Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce bine ar fi ca poate le schimb si eu in wk .
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Originally posted by Kojak View Post
      N-ai rămas fidel Dunlop, sa mergi pe Bluresponse....
      As fi vrut, dar n-a fost sa fie.

      Cand am facut cererea de oferta, anvelopele cerute (in ordinea preferintelor) au fost urmatoarele:
      - Dunlop SP Sport BluResponse
      - Dunlop SP Sport 01
      - Continental ContiPremiumContact 5
      - Continental ContiEcoContact 5
      - Michelin Energy Saver
      - Uniroyal Rain Expert
      - Semperit Comfort Life 2
      - Hankook Kinergy Eco k425

      Furnizorul de care va vorbeam nu mi-a ofertat decat (asta are in stoc la momentul asta):
      - Continental ContiPremiumContact 5 - 223 lei/buc
      - Michelin Energy Saver - 250 lei/buc

      Despre Energy Saver am auzit ca multa lume se plange cand vine vorba de carosabil ud. Despre PremiumContact 5 am citit numai de bine. Si, de ce nu, sunt mai ieftine.

      Am ales sa le iau de aici pentru ca firma la care lucrez are contract cu ei si plateste la 90 de zile de la livrare, iar eu, la randul meu, o sa dau banii in 90 de zile.

      P.S. Si eu vreau sa le schimb cat mai repede.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • nu stiu cine, de ce si in ce conditii, a avut probleme cu energy saver pe carosabil ud, dar eu n-am avut niciodata probleme, si am prins destule ploi puternice, iar masina a franat foarte bine si nici n-a dat vreun semn ca ar derapa.
        sta perfect pe drum.

        Comment


        • Colegul @Alessandro, de exemplu. Daca nu ma insel, le-a schimbat cu Kinergy Eco si spunea ca sunt peste Energy Saver.
          Am mai citit si pe alte forum-uri treaba cu Energy Saver-ule - bineinteles ca toti erau contrati cum ca au indice A pe carosabil umed.

          Eu am mers vreo 50 km cu un Peugeot 308 care era echipat cu Energy Saver, deci prea putin ca sa-mi fac o parere.
          Last edited by vitriol; 4 March 2016, 23:05.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • acum, depinde si ce dot aveau respectivele anvelope.
            nici nu te poti astepta sa pui anvelope cu A pe carosabil umed, si ligheanul sa se comporte de parca ar avea discuri ceramice.

            Comment


            • Pai de anvelope noi vorbim, nu comparam mere cu pere.

              Daca ar fi sa compar Dunlop-urile vechi care au DOT0507 si 3 mm profil (care vor mai face doar drumul de acasa pana la vulcanizare), cu orice anvelope noi, Dunlop-urile vor iesi jalnice in orice situatie.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Vor iesi jalnic pe langa orice anvelopa premium noua
                Am avut o experienta neplacuta cu bf goodrich noi cand am constatat ca pe uscat franau mai prost ca dunlopurile sp01 de 5 ani...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Gata, mi-am tras "adidasii". Am furat si-un radar cu ocaziia asta...așa ca de primăvară.

                  Comment


                  • Am mai gasit un coleg de forum, @puimik, care a avut pana acum Energy Saver si spunea ca pe ud sunt slabe.

                    Astia de la ADAC confirma tot ce am scris pana acum despre ele. Testele sunt facute pe dimensiunile pentru Logan.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Am si eu o intrebare pentru cei ce se pricep mai bine la anvelope.
                      Momentam am Good Year efficient grip performance 195/65/15 si as vrea sa fac schimb cu un prieten care are Bridgestone Potenza Adrenaline re002 195/60/15.
                      Merita sa fac schimbul? Din ce am vazut pe net Good Year sunt putin mai bune decat Bridgestone, dar Bridgestone au protectie pentru janta si talonul putin mai mic.
                      Precizez ca anvelopele sunt la fel atat ca uzura cat si la dot. Difera doar brandul si talonul.
                      Multumesc!
                      MY CLA

                      Comment


                      • Originally posted by vitriol View Post
                        Am mai gasit un coleg de forum, @puimik, care a avut pana acum Energy Saver si spunea ca pe ud sunt slabe.

                        Astia de la ADAC confirma tot ce am scris pana acum despre ele. Testele sunt facute pe dimensiunile pentru Logan.
                        Îo's altu' care confirma ca pe ud, Energy Saver au un comportament mediocru. Ideea e ca per ansamblu nu sunt niște gume proaste, dar sunt supraapreciate, atat ca pret.cat mai ales ca performante. Orice vulcanizator întrebi Îți va spune ca Miselinurile "ie cele mai tu dă bi dă best". Chiar azi mi s-a reamintit ca Energy Saver sunt mai bune decât ce am eu pe masina.��
                        Last edited by Kojak; 5 March 2016, 21:25.

                        Comment


                        • adica ti-ai luat blueresponse noi, sau doar ai schimbat anvelopele de iarna ?

                          Originally posted by Kojak View Post
                          . Am furat si-un radar cu ocaziia asta...așa ca de primăvară.
                          te-a oprit imediat ? eu cred ca am "ratat" unul care venea din contrasens.
                          nu mi-a facut semn sa opresc. poate am fanat la timp, ca erau niste "paezani" pe ulita... pe sosea.

                          Originally posted by PRESTIGE View Post
                          Merita sa fac schimbul? Din ce am vazut pe net Good Year sunt putin mai bune decat Bridgestone, dar Bridgestone au protectie pentru janta si talonul putin mai mic.
                          eu cred ca merita. nu poate fi mare diferenta intre ela. nici bridgestone nu sunt kormorane.
                          Last edited by B997NDL; 5 March 2016, 22:02. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by PRESTIGE View Post
                            (...)
                            Merita sa fac schimbul?(...)
                            Sau mai bine fa schimbul si pe urma ne spui si noua daca a meritat.

                            Comment


                            • Bluresponse-urile mi le-am luat acum un an. Normal, ca noi. Azi le-am montat ptr. sezonul 2. Am trecut de la Nokian-urile de iarna, la astea de vara.
                              M-au curentat pe A3. Decent, 149km/h. 105 lei în 48h.
                              Last edited by Kojak; 5 March 2016, 22:15.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                Astia de la ADAC confirma tot ce am scris pana acum despre ele. Testele sunt facute pe dimensiunile pentru Logan.
                                ala e energy saver plus, care mi se pare ca a aparut in 2014 sau 2015.
                                auzisem ceva, ca n-ar fi reusite ca energy saver grnx si mo

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google