Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fofule eu nu ma luam de tine... oricum am face tot la standard ajungem . ma repet in viata de zi cu zi ai nevoie si de inguste si de late asa ca faci compromis si iei standard

    sigpic

    Comment


    • Revin cu impresii , dupa cumm zicem mai in urma mi-am luat Dayton DW 510 pe fata , ieri am fost sa le pun pe masina , foarte lunga lista de asteptare la vulcanizare dar acum pot sa va zic ca desi numai pe fata am de iarna (pe spate am Continental Eco contact 3 cu ce o venit masina) s-a schimbat treaba, masina pierde aderenta ff putin si la frane mai bruste de la 30 km incepe sa franeze intra putin abs-ul si se opreste , tin sa precizez ca inainte la orice frana putin mai brusca intra abs-ul si daca era sa ma opresc ma ducem "pe abs " mult si bine. Ma declar multumit, se merita f mult cauciucuri de iarna .
      sigpic

      Comment


      • Pe vremea lui ceausescu erau anvelope de iarna ,toata lumea folosea un singur rand ca nu se stia acuma am evoluat!

        Comment


        • OFF Topic : Hai mai Radu ce stii tu de Ceausescu , nici nu erai pe lume atunci, nu vad ce legatura are asta cu Topicul asta, Ceausescu e mort de 20 ani .........
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by dragos10 View Post
            Prietene , daca tot vrei sa-ti iei cauciucuri ``speciale`` pentru iarna , nu-ti lua 195/65/15 , e o mare prostie....mai bine 165/65/15 ........................
            Din cate am inteles eu din posturile tale, ai doar 15 000 km facuti cu Loganul? Si banuiesc ca ai mers numai cu Kormorane de care spui ca se descurca excelent pe timp de iarna.
            Tu ai idee cum arata o roata de Matiz? Ala are 165/65 (pe 13" e adevarat, dar flancul si latimea anvelopei sunt la fel). Si in plus de asta, chiar sunt curios sa vad cum pui tu 165/65 pe o janta cu diametrul de 15" si cu latime de 6j.
            Da, aia de la raliu folosesc anvelope cu latime mai mica, dar te-ai intrebat daca nu cumva folosesc si jante cu latimea mai mica? Eu nu cred, altfel nu veneai cu idei din astea.
            Asa ca ramaneti la dimensiunile standard si nu mai veniti cu idei d-astea care va apar in vis peste noapte. Sau puneti voi in aplicare ce ganditi si urcati niste poze. Dupa aia putem sa discutam la obiect.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by SoNyKeL View Post
              fofule eu nu ma luam de tine... oricum am face tot la standard ajungem . ma repet in viata de zi cu zi ai nevoie si de inguste si de late asa ca faci compromis si iei standard
              Sony , am scris asa sa inteleaga si lumea , sa nu ii ducem in eroare.
              stiu ca nici eu nici tu nici altu nu isi ia 10 seturi d gume pt diferite ocazii , dar teoretic si practic asa e , cum am zis mai sus.

              Comment


              • Originally posted by CataFOF View Post
                Sony , am scris asa sa inteleaga si lumea , sa nu ii ducem in eroare.
                stiu ca nici eu nici tu nici altu nu isi ia 10 seturi d gume pt diferite ocazii , dar teoretic si practic asa e , cum am zis mai sus.
                Cauciucurile de iarna cu dimensiunile normale sunt ultrasuficiente pentru a va descurca din plin pe zapada si inghet.
                Diferenta se cunoaste si pe timp uscat intre cele doua tipuri de anvelope daca temperatura scade sub 10 grade.
                Eu folosesc, de cand am carnet, in fiecare iarna anvelope de sezon si sunt la al patru-lea set cumparat iarna asta.
                De fiecare data am cumparat ce mi-am permis la data respectiva si au fost ok si cele mai ieftine.
                Niciodata nu am cumparat anvelope mai vechi de 6 luni de la fabricatie si m-au tinut 4 si chiar 5 ani(Good Year).
                Mentionez ca nu le-am tinut niciodata pana la uzura maxima, dupa patru ierni le dau intotdeuna cuiva cunoscut, fara posibilitati materiale, care are dimensiunea la roti cu cea pe care o folosesc eu la momentul respectiv, deci nu stiu cum se comporta la finalul vietii lor.

                Comment


                • cumparati`va voi gume de firma noi si dati o caruta de bani , ca eu am resapate spate si no name fata , si isi fac treaba perfect , pe unde mergi tu pot sa merg si eu.

                  Comment


                  • partial corect. pana acum, pe unde a mers el, puteai sa mergi si tu. incearca sa urci semenicul dupa viscol cu respate si noname-uri si mai stam de vorba. f@#$-le mama lor de gume de iarna, de prosti pe aia care le-au inventat si pe boii care si le cumpara...
                    si eu am mers cu gume de vara fara lanturi pe unde au mers altii cu gume de iarna, dar sa mor de nu conteaza si CUM mergi, raportat la mersul alora cu gume de iarna, nu doar daca mergi pe acelasi drum...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • lasa ma seba ca eu nu fac semenicul , nu incerc sa scot maxim din gumele mele sa vad care le e limita.
                      eu sa ma deplasez in siguranta si sa nu raman prin zapada in bucuresti si pe unde mai umblu de sarbatori , cat o tine vremea asta , o luna , doua.

                      Comment


                      • nici eu nu le testez limita, asta am, cu asta merg, dar pana sa zic ca nu alea de iarna nu-si au rostul...am avut si gume de iarna, singurul lucru de care-mi pare rau e ca nu le mai am, nu c-am dat banii pe ele cand puteam sa merg relax cu gume de vara.
                        @radu2008: erau anvelope de iarna si pe vremea lui ceausescu, dar trebuia sa te uiti dupa ele pe masinile straine. deci altii aveau si chiar le foloseau, nu ca noi...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • am si eu o intrebare: cum erau iarna anvelopele Victoria pe Dacia berlina?
                          sigpic

                          Comment


                          • Ce conteaza cum erau? niste dezastre vara, iarna cum or fi fost?
                            Am eu un cauciuc de seat 600, il donez. E nefolosit, are 15 ani. Sa puteti face experimente. Vb serios.

                            Comment


                            • Eu am anvelope Barum si m-am descurcat destul de bine zilele astea, poate ma descurcam mai bine cu anvelope de iarna! Dar decat sa dau cateva sute de lei pe anvelope mai bine i-mi iau un set de lanturi bune si circul de zece ori mai bine decat ala cu anvelope "speciale"!

                              Comment


                              • Judecata valabila, cand sunt nameti.
                                Dar cand e astfalt cat de cat curat? Ce faci atunci? Tot cu lanturile? sau mergi cu 20 km/h?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google