Jante Pe ''18'' Must Have...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante Pe ''18'' Must Have...

    salutare, fratilor mi sa pus pata sa-mi schimb jantele ca mi-au ramas mici si astea!!! as vrea mai intai sa stiu daca are cineva sau ati vazut la careva pe logan jante pe ''18'',daca da puneti va rog pentru incurajare niscai poze, daca nu o sa fiu eu cat de curand primul.....pana incepe vara ma adun cu cascavalu' ca am cam terminat cu sunetul ca ma ruinat naiba si poate ies socotelile...

  • #2
    Salut,
    Interesanta ideea, dar din calculele mele iti trebuie o janta de 8J18 cu un ET de cca 35, gume de 225/35/18 cu care esti putin sub diametru dar iti rupi sigur cu..ul de asfalt (talon 78 mm) sau 225/40/18 cu care esti 2,5% peste diametru dar ai un talon de 90 mm, ceea ce este OK.
    Singura problema este cu cursa suspensiei la incarcare, roata "iese" din aripa cu cca 35 mm mai mult decat cea stock, si va lovi in partea superioara a aripii. Daca suspensia este suficient de rigida pentru a nu permite acest lucru este iarasi OK. Mai cere si alte pareri, eventual incearca o roata cu inele distantiere ca sa probezi suspensia cu roata iesita din pasaj. Incercarea moarte n-are....
    Eu de exemplu cu un MCV cu suspensie stock, incarcat cu oameni si bagaje destul de tare (peste autorizat), cu roti 205/55/16 cu ET38 (roata iese 20 mm in afara), am atins la un drum Bucuresti-Arad de vreo 5 ori cu marginea benzii de rulare dinspre talonul exterior de surubul de fixare a barei spate, din cauza "saritorilor" de pe sosea, luate la viteza mare.
    Bafta!

    Comment


    • #3
      205/40/r18 vin exact cat rotile stock la diametru..asta daca nu sunt prea inguste pentru tine)
      Last edited by al!n; 29 March 2009, 22:00.
      AG 16 Y M A

      Comment


      • #4
        da, sigur sunt prea inguste!! acum am 235/45/17 pe fata si nu atinge nicaieri nici bracata roata maxim, spatele am avut si 255/40/17 si nu atingea...am sa pun 245/35/18 spate si 235/35/18 fata ! deci doar micsorez balonul si latimea e la fel ca acum...am si eu niste gusturi sa te c..ci in ele, m-au adus la sapa de lemn...

        Comment


        • #5
          la esi ce faci cu vechile jante scz de off topic revenim eu nu ma pricep si nu vreau sa mananc ......
          drive with speed than you die fast

          Comment


          • #6
            cam asa arata pe 18
            Attached Files
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              le marit la vreun maniac cu tot cu gume dar si consumul aferent, hi hi hi...

              Comment


              • #8
                Originally posted by LAE View Post
                da, sigur sunt prea inguste!! acum am 235/45/17 pe fata si nu atinge nicaieri nici bracata roata maxim, spatele am avut si 255/40/17 si nu atingea...am sa pun 245/35/18 spate si 235/35/18 fata ! deci doar micsorez balonul si latimea e la fel ca acum...am si eu niste gusturi sa te c..ci in ele, m-au adus la sapa de lemn...
                E bn si asa...o sa vina cele dupa spate mai mari cu 8mm in diametru decat stock iar pe fata cu 1mm mai mari decat stock.
                AG 16 Y M A

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Cristi_Xp View Post
                  cam asa arata pe 18
                  belea, frate mai spart inseamna ca sa dus faza sa fiu primul....mercy mult de poze acum chiar nu mai dau inapoi!!!

                  Comment


                  • #10
                    Wow !!! Arata superb fratilor..... Chiar ca "must have"

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      @ cristi
                      ce latime are janta din poze ca mi se pare cam ingusta... E pe 7"?

                      Comment


                      • #12
                        dimensiunea la cauciucuri dupa loganu albastru e 205/35/r18..probabil ca 7j are janta.
                        AG 16 Y M A

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by al!n View Post
                          E bn si asa...o sa vina cele dupa spate mai mari cu 8mm in diametru decat stock iar pe fata cu 1mm mai mari decat stock.
                          mercy de calcule, asta inseamna ca ar fi bine la cuplu...si acum nu ma plang de putere, trage binisor in turatii mari,la deal a5-ea nu prea o vede....

                          Comment


                          • #14
                            Cu J7 te mai apropii de Logan, cu J8 iesi cam in afara...

                            Comment


                            • #15
                              din lateral e beton dar eu vreau cu j8' sa pot monta gume 'extra large'....pur si simplu nu poti dezlipi privirea de un cauciuc de 245 cel putin la mine e dragoste la prima vedere...asta cu conditia sa se intinda pe o janta lata ca altfel face gogoasa si e pacat....

                              asa e , cand ploua sare noroi si pe plafon, dar daca ai vedea cum sta pe sosea wow...
                              Last edited by LAE; 29 March 2009, 22:19. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google