Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am patit deja de cateva ori ca am aflat informatii cand eram in varful dealului de la departare si cand am ajuns in acea zona nu mai erau valabile.

    Comment


    • daca i asa atunci nu mai vreau amplificator...dar microfon sigur, cu ecou .merci de sfaturi .salut !

      Comment


      • de fapt ce-i microfonul cu ecou si la ce ajuta?
        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

        Comment


        • Originally posted by pagubos View Post
          daca i asa atunci nu mai vreau amplificator...dar microfon sigur, cu ecou .merci de sfaturi .salut !
          Pentru inceput eu zic ca ai facut o alegere inteleapta, iar ulterior cand ai sa dobandesti experienta, sunt convins ca vei simti daca este necesar amplifu sau nu.
          razvan05 : este un microfon care te face sa te auzi ca si in coridor, sau ceva de genu' .
          Last edited by 1q Mitru; 12 March 2011, 20:14.

          Comment


          • Daca tot vrei amplif , te sfatuiesc sa il folosesti doar cand o cere situatia, adica cand esti departe de trafic si vrei neaparat sa afli ceva. Daca il tii tot timpul pe on , mare lucru nu o sa obtii , dar vei deranja foarte mult (cum la noi romanii respectul e ceva facultativ, posibil sa nu te intereseze ). Te vei auzi mai bine pe o raza de 10 km , dar la 10-15 km departare se aude doar mult zgomot, cei aflati la o asemenea distanta vor trebui sa ridice squelch-ul pentru liniste si bineinteles ca vei primi si injuraturile aferente. Un camionagiu cu ceva ani petrecuti pe drumuri va recunoaste un amplificator imediat, eu am 5 ani de cand folosesc statie si imi pot da seama cand se emite cu amplificator si cand nu.
            Last edited by crull; 12 March 2011, 22:11.

            Comment


            • Scuza-ma ca te intreb Crull...................dar ce simti tu in momentul in care ceri o informatie despre trafic si parca esti singur in eter?.................nu-ti vine sa dai cu 1000 watt..................poate...poate-ti raspunde cineva?.....................mie mi se intampla zilnic pe drumul spre Buftea............

              Originally posted by alex86 View Post
              Si in afara orasului sa fie campie ca daca sunt ceva dealuri in fata sigur nu mai bate atat Cel putin eu zic ca al meu maxon CM70 cu antena midland ml145 bate aprox 5-7 km in zona cu dealuri si aprox 10-15 la campie.
              Eu cred ca bate mai mult.........si ca esti tu modest..............eu am avut Maxon C.M.10...si stiu ce poate....
              Last edited by Dan Georgescu; 14 March 2011, 00:45. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Si daca dai cu 1000 de wati si in partea ailalta toti au 4 wati,ei te aud,dar sunt neputinciosi cu 4 wati .Dece crezi ca este lege si la noi sa nu emiti cu mai mult de 4 wati ? Eu folosesc amplificator,atunci cand si un interlocutor are si vb intre noi la 40-50 de km,pe un alt canal,dar nu cred ca l-am folosit de 4-5 ori.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • Originally posted by Dan Georgescu View Post
                  Scuza-ma ca te intreb Crull...................dar ce simti tu in momentul in care ceri o informatie despre trafic si parca esti singur in eter?.................nu-ti vine sa dai cu 1000 watt
                  O informatie venita de la 20-25 km e nula.

                  Comment


                  • Originally posted by crull View Post
                    O informatie venita de la 20-25 km e nula.
                    De ce consideri nula o informatie de la 20.......25 de km................in 10 minute crezi tu ca se schimba atat de multe?

                    Comment


                    • De aia sunt atatea accidente,ca faceti 25 de km in 10 min .Eu am patit ca s-a schimbat situatia si intre 2 localitati,in 5 km,a aparut din senin un MCV si era anuntat ca este liber.La ora actuala,este putin probabil ca in 5-10 km sa nu afli o informatie.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • esti sigur ca nu mcv-ul ti-a dat liber ? )
                        Attached Files

                        Comment


                        • Bravo andrei_VDM!!! Aici e buba! De asta spuneam ca mai bine intreb pe astia care au trecut pe langa mine.
                          Acuma pe gutu sa-l intelegeti ca el vrea doar binele si siguranta tuturor. Si pe mine m-o spovedit cand am spus ca pun o mana pe cotiera.

                          Comment


                          • sa stiti ca eu am constatat ca daca nu esti in drumul camionagiilor nu prea ai parte de infotrafic. ei sunt mult mai "vorbareti" fata de cei cu turisme. eu ma lovesc frecvent de acest lucru pe DN1 intre ploiesti si valeni sambata si duminica. nu prea sunt multe camioane si cand cer infotrafic obtin un mare nimic. intreb si pe cei cu turisme care trec pe langa mine si nu raspund. dupa ce le zic cate ceva de genul :nesimtiti cei care au statii si nu le folosesc se schimba situatia. primesc imediat doua trei informatii
                            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                            Comment


                            • Originally posted by dan.gutu View Post
                              De aia sunt atatea accidente,ca faceti 25 de km in 10 min .Eu am patit ca s-a schimbat situatia si intre 2 localitati,in 5 km,a aparut din senin un MCV si era anuntat ca este liber.La ora actuala,este putin probabil ca in 5-10 km sa nu afli o informatie.
                              Ti se pare ca 25km in 10 min este mult?..ai facut un calcul?

                              Originally posted by razvan05 View Post
                              sa stiti ca eu am constatat ca daca nu esti in drumul camionagiilor nu prea ai parte de infotrafic. ei sunt mult mai "vorbareti" fata de cei cu turisme. eu ma lovesc frecvent de acest lucru pe DN1 intre ploiesti si valeni sambata si duminica. nu prea sunt multe camioane si cand cer infotrafic obtin un mare nimic. intreb si pe cei cu turisme care trec pe langa mine si nu raspund. dupa ce le zic cate ceva de genul :nesimtiti cei care au statii si nu le folosesc se schimba situatia. primesc imediat doua trei informatii
                              ............Pacat.......si absolut corect...........dar asta este romanashul de dupa '90..............dac-ar putea sa ia tot pentru el(chiar si informatiile din eter)si altora sa lase p.............ar fi extrem de multumit......sunt foarte curios cum fac americanii........nemtii.........

                              Originally posted by 1q Mitru View Post
                              Bravo andrei_VDM!!! Aici e buba! De asta spuneam ca mai bine intreb pe astia care au trecut pe langa mine.
                              Acuma pe gutu sa-l intelegeti ca el vrea doar binele si siguranta tuturor. Si pe mine m-o spovedit cand am spus ca pun o mana pe cotiera.
                              ???????????????..Si de ce sa nu pui mana pe cotiera?.................cel ce-a facut-o crezi tu c-a fost un bou?.............
                              Last edited by Dan Georgescu; 29 March 2011, 16:35. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • ?????????????Acum chiar nu inteleg de unde ai tras tu concluzia cu boul.......?
                                Nu-i bai! Repet:
                                Si pe mine m-a certat Gutu cand am spus ca, conduc cu o mana pe cotiera!
                                Respect!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google