Jante doar de fitze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sal la toata lumea!
    Mi-am pus si eu jante pe 17' Wolfrace Katana 2 sa ma sfatuiti daca mai schimb si eu ceva pe la bucsaraie,daca trebuie sa le echilibrez sa fac si unghiu de fuga???va sunt recunoscator daca ma ajutati si pe mine,ms

    Comment


    • Originally posted by dan.gutu View Post
      Eu cu jantele de tabla aveam o bataie in volan cum treceam de 130 km/h, am echilibrat de nu stiu cate ori, toti ziceau ca devina este pneul,m-am resemnat,dupa ce am montat jante de aliaj nu se mai simte nimic chiar la 150 deci in cazul meu este un castig,dar de cele mai multe ori castigul este de ordin estetic.Nu iti recomand sa folosesti alte dimensiuni ca apoi ai probleme cu nenea politistu".
      Ee uite care e problema.Si eu am jante de aliaj de cativa ani si imi incepea sa tremure toata masina de la 120 in sus.De curand am dus o roata la vulcanizare ca aveam 2-3 surubele in cauciuc.Roata era din fata dreapta.Acum nu mai am probleme,am mers si cu 160 si nu se mai simte nimic.M-am mirat enorm ca erau de vina doar 2 surubele intrate in cauciuc.

      Comment


      • Ajutor va rog, ce model de jante (sinaia, bran sau bolchoi) imi recomandati pentru un Logan si la ce pret ar merita sa le cumpar.Multumesc anticipat de sfaturi.

        Comment


        • jantele pe langa aspect ajuta si la racirea mai rapida a franelor .. !! am facut transalpina cu loganul cu jantele de tabla si la coborare am oprit de vreo 2 ori ca iesea fum de la rotile din fata !! dar cand am mers tot cu un logan cu niste OZ pe ea (dealea in 12 spite parca) nu am mai avut nici o treaba!! jante aliaj + jante tabla -
          http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

          Comment


          • da, in principiu ai dreptate, doar daca la jantele de tabla ai lasat si capacele de plastic pe roti. eu anul trecut am facut transalpina incarcat (veneam din concediu) si desi oz-urile mele n-au doar 12 spite, ci vreo 20, nu a iesit fum din frane. iar peste 2 zile o sa merg pe aceeasi transalpina, de data sta cu jantele de tabla cu care am alergat pe dealul negru, resita-bozovici, etc si cu care nu am reusit inca sa fumeg discurile...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • revin: am facut transalpina, 5 persoane, plus bagaje. jante de tabla. s-a simtit miros de placute incinse, atat de la mine, cat si de la cel din fata, la fel de incarcat, dar in nici un caz n-a iesit fum din frane. asta in conditiile in care soferul masinii mele n-a prea folosit frana de motor, cica sa nu bruscheze masina. de oprit de 2 ori ca sa nu luam foc, nici nu s-a pus problema
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google