Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca sunt gume de iarna, merg chiar si daca au 20mii de km. Ca lucru general, orice anvelopa e buna atata timp cat adancimea profilului depaseste inaltimea martorilor de uzura (acele damburi dintre crampoane, la distanta de cam 15-20cm unul de altul). Nu conteaza ca-i guma de iarna/vara/all seasn, atata timp cat nu s-a ajuns la 1-2mm de martorii de uzura, poti sa te bazezi pe ea. Cand ai atins martorul de uzura, musai schimbata. Nu fa ca altii de pe aici care le uzeaza inclusiv sarmele
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Ale mele de pe fata sunt tot alea din fabrica la fel si cele de pe spate , dar cele de pe fata is uzate destul de bine din cauza la scart prea mult si 2x burnout
      care sunt martorii de uzura ? Cele de pe spate imi arata ca noi , nu is probleme cu ele , iarna m-am descurcat cat de cat sa vad iarna asta , nu folosesc masina prea mult iarna.
      cauciucuirle sunt cele stock date cu masina , sunt montana

      Am uitat .. Ce mi-ati recomanda ? Resapate sunt bune ? De iarna .. Sau se merita mai bine second sau noi ? Nu imi trebe avioane .. Ceva ieftin si acceptabil

      nu mai posta consecutiv! foloseste butonul "edit"
      Last edited by Seba; 27 September 2008, 01:55.
      Its just a car ...

      Comment


      • Eu sunt pentru reesapate, dar sa fie de firma, altii (marea majoritate) sunt contra.
        Am avut si am fost super multumit de ele, daca as ramane in pana de bani si as avea nevoie, eu mi-as lua fara probleme.
        Sh-urile sunt cu dus si intors.
        Pot fi vechi, coapte, pori en-gros si se pot exfolia (dezlipi).
        Cu sh-urile eu nu sunt acord.
        Cel mai bine, daca iti permiti, sa iti iei noi, de preferat de firma.

        Comment


        • Asa ma gandeam si eu , merci mult de sfat , resapate nu stiu unde gasesc )
          Its just a car ...

          Comment


          • Imi cer mii de scuze ca nu am citit tot topicul dar as dori sa pun o intrebare de om...... Enfin !
            Cum imi dau seama care sunt cauciucuri de iarna si care sunt de vara ??

            Sper sa am un raspuns si sa nu fiu luat prea tare la maciuci

            Numai bine !
            sigpic

            Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

            Comment


            • Trebuie sa scrie pe ea M+S si sa aiba simbolul fulgului de nea, daca e de iarna.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Aveti aici un link despre automobile in general, iar aici un topic despre anvelope.
                spor la studiu
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Multumesc mult Andrei. Multumesc Seba !
                  sigpic

                  Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                  Comment


                  • Cine si-a luat in ultima perioada gume de iarna? De unde la ce pret? Ce marca?
                    pe unde ati vazut oferte bune pentru gume de iarna?
                    vreau sa-mi iau si eu niste gume de iarna ptr al meu tanculet dar nu stiu ce de unde si care e cea mai buna oferta

                    sigpic

                    Comment


                    • Prin hypermarketuri acum nu se gasesc, deci singura solutie e sa incerci la magazinele de profil din CT sau pe net, sa le comanzi.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • SoNyKeL vezi ca este o oferta in Selgros Dunlop Winter M3 la 208 lei/buc.

                        Comment


                        • Gigi mersi... Pana la urma cum sa le iau pe dimensiunile standard sau sa le iau mai inguste???
                          se zice ca iarna sunt bune mai inguste ptr ca ``taie zapada`` e presiunea disipata pe o suprafata mai mica... Dar oricum eu nu ma aventurez pe zapada... Vreau cauciucuri de iarna ptr lapovita , umezeala , zapada umezita... Adica nu stiu ce sa iau...
                          mai inguste sau nu???
                          sincer nu prea aveam aceasta investitie in plan , dar asta iarna nu prea am iesit cu masina si cand ieseam cu ea ma chinuiam mult mai ales dimineata cand era putina gheata pe jos asa ca acum dupa ce anvelopele dupa masina sunt uzate iarna asta nu cred ca ma voi descurca fara anvelope de iarna...

                          sigpic

                          Comment


                          • Nu ai pt ce, numai ca ieri in suceava la selgros nu mai erau dunlop pe 185/65/15. Eu mi-am luat dimensiunile standard.

                            Comment


                            • Mi-am luat eu din metro,debica frigo 142 ron bucata,la oferta.In alte locuri am vazut cu 170 ron bucata.Eu zic ca sunt destul de bune,taicamiu a avut si sunt ok
                              Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                              Comment


                              • Originally posted by SoNyKeL View Post
                                Gigi mersi... Pana la urma cum sa le iau pe dimensiunile standard sau sa le iau mai inguste???
                                se zice ca iarna sunt bune mai inguste ptr ca ``taie zapada`` e presiunea disipata pe o suprafata mai mica... Dar oricum eu nu ma aventurez pe zapada... Vreau cauciucuri de iarna ptr lapovita , umezeala , zapada umezita... Adica nu stiu ce sa iau...
                                mai inguste sau nu???
                                sincer nu prea aveam aceasta investitie in plan , dar asta iarna nu prea am iesit cu masina si cand ieseam cu ea ma chinuiam mult mai ales dimineata cand era putina gheata pe jos asa ca acum dupa ce anvelopele dupa masina sunt uzate iarna asta nu cred ca ma voi descurca fara anvelope de iarna...
                                Ia cauciucuri de iarna la dimensiunile din talon!Nu te mai stresa cat de inguste sau de late sunt ca nu faci raliu ca aia prin Suedia, iarna!Sa fie de calitate si totul e ok!Aaa....Si pastreaza distanta + adapteaza viteza
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google