Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut!
    La o antena PNI 18-244, 65cm folosita cu o statie tti 550 se poate prelungi spicul?
    Le-am luat la oferta din metro pret ansamblu 220ron, dar sunt dezamagit-foarte zgomotoasa.As incerca schimbarea spicului antenei cu o sarma de inox lunga de 1m,dar neavand cunostiinte in domeniu si negasind ceva explicit pe google, imi este frica sa nu stric ceva.
    Va multumesc pt. un eventual raspuns!

    Comment


    • indicat ar fi sa cumperi alta antena!
      O antena cu performante bune gasesti de la 145 cm in sus

      Comment


      • Originally posted by gorica1979 View Post
        Salut!
        La o antena PNI 18-244, 65cm folosita cu o statie tti 550 se poate prelungi spicul?
        Le-am luat la oferta din metro pret ansamblu 220ron, dar sunt dezamagit-foarte zgomotoasa.As incerca schimbarea spicului antenei cu o sarma de inox lunga de 1m,dar neavand cunostiinte in domeniu si negasind ceva explicit pe google, imi este frica sa nu stric ceva.
        Va multumesc pt. un eventual raspuns!
        Vei pune o antena mai lunga, vei avea un castig in receptie si rezultatul va fi o statie si mai zgomotoasa.
        De prelungit spicul nici gand, se strica totul si va emite in balari.
        De preferat sa schim tot ansamblu.
        Incearca un Midland Alan 100 sunt statii simple dar reusite.
        sigpic

        Comment


        • Exact asta e si parerea ema vis a vis de lungimea spicului, cu cat mai mare cu atat o statie mai zgomotoasa.
          Sunt avantaje si dezavantaje, depinde ce vrei de la o statie cb (montata intr-un turism).
          Toate Bune

          ps.
          la ce propagare a fost zilele trecute...nervi de otel iti trebuie
          Mai este mult pana departe ...sigpic

          Comment


          • Si ce dimensiune trebuie sa aiba o antena pt a avea liniste in masina dar si o comunicare clara?Ma refer la faptul ca eu as fi multumit sa aflu de radar cu aproximativ 5 km inainte.
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • nu mai vorbiti prostii cu zgomotul.
              Ia luati un megwatt 4000 saun un performer 5000 cu o statie buna, sa vedeti atunci.
              Nu mai dati banii pe toate pocniturile la oferta din real, metro si alte supermarketuri.

              Comment


              • Pai am recomandat sa schimbe tot ansamblu.
                Tti nu e o statie tocmai linistita.
                Ii trebuie o statie mai putin sensibila cum ar fi Midland 220 si cu un MW 4000 rupe norma.
                Problema este ca toata afacerea costa cam 700-800 ron.
                Eu folosesc MW4000 de 3ani si impins de la spate de un kl 500 care este impins la randul lui de un Midland Alan 48 BSX.
                Si toate merg struna.
                sigpic

                Comment


                • Sunt perfect de acord cu voi dar trebuie sa ii explicati omului fenomenul, nu?
                  Nu puteam doar sa ii spunem ca a facut o alegere proasta cu "pachetul promotional"!!
                  In principiu eu zic ca aceste echipamente trebuie achizitionate de la un magazin de profil, nu raion din supermarket!
                  Si mai ales daca cel care vinde cunoaste ceva meserie te sfatuieste la marele fix!
                  Toate bune!
                  Drumuri bune colegii!

                  Conform regulamentului, nu sunt admise reclamele. Cartonas pt aceasta!
                  Last edited by 77sky; 21 May 2013, 12:49.
                  Mai este mult pana departe ...sigpic

                  Comment


                  • Alimentata la 15v se poate, dar nu mult timpt.
                    De explicat fenomenul este destul de greu, trebuie sa ai cateva cunostine in domeniu ca sa intelegi.
                    sigpic

                    Comment


                    • ***nu cred ca am facut reclama acolo doar am indicat colegului un pachet ok .link-ul a fost preluat de pe pagina aceasta undeva la mijlocul ei fiind un banner cu firma respectiva (la momentul la care scriu e o reclama cu cauciuce)...deci de la sugestie pana la reclama e cale lunga***

                      on topic

                      La TEDDY al meu am incercat marirea puterii prin deschiderea la canale. Rezultatul : am ajuns pe la 9,5W pwr-metru dar la capete adica undeva in canalul 1 FMa si prin 39-40 in FMd (parca). Daca gasesc pozele o sa le urc. Cred ca trebuia umblat si la modulatia statiei asa ca am ...vitginizat-o la loc.
                      Ideea eeste ca apar destul de multe cu asemena puteri si nu cred ca se bazeaza dor pe 15V alimentare.
                      Mai este mult pana departe ...sigpic

                      Comment


                      • Va multumesc pentru sfaturi!
                        Deocamdata raman la ce am, iar cand o sa-mi permita bugetul o sa ma orientez spre alt ansamblu.
                        Stima!

                        Comment


                        • foloseste cineva danita 640 impreuna cu MW 4ooo ? o parere ....
                          sau o paralela intre danita 640 si midland 220. aceiasi antena MW 4ooo
                          multumesc !
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • Midland 220 fara discutii, cat despre antena nu incape indoiala.
                            Am avut aceasta combinatie si am fost foarte multumit,modulatie placuta,putere cat iti trebuie si mai nou au in cutie si o carcasa 1din care poate veni foarte frumos in locasul unui casetofon.
                            sigpic

                            Comment


                            • salutare

                              cine se ofera sa ma ajute si pe mine sa imi iau o statie si o antena cu un buget de 5 milioane sa se auda cat de cat binisor .astept sugesti si oferte

                              Comment


                              • Am folosit asa ceva si a fost foarte ok .
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google