Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dan_Ionut View Post
    Eu am Logan-ul de 3 luni.A venit cu gume Barum de vara presupun.Iarna asta nu planuiesc vreun drum lung, doar pe un DN si un drum adiacent care de obicei sunt curate.Trebuie sa-mi schimb gumele cu unele de iarna?Intreb pentru ca nu am experimentat iarna cu o masina.
    Barum de vara pe zapada sunt jalnice, am facut o iarna cu asa ceva. Dar la nevoie, te descurci si prin munti cu ele, dar greu.

    Comment


    • Credeti ca-mi puteti recomanda o pereche de gume pentru Logan.Ceva bun si nu ieftin dar nici f scump?

      Comment


      • Eu am Debica Frigo Directional (profil in Y). Destul de ieftine si bune. Nu le fac reclama, iei ce doresti, dar de 3 ani m-au scos din troiene unde au ramas altii cu lanturi montate.

        Comment


        • Eu am Dayton 195/60 pe fata si pe spate am niste SH-uri GoodYear . Si nu am treaba iarna Cel ede pe fata m-au costa 165 ron bucata
          sigpic

          Comment


          • Taicamiu m-a sfatuit sa cumpar doua jenti asemanatoare sau la fel ca cele default cu care vine masina si doua gume de iarna.Asamblate si echipate la service, le pot instala si demonta atunci cand vreau.Mai rapid si mai la indemana as zice eu.

            Cam cat ar costa 2 jenti si doua gume Debica Frigo Directional sa zicem?

            Comment


            • Eu am jante separate cu cauciucuri de iarna. Cauta pe bazar sau la anunturi sa vezi cine vinde jante de tabla, le iei mai ieftin, gasesti si la 50 lei bucata janta, asa in magazin cred ca e cam 120-150 lei /bucata. Anvelopele alea sunt pe la 160-170 lei bucata, 185/65/15.
              Cauta si tu la oferte prin magazinele mari.
              E mai comod cu jante separate pentru cauciucurile de iarna ( nu mai stai sa schimbi la prima zapada sau primavara+economii la montaj+echilibrare, care poate ajunge la 40 lei pentru 2 roti) , dar ai nevoie si de spatiu de depozitare pentru ce dai jos de pe masina.

              Comment


              • Salut.
                Din mesajele postate de voi
                - pana la urma, daca achizitionez pt 3 luni de iarna pe an debica frigo + jenti, in conditiile unei rulari normale, fara figuri sau drumuri lungi, (numai prin oras) inseamna ca e totusi o optiune cat de cat acceptabila nu ? Nici nu as vrea sa investesc in cauciucuri peste 250 RON/bucata, dar nici nu as vrea sa arunc banii in vant.

                Comment


                • O janta deja o aia, e de la roata de rezerva. Vara tii rezerva cu cauciucul de iarna, nu pateste nimic in portbagaj.

                  Comment


                  • Originally posted by cris_iasi View Post
                    O janta deja o aia, e de la roata de rezerva. Vara tii rezerva cu cauciucul de iarna, nu pateste nimic in portbagaj.
                    sa inteleg ca esti de acord cu ce-am zis cu completarile de rigoare.

                    Comment


                    • Mai mult decat atat, asa am si procedat. Acum 4 ani.
                      Pana acum am calculat ca mi-am scos pretul pe jante de mult, avand in vedere ca trebuia sa platesc montajul si echilibrarea rotilor de 2 ori pe an, odata toamna si odata primavara.
                      PS : nu mai da quote la ultimul mesaj, se intelege ca lui i te adresezi.
                      Last edited by mr.K; 11 October 2010, 13:32.

                      Comment


                      • ok.
                        multumesc.

                        Comment


                        • Salutare, forumisti!

                          Am un Sandero din iunie 2008 care a venit echipat cu jante de aliaj si anvelope Continental ContiEcoContact 3 (185/65/R15). Nu merg foarte mult cu el, am facut pana acum aproape 32.000 km.

                          In aceasta iarna vreau sa-mi iau jante de tabla si anvelope de iarna, avand in vedere ca se anunta o iarna foarte grea.

                          Jantele am inteles ca sunt 154 lei bucata, ramane sa ma hotarasc ce anvelope sa-mi iau. Exclus din start second hand-uri. Iar ca si buget as aloca cel mult 200 lei / bucata.

                          Ce imi recomandati la banii astia? Ce oferte sunt acum? Din cate am inteles noiembrie este luna ofertelor de anvelope de iarna in hypermarket-uri, asa ca sper sa gasesc aici pe forum, informatii despre cele mai bune oferte.

                          Deocamdata nu am vazut decat in Metro Debica (am inteles ca ar fi divizia low-cost a Good Year) Frigo la 205 lei/bucata. Dar astept luna noiembrie sa inceapa ofertele...

                          Voi ce parare aveti?

                          Comment


                          • Debica Frigo am vazut ca sunt cam 170-180 lei/bucata.

                            Comment


                            • Am vazut oferta in catalogul Cora: Debica Frigo 2 la 190 lei / bucata si discount de 100% (sub forma de voucher) la achizitia celei de-a doua anvelope.
                              Astfel, daca cumperi 4 gume, dai 760 lei si primesti discount (vouchere de cumparaturi) in valoare de 380 lei. Deci iesi la 95 lei / bucata. Nu poti sa cumperi mai mult de 6 bucati...

                              Despre anvelopele Motrio care sunt acum la oferta in reteaua Dacia (http://www.dacia.ro/oferte-speciale/...na-motrio.html) ce stiti? A avut sau are cineva? Cum sunt? Motrio am inteles ca este o intreaga gama de piese de schimb Dacia, deci este posibil sa fie facute de un anumit producator sub brand-ul Motrio... Are cineva astfel de detalii?

                              Despre anvelopele Motrio care sunt acum la oferta in reteaua Dacia (http://www.dacia.ro/oferte-speciale/...na-motrio.html) ce stiti? A avut sau are cineva? Cum sunt? Motrio am inteles ca este o intreaga gama de piese de schimb Dacia, deci este posibil sa fie facute de un anumit producator sub brand-ul Motrio... Are cineva astfel de detalii?

                              Se pare ca Motrio sunt facute de Continental pentru Renault...
                              Last edited by emanuelserban; 11 October 2010, 22:22. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Am prins si eu oferta din cora(de fapt cineva din Bucuresti pt mine).

                                Pont pont .... 380 ron 4 debica frigo 2 facute in sapt 39 din 2010 ...

                                Au adus ieri in Cora ~120 buc si s-au dat in 30 min toate ... Se statea la coada cu 3 ore inainte sa le aduca ....

                                Probabil stiti ca se descurca f bine pe zapada, acceptabil uscat, gheata .... si cu mare atentie pe ud, probabil si pe fleoscaiala ... Da la banii astia, nu poti cere mai mult de atat.

                                Off : pe f multi cunoscuti i-am auzit ca au laut tot frigo 2, au fost oferte in Cora/Sellgros la ele .... Va dat seama ce profit au facut Debica sezonu asta .... :P

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google