Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Conduc de aproape 20 de ani ,am plecat de la LADA 1200 si nu se gaseau o varietate de cauciucuri.Nu mai zic ca ma prins iarna incepator si aveam si tractiune spate fara fel de fel de ABSuri AFU si alte sisteme de siguranta si m-am descurcat intr-un fel.Eu cel putin nu stiu unde as tine (numai 2 anvelope sa nu zic 4 din martie pina la prima zapada)Cred ca uneori sintem mai catolici decit papa.E o parere,nu neaparat si buna.

    Comment


    • vily e bine sa-ti cunosti limitele ca sofer , eu unul nu sunt asa sigur pe mine. dece? ptr ca din prima iarna ca incepator am avut la dispozitie o masina cu cauciucuri de iarna , cine stie poate e doar placebo. dar eu recunosc , si nu imi e rusine , imi stiu limitele daca ninge si nu am gume de iarna eu nu ies.

      sigpic

      Comment


      • se pare ca altii pana nu o patesc nu se lecuiesc.
        Eu de cand am vazut ca pe loc drept cu cauciucuri de vara pe zapada nu reuseam sa misc masina, am facut tot posibilul sa-mi iau cauciucuri de iarna.
        Iar cei care va aventurati cu gume de vara sa mergeti pe zapada, cand o sa inceapa masina sa danseze voi sa faceti tot posibilul sa intrati in sant sau in gard/boscheti/copaci, si nu in masina mea

        Comment


        • @giu- Nu neaparat cand da zapada! Anvelopele de iarna sunt recomandate cand temperaturile scad sub 7 grade Celsius. Eu le-am pus de luni si pe ploaie se cunoaste inca de acum, la drum, la franare.
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • Sonykel sincer nu ma cred vreun Schumacher si mi-as dori baremi 2 cauciucuri cu sens de rotatie sau apa si noroi.dar intr-un apartament de 2 camere numai alea n-au loc.Astept sa se uzeze astea si-mi i-au ceva intermediare.Numai bine!

            Comment


            • si eu am condus 9 ani numai cu gume de vara.......am mers exact acolo unde am vrut si cand am vrut. (fara nici macar 1 accident)
              anu trecut a fost prima mea iarna cu gume ptr sezonul rece...
              Va zic atat Nu am sa mai conduc iarna niciodata cu alt tip de gume.
              Este o diferenta enorma de aderenta.
              Exact asa ma descurc si cu Kormoranele de vara.Sunt ferm convins ca orice altceva e mai bun...dar ma descurc si nu fac belele.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Cand am vazut ca masina mea a venit incaltata cu Kormorane am inghitit in sec, mi-am zis ca de fapt masina e cu vreo 12 mil mai scumpa si am cumparat 4 bucati Vredestein Quatrac 2, de care sunt foarte multumit. Asta pentru ca nici eu nu am spatiu de depozitare pentru vara/iarna. Vedeti, exista si all-seazon chiar bune si vara si iarna - ce-i drept, mai rare.
                PS: eu nu-mi cunosc limitele. Nici nu vreau sa le aflu.
                PPS: "2 de iarna, pe fata" nu e o solutie. Ce e mai bine: sa pui o frana si sa aluneci in deriva, sau sa pui o frana si sa te invarti ca titirezul?

                Comment


                • Iertati-ma ...dar ca sa pui frana si sa te invarti ca un titirez..trebuie sa ai oleaca de viteza....nu gluma...iar in cazul asta se poate considera ca esti un pericol pe sosea si vara daca faci asa ceva in oras
                  http://forum-lines.ru/rez/ab95552.gif
                  жалюзи плиссе

                  Comment


                  • faza cu "sub 7 grade" am citit-o si eu in pliantul de la Continental, si am vazut ca e cam adevarat, eu am Debica pasio cele care au venit odata cu masina si cand scade temp sub 10 grade parca se fac din plastic. Puneti si voi mana pe cauciuc sa vedeti ce dur se face cauciucul de vara iarna. Vorba aia: "iarna nu-i ca vara". Asa ca succes la cumparaturi

                    Comment


                    • eu astazi am cumparat 4 dunlop 3D si luni o incalt si nu au costat o avere ci fix 900 lei fara 1leu si ceva eu cred ca se merita si o spun din experienta luativa anvelope de iarna cand vine frigu

                      Comment


                      • ce anvelope de iarna imi recomandati si mie? dunlop winter sport m3, sunt ok? desi ma gandeam mai mult la bf-goodrich g-force winter go. Astept pareri, oferte, multumesc. Precizez ca n-as vrea sa dau mai mult de 2,5 mil/bucata.

                        Comment


                        • cauta colegul de forum ziltyre are oferta destul de bogata la anvelope de iarna si preturi bune iar la 250 lei pe anvelopa cred ca ai de unde sa alegi

                          Comment


                          • eu am m3 si stiu ca sunt fff bune ... eu anu trecut le-am luat cu 180-190bucata , de la metro.

                            sigpic

                            Comment


                            • astazi am dat comanda pentru 4 anvelope good year ultra grip 7+, 240 lei/bucata, sper sa isi faca treaba si sa fiu multumit de ele.

                              Comment


                              • Am si eu nevoie de ajutor... vreau sa ii pun "cauciuce" de iarna la loganel si bugetul e cam restrans.am de ales intre kormoran snowpro, debica frigo,matador mp59 si inca unele tigar(parca).ce ma sfatuiti sa aleg?
                                zoom-zoom

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google