originally posted by Vlad Ioan View Post
                            Ia-i facut si calibrarea? O sa o lasi pe plafon sau o pui pe portbagaj?
                            Calibrarea a intrat in pretul pachetului de la meghitz deci da...
                            Cat despre pozitionarea antenei ramane de vazut dupa ce lungesc cablu sa vad cat de mult se pierde din emisie/receptie daca se merita sau nu si mie mi ar place mai mult pe portbagaj dar sa vad.
                            Cik cea mai buna pozitionare ca sa dea randament maxim ar fi in mijlocul plafonului dar nu mi place deloc cum arata acolo asa ca am dat o mai in spate
                            thx meghitz!
                            Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

                            Comment


                            • eu o am pe portbagaj sa-mi zica cineva care se pricepe daca e pierdere mare fata de plafon
                              cat ar trebui sa bata normal o statie cu antena pozitionata bine?
                              Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                              Comment


                              • nu e diferenta mare dar cel mai indicat totusi este plafonul intrucat acolo ai un plan de masa al caroseriei mult mai bun

                                e greu de zis cat ar trebui sa bata.. sunt f multi factori... de ex acum cu propagarea asta de rah_t cu statiile de CB poti sa auzi destul de bine in unele canale Ucrainieri, Rusi, Bulgari, Turci, etc... poate i-ati auzit deja
                                dimineata ii auzeam de ex in drum spre servici in canalul 10 (cred ca bulgari erau).. alteori cica se aud in canalele 20 - 24 zic altii: http://vwforum.vwforum.ro/index.php?...c=34368&st=940

                                Revenind, in conditii de propagare normala, in zona de campie, cu o statie de 4wati si o antena de minim 1.5 metri, gen ML145 (de la Midland, Sirio sau President) ar trebui sa nu ai probleme pe o raza de aprox 15-20km.
                                VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google