Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faţă 1,7 bar, spate 1,9 bar.

    Comment


    • totusi nu-s prea lesinate? nu chinuie servo?

      Comment


      • Originally posted by vitriol View Post
        Cat inseamna "un pic mai moi" in bari?
        Cam 1.8 bari.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by sorin1983 View Post
          nu chinuie servo?
          Cu zăpadă pe jos, servodirecţia "merge" singură, ca "unsă".

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Candva am spus ca iarna las un pic mai moi anvelopele, tocmai pentru cele subliniate mai sus. Unii au invocat probleme de fizica, etc; in general nu mergem PRIN zapada, ci PE zapada, asa ca prefer o aderenta sporita in ciuda unei oarecari rezistente la inaintare, oricum insesizabila.
            Rezistenta la inaintare ofera si zapada in sine. Dar pe zapada mergi cateva zile pe an, pe asfalt ud sau rece mergi mai mult, si chiar si acolo pneurile cu flancuri mai moi (cum sunt multe din astea de iarna) sunt mai aderente.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Ce legatura are flancul cu aderenta? Poate sa explice cineva? Eu personal banuiesc ca un flanc moale ofera un ruliu marit si amortizare mai buna, implicit confort, un flanc tare ofera disconfort, dar un ruliu micsorat pe viraje.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Da, mai ales alea runflat nu stiu cum de au aderenta buna.

                Comment


                • Sa vezi ce misto devine masina cand treci de la runflat la pneuri normale...
                  Mumus, da poate, Stoicescu Aurel il cheama daca nu a murit, sta in Floreasca.
                  Daca a murit, va ramane sa citesti Dinamica Autovehiculelor
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • In ce sens misto, ca si confort, sau ca aderenta?
                    Ca tu tot ii dai ca un flanc moale asigura aderenta mai buna a pneului.
                    Un runflat premium ofera o aderenta foarte buna (de aia se si pun inclusiv pe masini performante), si nu putem spune ca are flanc moale, este?

                    Comment


                    • Am comandat Sava Eskimo 3(anvelopejantepromotii)si 4 jante KFZ(vadrexim).Daca cei cu jantele sunt seriosi maine ar trebui sa le am montate pe masina!
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • de ce nu ai luat tot de la aia cu jantele?
                        apropo de vadrexim am trecut azi pe acolo era full... cumpara lumea si monta in draci

                        Comment


                        • Buna intrebare,pur si simplu,pe moment asa am hotarat!Am incercat sa-i sun din nou pe cei de la VADREXIM dar nu au binevoit sa raspunda..
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            In ce sens misto, ca si confort, sau ca aderenta?
                            Ca tu tot ii dai ca un flanc moale asigura aderenta mai buna a pneului.
                            Un runflat premium ofera o aderenta foarte buna (de aia se si pun inclusiv pe masini performante), si nu putem spune ca are flanc moale, este?
                            Aderenta se poate obtine si cu flancuri rigide (anvelope cu seria 35 sunt rigide ca naiba dar si aderente). Nu a zis nimeni ca cele 2 sunt opuse,
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Ce parere aveti de anvelopele Nokian Hakapeliitta? Vreau sa imi cumpar acum un set de 4 anvelope dar chiar nu stiu ce sa aleg. Nu ma tenteaza low cost gen Debica etc, nici nu vreau sa arunc banii pe geam. Am vazut ca astea au crampoane si avand in vedere ca ultima masina ( a parintiilor ) avea ceva cu crampoane ( nu mai stiu ce) am ramas setat pe asta. Ma intereseaza raportul calitate pret, nu neaparat brandul. AM sandero 0.9 tce. Sau daca imi puteti recomanda altcea echivalent cu raport pret/calitate bun.
                              Astea's mai scumpute, 350 ron parca anvelopa. La second hand nu as incerca...multumesc.!

                              Comment


                              • Crampoanele sunt ilegale pe sosea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google