Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da.cateva explicatii ar ajuta mult

    Comment


    • Originally posted by Distrat View Post
      Salutare am gasit o oferta la statie TTI TCB -550 +antena PNI ML145, va rog sa imi spuneti daca sunt bune, adica pot comunica bine cu ele pe o raza de 5-10 km?
      Va multumesc si astept pareri.
      N-as vrea sa te dezamagesc dar cat timp am avut unMidland la reparat.........firma care mi-a oferit garantia mi-a dat unTTI 550.........eu am o antena Alan S9............dar mai mult zgomot.............

      Originally posted by razvan05 View Post
      INTEK - H-520 + Sirio - TURBO 2000 PL + Sirio - Baza magnetica MAG 145 PL

      are cineva combinatia aceasta ? puteti sa imi spuneti ceva despre ea? ar fi combinatia pe care vreau sa o formez pentru masina mea dar inainte vreau cateva pareri.
      multumesc anticipat !
      Apropo de portabile.eu am un Midland 42 cu o antena Little Wyll..........si sunt foarte multumit in oras.
      Last edited by Dan Georgescu; 26 January 2011, 20:22. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • mi-am luat combinatia care am spus-o mai sus. este super. 12-14 km emite fara probleme. in plus am mai luat o antena no-name de 35cm cu care bate cam 9-10km. imi este mai usor de folosit pe distante scurte (mai usor de pitit in porbagaj)
        reglajele le-am facut in ploiesti

        ce pot spune acum decat : "drumuri bune colegi !"
        Last edited by RAZVAN-005; 26 January 2011, 23:35. Reason: Automerged Doublepost
        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

        Comment


        • Originally posted by razvan05 View Post
          mi-am luat combinatia care am spus-o mai sus. este super. 12-14 km emite fara probleme. in plus am mai luat o antena no-name de 35cm cu care bate cam 9-10km. imi este mai usor de folosit pe distante scurte (mai usor de pitit in porbagaj)
          reglajele le-am facut in ploiesti

          ce pot spune acum decat : "drumuri bune colegi !"
          Distantele astea sunt in afara orasului...............in camp,corect?............nu in oras.

          Comment


          • Si in afara orasului sa fie campie ca daca sunt ceva dealuri in fata sigur nu mai bate atat Cel putin eu zic ca al meu maxon CM70 cu antena midland ml145 bate aprox 5-7 km in zona cu dealuri si aprox 10-15 la campie.

            Comment


            • Originally posted by razvan05 View Post
              mi-am luat combinatia care am spus-o mai sus. este super. 12-14 km emite fara probleme. in plus am mai luat o antena no-name de 35cm cu care bate cam 9-10km. imi este mai usor de folosit pe distante scurte (mai usor de pitit in porbagaj)
              reglajele le-am facut in ploiesti

              ce pot spune acum decat : "drumuri bune colegi !"
              Esi tare daca, Intek h520 si antena de 35 de cm, ''bate''9-10 km.Las pe altii cu experienta mai mare sa se pronunte,eu nu am reusit nici in camp deschis mai mult de 1-2 km,cu o antena asa mica .La inceput si eu am crezut,dar cu timpul mi-am dat seama ca lungimea conteaza foarte mult .
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • Poate doar receptie 9-10 km de la un emitator puternic, dar emisie pe 10 km cu o antena de 35 cm e de necrezut.

                Comment


                • eu am dat acea distanta in urma unei probe de statie. mi-a raspuns cineva care si-a dat o locatie aproximativ la distanta pe care am precizat-o. daca el era mai aproape de mine nu am de unde sa stiu. daca el m-a mintit imi cer scuze dar am mintit si eu.
                  cel care mi-a vandut antena (profesionist cu acte in regula) mi-a spus ca voi avea aproximativ aceleasi performante cu aceasta antena ca si cu sirio turbo 1000 (cam 1-2 km mai putin) dar ca antena nu va rezista daca vreau sa pun un amplificator pe statie. mi-a explicat in termeni aproape stiintifici de ce dar eu nu stiu cum sa va explic. spunea ceva de grosimea sarmei din bobina. o sa mai fac proba cu un cunoscut si o sa va comunic rezultatele.
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • Originally posted by alex86 View Post
                    Si in afara orasului sa fie campie ca daca sunt ceva dealuri in fata sigur nu mai bate atat Cel putin eu zic ca al meu maxon CM70 cu antena midland ml145 bate aprox 5-7 km in zona cu dealuri si aprox 10-15 la campie.
                    Hahahaha.esti super tare..................cred ca esti printre putinii care spun exact ceea ce face combinatia pe care o are................

                    Comment


                    • Eu tot timpul am spus exact ce se intampla nu ca altii care cu din alea de 30 cm zic ca bat 10 km

                      Dan ce crezi ca as pute face sa bata mai mult?

                      Merci

                      Comment


                      • Eu am o Cobra 19DXIV,ce parere ave-ti despre aceasta statie inca nu am folosito(cica bate pana la 25 km scria pe cutie cand am luato)

                        Comment


                        • Sal la toata lumea. Sper ca am postat corect.Am si eu binecunoscuta problema legata de parazitii dati de xenon in statia cb. Am schimbat vreo 3 tipuri de balasturi si n-am avut noroc,Problema persista doar ca mult mai putin(cand aprind xenonul trebuie sa ridic sq doar cu 5% fata de 30-35%). Sambata am fost plecat in tara si fara motiv am aprins proiectoarele si surpriza...parazitii au disparut,se auzea ca si cum as fi avut xenonul stins. Care ar fi motivul pt care in momentul in care aprind proiectoarele parazitii dispar? Eu nu am gasit raspuns. Zilele trecute am mai facut si alte probe: am luat balast-ul care imi dadea cei mai multi paraziti si l-am alimentat de la bricheta(tot de acolo este alimentata si statia) iar apoi l-am alimentat direct de la firul statiei...rezultat...nu dadea nici cel mai mic parazit.Daca il leg la instalatia farurilor am paraziti grupa mare. Are cineva un raspuns la aceste probe pe care le-am facut?

                          Comment


                          • Trage fir + direct de la baterie, eventula iti poti face o bricheta suplimentara cu + direct de la baterie.

                            Comment


                            • la chestia m-am gandit si eu dar nu am avut timp momentan. Eu nu pot sa inteleg ce legatura au proiectoarele cu instalatia de xenon? De ce cand aprind si proiectoarele dispar toate bruiajele?

                              Comment


                              • Eu de 2 luni am legata statia direct pe baterie...
                                Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google