Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ziceti voi ca mai mergeau, dar alea din centru (2 si 3, din prima poza, de la stanga spre dreapta) sunt uzate foarte tare pe extremitati. Pe ud sunt periculoase tare, mai ales daca e asfaltul rece
    Asa aratau si ale mele SP01 dupa 60k.

    Primavara si toamna pe asfalt rece+umed se simtea ca gumele nu mai pot prea multe in materie de aderenta.

    Comment


    • Sa va arat fulda de iarna din 97? Arata si merg imprcabil.
      Se comporta ca niste alpin dot 2014. Intrebarea pe care mi-o pun e: de ce?
      Am pus frane de urgenta, am luat giratorii mai tare, prin zapada merg mai bine ca mishlinu... Fuck me daca inteleg ceva. Toate cele de mai sus au fost facute cu titlu de experiment. Eram curios.

      Comment


      • Au venit si le-am montat. Aia din depozit sunt ametiti rau de tot: au venit cu DOT0616. Si cand te gandesti ca eram hotarat sa nu le iau.

        Prima dezamagire a fost la montaj... Dunlop-urile le-am echilibrat primavara trecuta si au cerut plumbi maxim 20 cu 10, in rest numai 5 cu 5, 5 cu 15 - asta dupa 8 ani de folosinta. Mergeam cu 160 km/h si tineam doua degete pe volan; nu tremurau, nu trageau stanga sau dreapta.
        La astea noi, doua anvelope au cerut 45 cu 35, respectiv 45 cu 20. Alte doua au fost mai ok: pana in 20 grame pe o parte.

        Sa vedem ce-o fi de capul lor.
        Attached Files
        Last edited by vitriol; 7 March 2016, 13:53.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Sa le tocesti cu placere.

          Comment


          • nu i-ai pus sa le roteasca pe janta?
            asa am patit si eu la una, dar meseriasul a rotit-o fara sa fie nevoie sa-i zic si a iesit bine

            Comment


            • cred ca v-ati cam grabit cu schimbatul anvelopelor... au anuntat la stiri ca se raceste vremea si iarna se intoarce

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Au venit si le-am montat. Aia din depozit sunt ametiti rau de tot: au venit cu DOT0616. Si cand te gandesti ca eram hotarat sa nu le iau.

                Prima dezamagire a fost la montaj... Dunlop-urile le-am echilibrat primavara trecuta si au cerut plumbi maxim 20 cu 10, in rest numai 5 cu 5, 5 cu 15 - asta dupa 8 ani de folosinta. Mergeam cu 160 km/h si tineam doua degete pe volan; nu tremurau, nu trageau stanga sau dreapta.
                La astea noi, doua anvelope au cerut 45 cu 35, respectiv 45 cu 20. Alte doua au fost mai ok: pana in 20 grame pe o parte.

                Sa vedem ce-o fi de capul lor.

                Sa le uzezi sănătos!

                Nu-i bai! Le-ai dat în gura, bat, vibrează volanu' la viteza mare? Dacă nu, e în regula. Cum zicea un vulcanizator, pana la 80 grame pe roata nu-s probleme, cică.
                Eu am 0 cu 10gr pe fata și 10 cu 15gr pe spate la astea de vara, echilibrate în urma cu 2 zile.
                La alea de iarna aveam sigur și 35, chiar 40 parcă pe una dintre roti, însă mergeau șnur la viteza.
                Oricum, după cca.1000km ar fi indicat sa le mai tragi o echilibrare.

                Comment


                • Inca nu le-am testat. Am mers normal.

                  Ca prima impresie, in primii km mi se parea ca nu sunt deloc "smooth" asa cum ca asteptam - adica ma cam scuturau. Dupa aia mi-am adus aminte ca vulcanizatorii au cazut in cap cand au fost mici (nu toti, doar aia la care am fost eu pana acum) si poti sa le spui tu de 5 ori sa puna 2 bar fata si 2.2 spate, ca ei baga tot cat "vrea muschii lor". Am oprit la o benzinarie si aveam 2.5 bar pe toate. :| Am remediat problema, desigur.

                  Dupa aia s-a schimbat treaba; cu SP-urile simteam cea mai mica denivelare - asta pentru ca sunt renumite pentru flancurile tari - cu astea insa zici ca zbor peste ele.

                  To be continued...
                  Last edited by vitriol; 8 March 2016, 00:17.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • salut ce zice ti de Michelin crossclimate ?

                    A folosit careva?
                    Last edited by romy; 8 March 2016, 21:42. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • @vitriol,

                      E de belea cu vulcanizarile astea, majoritatea au manometrele alea decalibrate.
                      Eu am făcut presiunea când am schimbat rotile saptamana trecuta, la Autosoft. I-am zis ăluia sa le facă pe toate la 2.0. Bineînțeles ca a 2-a zi le-am verificat unde imi fac de obicei presiunea ptr ca și mie mi s-au parut putin cam rigide Aveau toate intre. 2.2 și 2.3.
                      Dar, ca idee, îmi verific presiunea, la rece, cam la 2 săptămâni fix in același loc. Ptr. 5 lei mă servește băiatu' chiar și peste rand când e cazul. Oricum, durează în medie 1 minut, ptr. ca nu prea are ajusta.

                      Dacă mergi la 5 vulcanizări diferite și ceri sa-ti bage aer in gume la același presiune, vei avea 5 valori diferite, de-aia e bine sa verifici presiunea in același loc, indiferent ca e vulcanizare sau la peco.

                      Originally posted by romy View Post
                      salut ce zice ti de Michelin crossclimate ?

                      A folosit careva?
                      Strutocamila. Io unu' prefer gumele dedicate iarna / vara.
                      Si ca orice guma marca Michelin, bineînțeles ca-s supraapreciate, cel puțin ca preț.
                      Last edited by Kojak; 8 March 2016, 21:58. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by Kojak View Post
                        bineînțeles ca-s supraapreciate, cel puțin ca preț.
                        te oftici ca nu-ti ajung banii de "mişlen" ?!
                        daca reusesc sa vopsesc jantele, ma bag la un set, ca sa vada lumea si iarna cum arata "transparent copper".

                        Comment


                        • Bah, tu de când au ieșit crossclimate ca model, ne tot ameninti ca-ti iei.
                          Da', pana acu', pustiu, tot cu pateurile alea de kormoran te dai pe Moinești.

                          Comment


                          • excuse moi ! eu am doar "mişlenuri"

                            Comment


                            • ...tot aia e!

                              Comment


                              • Kojak, iti spune fratili tau ca nu e vorba de manometre decalibrate. E vorba de durere in 3 litere.
                                Asa cum am zis: eu dupa ce trec pe la vulcanizare, imi verific singur presiunea si niciodata, nici macar o data, baJetii nu mi-au bagat cat le-am cerut.
                                O singura data m-a enervat un jmecheras d-asta si l-am pus sa imi arate ce presiune a facut. Asta pentru ca mi-a schimbat un ventil - o operatiune cat se poate de simpla, dar el, handicapat mintal, dupa ce a dat roata jos si a tinut-o juma' de ora in cada cu apa ca sa vada pe unde scapa aer, imi zice "nu te-ai gandit si tu sa te uiti la ventil, ma lasi sa ma chinui aici..." Mai avea putin si imi dadea si-o palma. L-am lasat sa imi spuna ca e gata si care i-am zis sa faca si presiunea la roti - 2 fata, 2 cu 2 spate. M-am dus la casa si am platit, dupa care l-am pus sa-mi arate presiunile. Soc si groaza: aveam 4 presiuni diferite si niciuna nu era cum am cerut eu... De obicei le las de-o bere, ca sunt oameni chinuiti care muncesc in mizerie, dar muncesc (cu tot cu presiuni facute cu ochii inchisi), nu dau in cap, insa aluia nu i-am dat nici 10 bani.
                                Last edited by vitriol; 8 March 2016, 22:40.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google