Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca anvelope de vara, sunt la al doilea rand de Dunlop SP Sport 01. Pe cele de iarna le mai tin si iarna aceasta, sunt Fulda Kristall Montero 2, dupa care trebuie schimbate. Le am de 4 ierni si nu am avut nicio surpriza legat de polei sau zapada. Binenteles cu rulaj civilizat, ca pe timp de iarna.

    Comment


    • Vreau sa va impartasesc cate ceva legat de cauciurile astea,despre care se discuta la greu.
      Acum 2 veri,adica anul trecut,trebuia sa-mi schimb cauciucurile de fabrica,cu care a venit masina,adica Continental,nu mai stiu complet numele.In fine,am facut cu ele 50 000 km si am hotarat sa le schimb.Am intrebat pe forum,toti mi-au recomandat Dunlop SP Sport 01,erau "la moda" atunci,am vazut pe n masini Dunlop SP Sport 01.Le-am luat de pe net,920 ron cu tot cu transport.Am facut 35 000 de km cu ele,plus ca iarna le-am pus in beci,am umblat cu altele de iarna,iar azi descopar ca am 2! cauciucuri cu bolfe,da bolfe destul de mari.Am ramas socat,am zis nu se poate,dupa 32 000 km ,gume Dunlop,sa fie asa slabe.Sa zic ca am dat intr-o groapa si s-a slabit atunci,pe fata,dar pe spate...nu ma asteptam.Ambele pe aceeasi parte.Acum umblu cu bolfele pe spate,am schimbat gumele in asa fel incat sa nu am bolfe pe fata si astept sa le pun pe cele de iarna si la primavara o sa vad ce gume sa iau.

      Acuma,s-ar putea sa fie facute cine stie pe unde si sa nu fie de origine?Sau pur si simplu atata rezista?

      Nu cred ca o sa-mi mai cumpar Dunlop.O sa ma axez pe Continental,mai bine dau cu 1 milion in plus / cauciuc dar stiu ca dupa 30 000 - 35 000 km nu il arunc.
      Daca as gasi Toyo Proxes pe 185/65/15 sau Good Year Eagle F1 aceeasi dimensiune,ar fi OK.
      Cumpar volan de Duster

      Comment


      • Mare grija de unde le cumparati.
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • Originally posted by spanu View Post
          toata lumea se gandeste ca vine iarna si o sa ruleze cu 50 km/h si pot sa isi puna anvelope sub mediocre. ganditi-va ca e posibil sa fie si -10 grade iar asfaltul sa fie curat. atunci o sa rulati cu 80-100km/h iar senzatia cu anvelope ieftine o sa fie ...nu prea placuta.
          Ai dreptate in ce spui, dar eu am auzit ca previziunile meteo anunta iarna grea Oricum in zona mea e ceva mai multa zapada(anul trecut cred ca a fost alb 50-60de zile din cele 90 de iarna) decat in Bucuresti, si nici nu prea se deszapezesc drumurile pe unde circul eu mult. De asta am nevoie de ceva de iarna, fie si ieftin dar sa fie de iarna.
          Deci rog pe aceasta cale daca vedeti ceva oferte(IS,VS) dati de stire.
          Multumesc

          Comment


          • eu mi-am luat dayton de iarna cu 190 ron. inca nu stiu cat de bune sunt dar oricum is mai bine decat kormoranele de dinainte .. daca iti place sa conduci sportiv iati un goodyear ultragrip 7 sau fulda kristal montero 3..

            Comment


            • incaltat ieri Loganul cu GoodYear ug7+. prima observatie: surprinzator de silentioase. deasemenea, votat in clasamentul site-uluui

              Comment


              • Eu conduc intr-o iarna maxim 1000 Km prin oras si la tara (la 10 km de oras), ce ziceti oare merita sa cumpar 4 gume Motrio ? Aici in Zalau sunt la 175 ron la dealerul dacia.
                ps. nu prea am bani de aruncat pe cauciucuri "de firma" mai ales gandindu-ma ca merg atat de putin.
                ps2. e drept, la tara trebuie sa cobor si sa urc pante (e zona de deal)...si nu am gasit pe net nici un review despre Motrio sa-mi pot da seama daca au aderenta suficienta pe zapada.
                Asta iarna am circulat cu cele de vara Barum, m-am descurcat pe zapada, cu greu...dar m-am descurcat (mai ales la urcarea pantelor). Acuma ma gandesc ca Motrio astea, fiind de iarna, nu au cum sa fie mai proaste decat Barum-urile de vara.
                Last edited by bunicuta; 7 November 2010, 14:52.

                Comment


                • Orice anvelopa de iarna e incomparabila cu una de vara, iarna. Sfatul meu e sa-ti iei aceste Motrio si prin prisma bugetului.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by dorub View Post
                    incaltat ieri Loganul cu GoodYear ug7+. prima observatie: surprinzator de silentioase. deasemenea, votat in clasamentul site-uluui
                    Dinalea am si eu de iarna trecuta...195/65/15.Sunt foarte bune,si cam in topuri pe majoritatea testelor...
                    sigpic

                    Comment


                    • Eu folosesc niste codase in topuri: firestone firehawk. Mediocre. Sa nu va luati.

                      Mai recent folosesc si yokohama winter. Acestea par mai decent. Dau mai multe detalii cand va veni vremea rece.

                      Comment


                      • Vad ca multi cumpara cauciucuri de 195, nu de 185....intrebarea e: pot monta pe janta stock cauciuc de 195 ? Vad ca in certificatul masinii nu sunt trecute dimensiunile anvelopelor.
                        Intrebari:
                        1. conteaza pe zapada (aderenta mai buna, stabilitate) diferenta dintre 185 si 195 ?
                        2. o sa am probleme cu politia, ca am de 195 nu de 185 ?
                        3. o sa am probleme cu Casco-ul in caz de accident ca am montate gume de 195, desi in cartea masinii nu sut trecute ? (aici cred ca o sa dau un telefon persoanei la care am contractul de casco)

                        ps. m-as gandi sa-mi iau gume de iarna de 195

                        Multumesc.

                        Comment


                        • Poti monta de 195 dar nu-s legale. Conteaza pe zapada diferenta dintre 185 si 195, in sensul ca iarna sunt mai utuie mai inguste, nicidecum cele cu amprenta mai mare la sol. Deci clar, ia de 185.
                          Daca intrebi la CASCO, aia or sa iti spuna ca n-ai voie cu nimic schimbat.

                          Comment


                          • Continental de vara..deocamdata asa a venit dotata

                            Comment


                            • Originally posted by Bogdan20cj View Post
                              eu mi-am luat dayton de iarna cu 190 ron. inca nu stiu cat de bune sunt dar oricum is mai bine decat kormoranele de dinainte .. daca iti place sa conduci sportiv iati un goodyear ultragrip 7 sau fulda kristal montero 3..

                              De trei ani folosesc un set de Dayton DW510, sunt absolut multumit de ele, niciodata nu am avut nici o problema nici pe zapada, nici pe ploaie. Dupa doua sezoane par ca si noi.

                              Comment


                              • Originally posted by cris_iasi View Post
                                @dan08: treaba buna iarna faci si cu Debica Frigo Directional si la costuri mai mici. Eu unul am iesit din nameti unde au ramas altii cu lanturi montate.

                                Eu anul trecut cand am afirmat ca am iesit mai bine din parcare cu anvelope de vara decat vecinul cu SN cu anvelope de iarna(el iesea si cu spatele si era si comod din fire, nu curata deloc zapada care deja era batatorita pe locul sau) am fost acuzat de fabulatie, dar ce zici tu deja e

                                SI legat efectiv de subiect am gasit o chestie interesanta un test pe gheata de patinuar cu cele 3 tipuri de anvelope(zic eu mai mult decat evident atunci cand dai bani pe criza asta):

                                First we compared all-season and winter/snow tire performance on our snowy test track. Now watch as Tire Rack compares the difference between winter/snow ti...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google