Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare
    vreau si eu o parere in privinta cauciucurilo sebring

    Comment


    • Originally posted by asyone2001 View Post
      Daa si eu sunt pentru anvelope de iarna pe toate rotile. Acum folosesc acest tip de anvelope.
      Doua le am de doi ani si doua de o saptamana. Foarte buna aderenta si stabilitate.
      te cred si eu. sunt fulda iglu. am avut si eu si am fost foarte multumit de ele pe zapada . doar ca sunt foarte zgomotoase pe uscat
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • cine produce cauciucurile SEBRING?

        Comment


        • Chrysler sebring.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by dsign View Post
            Da, nu poate, dar in cazul provocarii unui accident, ce parere ai? Mai scapi?
            Legea nu te absolva de vinovatie daca ai cauciucuri de iarna, daca ma tamponezi din vina ta si eu am gume de vara eu in cel mai rau caz o sa platesc o amenda ca nu am avut cauciucuri de iarna... Nici o politie din lume nu o sa ma declare pe mine vinovat pentru ca celalat a fost prost/neatent si a intrat in mine!

            Comment


            • vasile ai omis un criteriu esential TRAIESTI IN ROMANIA!!! Aici orice este posibil ,)s-au mutat trecerile de pietoni la un accident facut de un individ cu bani ,jegos de felul lui cu aere de deputat

              Comment


              • dar si tu ai omis ceva....ala avea card nu sa`l tina in buzunar la smecherie...
                si tu ai fi facut la fel daca erai in situatia lui ....la ce "legi" permisive avem .

                Comment


                • Originally posted by andreyi View Post
                  Am montat azi anvelopele luate acum ceva timp (Sava Eskimo S3+ luate cu 265 lei bucata), si acum sa vedem cum se vor comporta. Ce-mi recomandati pentru rodaj?

                  Mergi undeva la 500km prudent, cu viteza moderata iar apoi mergi la echilibrat. Anvelopele noi nu se echilibreaza din prima, imediat ce le-ai pus pe masina.


                  @vasile, ce se intampla daca mergi pe prioritate, esti baut si intra unul in tine?

                  E cam acelasi lucru si cu anvelopele.
                  Last edited by dsign; 28 November 2011, 02:30.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • Ai dreptate, e exact acelasi lucru, ala care nu a acordat prioritate plateste pentru fapta lui iar ala care a baut plateste de asemeni pentru fapta lui. Sa nu te astepti ca daca tamponezi o masina caruia trebuia sa-i acorzi prioritate, iar soferul respectivei masini era baut, tu o sa fii absolvit de greseala...

                    Comment


                    • Mersi pt. sfaturi, n-am stiut ca trebuie echilibrate mai tarziu, deja am facut asta cand le-am montat(nu mi-a zis nimic de treaba asta cel de la vulcanizare,probabil ca sa-si ia banu' scurt), nu trepideaza nimic, probabil o sa vad in 500-1000 km.

                      Comment


                      • Treaba cu echilibratul dupa 500km e destul de relativa:99% din cei care isi pun anvelope noi le echilibreaza pe loc.
                        Cand cumperi o masina noua te duci dupa 500km sa reechilibrezi?
                        Sa fim seriosi.Si apoi cum sa mergi 500Km cu anvelope neechilibrate,sa-ti vibreze volanul sau ca masina sa traga dreapta sau stanga la greu?
                        Daca vreti o parere,echilibrezi la montaj si DACA simti ca nu"sta pe drum" sau vibreza volanul dupa un anumit numar de km. parcursi,reechilibrezi daca nu,NU.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Treaba cu echilibratul dupa 500km e destul de relativa:99% din cei care isi pun anvelope noi le echilibreaza pe loc.
                          Cand cumperi o masina noua te duci dupa 500km sa reechilibrezi?
                          Sa fim seriosi.Si apoi cum sa mergi 500Km cu anvelope neechilibrate,sa-ti vibreze volanul sau ca masina sa traga dreapta sau stanga la greu?
                          Daca vreti o parere,echilibrezi la montaj si DACA simti ca nu"sta pe drum" sau vibreza volanul dupa un anumit numar de km. parcursi,reechilibrezi daca nu,NU.
                          nu prea ai dreptate
                          cauciucul se mai aseaza dupa montaj lui propriu-ais pe janta si in plus o sa constati ca dupa un nr de km cad te duci sa echilibrezi o sa folosesti mai putin plumb
                          uite aici un sfat bun venit de la DSIGN:
                          Mergi undeva la 500km prudent, cu viteza moderata iar apoi mergi la echilibrat. Anvelopele noi nu se echilibreaza din prima, imediat ce le-ai pus pe masina.
                          Last edited by romeo-alex; 28 November 2011, 11:29.

                          Comment


                          • Deci astazi am vorbit cu un prieten care a intocmit RCA -ul acum o saptamana si i-au zis aia de la asigurari ca daca faci accident cu anvelope de vara pe drum uscat nu te sanctioneaza nimeni.Nici politia si nici asiguratorul!
                            Dar daca ai anvelope de vara si drumul este acoperit/ud de la ZAPADA/GHEATA/POLEI/PLOAIE/ETC...ADIO ASIGURARE si esti obligat sa platesti tu din buzunarul propriu ambele masini ( cel putin masina pagubitului ).
                            Urmeaza apoi si amenda de rigoare din partea politiei pt ca ai circulat neadecvat cu anvelope de vara pe timpul iernii si sa te tii apoi circ si distractie!
                            Tot prietenul asta a vorbit si cu un politai care a zis ca nu te sanctioneaza pe drum uscat, dar daca te-a prins in OFFSIDE te arde la buzunar de nu te vezi.

                            Ca sa fiu sigur am mai sunat inca un prieten (( ca urmeaza sa reinnoiesc si eu polita RCA)) care lucreaza in domeniul asigurarilor si mi-a confirmat cele spuse mai sus!
                            Deci dupa cum am mai spus si ma repet si acum....Cei de la asigurari daca pana in Noiembrie nu aveau ceva clar de spus,acum cu legea asta in vigoare de la 1 Noiembrie si-au asigurat si ei buzunarul si nu te mai despagubesc daca tu circuli cu anvelope de vara si faci accident pe drum acoperit de intemperii specifice anotimpului IARNA !

                            Comment


                            • de la 1 decembrie si in Moldova sunt obligatorii anvelopele de iarna.
                              sigpic

                              Comment


                              • Republica Moldova.
                                Ca-n Moldova (cele 8 judete) erau de la 1 noiembrie obligatorii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google