Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vitriol View Post
    Acum serios, ti-ai luat cele mai proaste anvelope posibile si ai pretentii sa fie si bune?
    am zis si eu ca sunt sub licenta Michelin si de sunt bune...dar de unde ca sunt praf/pilaf .....acum asta este am dat banii nu mai am ce face!

    Comment


    • Stie cineva un pret bun la anvelope de iarna noi?

      Comment


      • Si cand nu stii ca e polei pe jos?
        Eu anul trecut prin aprilie nu mi-am dat seama ca e polei am vrut sa virez la stanga si m-am invartit de 2 ori, am reusit sa ma strecor printre masini dar am ramas perpendicular pe sosea pe cele doua benzi de pe contrasens si o cocoana cu un matiz a venit cu rotile blocate pe frana de la distanta mare n-am avut ce sa mai fac m-a pocnit (n-au fost avarii ca a dat in roata si aripa spate era deja lovita si bagam masina in service).
        Cand am coborat din masina am cazut in fund asa de tare aluneca.
        Vazand ce carnagiu a fost azi pe sosele la primul polei in vestul tarii pe anul asta, cred ca legea e buna dar pe cei care ar trebui sa o aplice ii cam doare in cot.

        Comment


        • Da daaa!!! Sa o aplice domn'le, ce-i cu democratia asta? Puscarie sa faca aia care nu au... sau inpuscati, sodomizati si apoi incendiati!

          Comment


          • Si cu mama anvelopelor, la prima ninsoare tot se tamponeaza oamenii. E bine ca la prima ninsoare sa lasi masina 2-3 zile sau 1 saptamana in parcare. E perioada cand sunt cele mai multe tamponari si se umplu service-urile.

            Dupa aia se invata oamenii ca nu trebuie sa sara cu piciorul pe frana, se circula ceva mai incet si ai sanse sa scapi de belele.

            Apropos, am vazut in parcare un Golf 5 cu anvelope de iarna cu cuie - evident cuiele destul de tocite (probabil ca le-a luat omul de la second hand) Totusi, sa mergi cu anvelope cu cuie pe asfalt... pacat de anvelopele respective...

            Comment


            • Originally posted by Pacco View Post
              In situatia aia chiar nu conteaza daca are ABS.Daca are pur si simplu ii intra ABS mult mai devreme si se duce..si se duce..si se duce..
              Am sa-ti spun DE CE conteaza.Asta aspus colegul;

              Mda, sunt cam proaste Tigar Winter la franare dar ce nu inteleg eu, de ce cu pedala la fund nu se blocheaza rotile si tot ma duc parca sunt cu locomotiva din poza.
              Iata de ce conteaza;
              Daca ai ABS la 80Km/h: Fara ABS(roti blocate)
              -drum uscat-oprire in 32m ...45m
              -zapada- oprire in 64m ...53m
              -gheata-oprire in 404m ...255m
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • concluzia este ca tr sa tragi siguranta de la abs iarna. am glumit.Tigarurile pe zapada se comporta neasteptat de bine.io le-am avut anul trecut si am fost foarte multumit de ele.am urcat la munte foarte des si nu am fost nevoit sa montez lanturile niciodata.
                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                Comment


                • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                  astia au de obicei pe masinile de politie allseason dar asa de tocite incat ti-e jena sa le atragi atentia. m-am uitat eu de curiozitate la cateva loganuri si mcv-uri de-ale lor
                  Sa ne intelegem

                  Ia uitati ce scrie mai jos:

                  " Agentii de circulatie nu vor putea da amenzi pentru neechiparea cu cauciucuri de iarna, in lipsa unui reprezentant al RAR.
                  Constatarile se pot face de catre Politia Rutiera impreuna cu RAR sau de catre RAR. Agentul de politie de unul singur nu poate constata abateri "

                  Comment


                  • Da, nu poate, dar in cazul provocarii unui accident, ce parere ai? Mai scapi?
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Banuiesc ca nu.
                      Dar eu am scris chestia aia cu referire la pandarii de pe sosele, aia care stau ascunsi in boscheti cu radarul, aia care te opresc si apoi iti cauta sau iti inventeaza motiv de amenda (cum am patit eu o data cu dacia 1310 ), aia care merg incet in zonele cu linie continua ca sa prinda vreun fraier care depaseste etc Multa lume nu stie chestia asta, ca politia fara rar nu te poate amenda pt anvelope. E si logic pt. ca rar-ul iti ia si talonul cu ocazia asta.

                      PS: cea mai tare duma de la mine din zona: anvelope resapate 220RON, iar Debica Frigo 290

                      Comment


                      • stai linistit ! talonul ti-l poate lua si politia singura, fara nicio apasare

                        sincer mi se par scumpe si debica frigo pe sava sau debica n-as da never mai mult de 250. cand esti in jurul a 300 te apropii de anvelope premium.

                        Will the Sava Eskimo S3 suit your car? Find the best tyre for your car read 33 reviews for the Sava Eskimo S3 and compare to other Winter tyres at tyre reviews


                        ia uite review ! debica nici nu exista in uk vad...
                        Last edited by Seba; 27 November 2011, 22:47. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am montat azi anvelopele luate acum ceva timp (Sava Eskimo S3+ luate cu 265 lei bucata), si acum sa vedem cum se vor comporta. Ce-mi recomandati pentru rodaj?

                          Comment


                          • In general o recomandare nescrisa e in primii 100 km sa mergi oarecum mai prudent.In rest ce rodaj vrei sa faci?Eventual cateva drumuri pana la Galati.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Si care iese pe strada sa vada daca poate da amenda si singur fara RAR.Care se risca? .
                              Oricum la urma urmei e pentru binele tau/nostru,e vorba de siguranta.Eu sunt pro anvelope iarna pe toate rotile.
                              Last edited by Pacco; 27 November 2011, 21:25. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment


                              • Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

                                Daa si eu sunt pentru anvelope de iarna pe toate rotile. Acum folosesc acest tip de anvelope.
                                Doua le am de doi ani si doua de o saptamana. Foarte buna aderenta si stabilitate.
                                Attached Files
                                sigpic
                                Batranu'

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google