Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Dan_Ionut, asa ii trebuie inconstientului si nenorocitului si .... n-am cuvinte decente sa-l descriu, pune viata oamenilor in pericol... trebuia sa-si cumpere cauciucuri de iarna, dinalea scumpe...

    Comment


    • Deja prin tara a inceput sa ninga,deci cazuri de amenzi vor mai fi !
      Si apropo de E 85...la cat politie colcaie pe drumul ala trebuie sa ai mare bulan ca sa scapi de controale cu anvelope de vara
      Stati asa sa mai ia amploare ninsorile pe tot teritoriul tarii si sa vedeti voi cazuri peste cazuri de amenzi si controale peste controale.
      Nici nu o sa iasa astia de la drumuri cu pluguri pt dezapezire asa de repede fata de cum or iesi ECHIPAJELE DE POLITIE la control

      Ps....
      Simplu.Cumpara abtipilduri d-alea de pe net contrafacute si o sa scrie dot 2012 .
      ..la asta nu m-am gandit
      PsS...
      cred ca zicea ca vrea sa mai astepte pana la primavara ca sa apara cele noi.
      ,,eu am vrut sa mai astept pana in primavara lui 2013..deci?
      Last edited by Ivan Marian; 26 November 2011, 13:12.

      Comment


      • Eu unu folosesc Cauciucuri de iarna de vreo 10 ani, nu era legea lu peste era legea constiintei si legea confortului, sa te dai jos sa imping masina pe o vreme cainoasa nu e prea frumos.

        Comment


        • eu cred ca as putea... ca mai am cca 1.5 mm peste martor. cred ca ar fi ok pt vara viitoare dar totusi.. mi-e ca se vor scumpi f mult in anul de asteptare

          Comment


          • Originally posted by slim_daddy40 View Post
            fratilor astazi nu ma mai opream cu tigeru-rile winter noi rulate 300 km de la montaj! aveam cam 70 si sa facut rosu semaforul am pus frana.....si mai aveam cam 30% pedala dar am simtit ca nu isi fac treaba cum trebuie pe uscat anvelopele astea ,placutele sunt schimbate de 9000 km deci se exclud ,mai ramane doar lichidul de frana care nu este schimbat de 4 ani dar cand aveam anvelopele de vara nu se simtea asa ineficient frana!
            Acum serios, ti-ai luat cele mai proaste anvelope posibile si ai pretentii sa fie si bune?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Dar eu sunt curios,aia de l-au amendat oare aveau anvelope pe masini?
              De nu i-as verifica asa ..cu coada ochiului si daca nu au ii filmez si ii dau la stiri .
              @silm_daddy40:mai bine mai puneai 60 de lei /cauciuc si iti luai Bf Goodrich.Aveai si montajul moca.
              sigpic

              Comment


              • Mda, sunt cam proaste Tigar Winter la franare dar ce nu inteleg eu, de ce cu pedala la fund nu se blocheaza rotile si tot ma duc parca sunt cu locomotiva din poza. E o senzatie nasoala sa vezi ca apesi frana ca disperatul si ea tot se duce. De acum invat sa pastrez distanta regulamentara ca altfel pazea Astept sa ninga sa vad ce pot pe zapada, macar acolo sper sa-si faca treaba ca-n rest nu am pretentii de la ele desi m-au costat mult dar asta e daca imi fac iarna sanie.

                Comment


                • Originally posted by Pacco View Post
                  Dar eu sunt curios,aia de l-au amendat oare aveau anvelope pe masini?
                  De nu i-as verifica asa ..cu coada ochiului si daca nu au ii filmez si ii dau la stiri .
                  @silm_daddy40:mai bine mai puneai 60 de lei /cauciuc si iti luai Bf Goodrich.Aveai si montajul moca.
                  astia au de obicei pe masinile de politie allseason dar asa de tocite incat ti-e jena sa le atragi atentia. m-am uitat eu de curiozitate la cateva loganuri si mcv-uri de-ale lor
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • Originally posted by ham04 View Post
                    Mda, sunt cam proaste Tigar Winter la franare dar ce nu inteleg eu, de ce cu pedala la fund nu se blocheaza rotile si tot ma duc parca sunt cu locomotiva din poza. E o senzatie nasoala sa vezi ca apesi frana ca disperatul si ea tot se duce. De acum invat sa pastrez distanta regulamentara ca altfel pazea Astept sa ninga sa vad ce pot pe zapada, macar acolo sper sa-si faca treaba ca-n rest nu am pretentii de la ele desi m-au costat mult dar asta e daca imi fac iarna sanie.
                    Ai sistem ABS?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                      astia au de obicei pe masinile de politie allseason dar asa de tocite incat ti-e jena sa le atragi atentia. m-am uitat eu de curiozitate la cateva loganuri si mcv-uri de-ale lor
                      Nu generaliza, poate e un caz izolat in zona ta.
                      La mine in oras, masinile de Politie sunt echipate cu anvelope de iarna, noi. Chiar de anul trecut, de cand le'au dat MCV'urile.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • In situatia aia chiar nu conteaza daca are ABS.Daca are pur si simplu ii intra ABS mult mai devreme si se duce..si se duce..si se duce..
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Ai sistem ABS?
                          Nu, as vrea eu sa am ABS )) il prepar pe loc la pedala ) Placutele de frana sunt ok, au fost schimbate acum 10 000 km, sunt pe jumatate uzate, dar nu e de la ele. Ma gandeam ca poate din coincidenta nu functioneaza cum trebuie etrierii, lichidul de frana iese din ecuatie pt ca a fost si el schimbat odata cu placutele. Dar e ciudat feelingul ala sa apesi ca disperatul pedala si sa vezi ca ea nu are de gand prea curand sa opreasca. Bine, chestia asta se intampla la viteze mai maricele, de la 50-60 km/h opreste ok, dar chiar si asa mai lent decat montanele cand erau in stare buna.

                          Comment


                          • Dupa 10.000 km, uzura placutelor a ajuns la jumatate?!

                            Da' ce'ai facut, ai mers numa' infranat?
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Originally posted by Ivan Marian View Post
                              Si cum faci ca sa iei/cumperi produse in 2011 fabricate in 2012 ?.
                              M-am referit ca vreau anvelope fabricate cat mai recent. Am vazut prin magazine anvelope cu DOT 0911 (probabil au tinut la pret si acum le-au bagat la oferta) si sincer nu as vrea sa iau asa ceva. Vreau sa cumpar spre sfarsitul iernii sau in primavara (februarie-martie-aprilie) anvelope cu DOT xy12 sau 4911 (fabricate in decembrie 2011).

                              Comment


                              • Originally posted by Niki B View Post
                                Dupa 10.000 km, uzura placutelor a ajuns la jumatate?!

                                Da' ce'ai facut, ai mers numa' infranat?
                                Pai pe mine nu ma tine un set mai mult de 20 000 km )) Eu zic ca merg "normal" dar multi imi zic ca sunt anormal )) Merg mult in oras si acolo folosesc frana extrem de des, la mine frana de motor e valabila doar cand stiu ca sub roti e polei, in rest nu cunosc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google