J-ul Si Latimea Anvelopelor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • J-ul Si Latimea Anvelopelor

    Pentru posesorii de jante de aliaj pt Logan am o intrebare:

    Ati vreunul anvelope de 185 latime montate pe jante de 7J?

    De fapt combinatia aceasta este "safety"? In urma cu cateva luni am citit undeva pe net dar nu mai gasesc unde, un tabel de asociere a latimii jantelor cu latimea anvelopelor, din cate retin eu parca pentru anvelope de 185 latimea maxim a jantei este 6.5J iar optim 6J.

  • #2
    e un pic cam fortat, eu am 195 pe janta de 6j, si e cam umflat balonul

    e recomandat sa treci pe 195, daca nu vrei sa pari ilegal, mergi pe 195 60 15, e echivalent
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      Ilegale sunt schimbarile dimensiunilor anvelopelor nu latimea jantei...
      Cam aste sunt diferentele de la 6J la 7J...
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Eu am avut 185 pe 7J si nu am avut probleme .
        sigpic

        Comment


        • #5
          am avut 2 ani aproape jante titan 7J balonul arata bine la 185zici k ai cine stie ce gume ,nu am avut probleme .

          Comment


          • #6
            Guma de 185 se poate monta legal pe jante intre 5 si 6.5 toli latime. Daca o pui pe 7, n-o sa fie probleme, diferenta de latime e de doar 1.3 cm intre 6.5 s 7.
            O sa arate asa:
            sigpic
            ^Logan turbat (WIP)^

            Comment


            • #7
              este foarte buna poza atasata de Valentin_N, unde se vede foarte clar faptul ca anvelopa nu calca pe janta in zona in care se face delimitarea dintre janta si anvelopa.

              intradevar nu sunt probleme dpdv vizual, dar ganditi-va la situatia in care masina derapeaza si loveste din lateral cu anvelopa un obiect solid, cred ca probabilitatea producerii unei dejantari este de cel putin 10 ori mai mare decat in cazul utilizarii unei jante de maxim 6.5J cu o anvelopa de 185 latime.
              Last edited by Seba; 21 March 2011, 21:13.

              Comment


              • #8
                nu mai are nimeni nicio parere?

                Comment


                • #9
                  de acceasi problema ma lovesc si eu (chiar acum ) nu stiu ce sa aleg niste jante cu 7j sau cu 6 sau cu 6.5 cele cu 7 j imi plac iau cele pe 6 j parca sunt cam urate deci.... voi ziceti ca merg fara nici o problema (7j) si ca la 160 nu o sa-mi zboare cauciucul nu ?

                  Comment


                  • #10
                    Pe o janta de aluminiu cu j 6,5 pot sa pun cauciuc 205/50/15 ?

                    Comment


                    • #11
                      chiar nu stie nimeni ? (( a ... si era sa uit offtopic: ce ET maxim si minim merge la logan fara sa am probleme ( sa atinga ) ?
                      Last edited by user2000; 21 March 2011, 09:20.

                      Comment


                      • #12
                        Eu am 9j cu Et 30 si tu te ingrijorezi la 7j? Nici blana nu au sarit cauciucurile la mine... De ce sa-ti sara cauciucurile?
                        Attached Files
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • #13
                          eu am jante 7j cu et 37... pe fata am cauciucuri 195/60 so pe spate le-am lasat pe cele originale 185/65 (sta cam fortat pe janta). Pana acum nu am avut probleme cu caucicurile de pe spate... dar se vede mai bine cu un cauciuc 195/60 sau 195/55 (aici se vede putin diferenta in sensul ca este garda mai mica). Eu am ales 195/60 ca sa nu bata la ochi si sa am probleme cu politia.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by aleXpeed View Post
                            Eu am 9j cu Et 30 si tu te ingrijorezi la 7j? Nici blana nu au sarit cauciucurile la mine... De ce sa-ti sara cauciucurile?
                            ai reusit tu sa pui gume de latime 185 pe 9J?

                            Comment


                            • #15
                              As dori sa incalt si eu loganul cu jante pe 9j.Care e latimea minima si cea optima pentru aceste jante?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google