Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cauciucurile de iarna pe dimensiunile stock se descurca OK pe toate suprafetele ;)) asta am constatat pana acum ...

    Cauciucuri de vara cu dimensiunile 205/65 r15 se descurca bine ? tinand cont ca nu merge cu masina la liniune si viteze cat de cat decente 90-110 iar pe autostrada 130-150 ...

    Comment


    • Cand este asfalt curat sau zapada batuta merg si kormoranele, la prima masina dacia 1300, aveam avelopele fine ca fundul de bebelush (Prin cateva locuri mai iesea sarma) si nu am facut accident, cand nu puteam frana o mai propteam in bordura sau in malul de zapada. Acum facem mofturi, vrem cauciucuri de iarna, sunt foarte bune, am vazut diferenta, mergi cu 5-10 km/h mai repede, dar daca este zapada afanata sau gheata sub zapada nu prea ajuta in asa hal incat sa faci matanii inaintea lor!

      Comment


      • Cauciucurile de iarna fac diferenta in sezonul rece mai ales pe zapada unde ai un control bun asupra masinii,fata de cele de vara care fac sa pierzi directia relativ usor in timpul mersului.Nu degeaba companiile de profil pierd timp si bani pentru proiectarea cauciucurilor pentru orice sezon.
        sigpic
        TM 01 DEO

        Comment


        • vasile78 de ce a ramas aceasta mentalitate expirata? nu mi-o lua in nume de rau, vreau doar sa aflu. mai bine ne intalnim la lipoveneasca sa discutam

          LE eu zic ca nu sunt mofturi, atata timp cat tine de siguranta, nu. daca ar cumpara lumea anvelope sau Swarovski pe banii mei sau ai tai, atunci chiar as fi revoltat, dar nu inteleg de ce o tii pe a ta ca nu e nevoie de anvelope de iarna. caldura in case, ne trebuie?
          Last edited by bogdan_1984; 21 December 2009, 20:59.
          sigpic

          Comment


          • salut baieti!
            am o mare dilema privind anvelopele. am vrut sa cumpar anvelope de iarna si inevitabil nu am gasit, dar am gasit vanzatori binevoitori care imi dadeau anvelope 195/65/R15. Va rog sa imi spuneti ce se poate intampla daca montez acest tip de anvelope. Va multumesc si va doresc sarbatori fericite si un an nou fericit!

            Comment


            • Originally posted by vasile78 View Post
              Eu am anvelope Barum si m-am descurcat destul de bine zilele astea, poate ma descurcam mai bine cu anvelope de iarna! Dar decat sa dau cateva sute de lei pe anvelope mai bine i-mi iau un set de lanturi bune si circul de zece ori mai bine decat ala cu anvelope "speciale"!
              Ia-ti lanturi si strica si anvelopele de vara.
              Exista doua zicale romanesti care se potrivesc de minune unora:
              "Lenesul mai mult alearga" si "Zgarcitul mai mult cheltuieste".
              Este adevarat ca la ce vremuri traim nu toti reusesc sa faca investitia asta iarna, dar o vor face de nevoie vara.

              Comment


              • @jhs: s-a mai spus de o gramada de ori: daca nu ai dimensiunea trecuta in talon sau in CIV daca ai talon de tip nou, atunci orice politist iti poate lua talonul + amenda de rigoare. Ca sa pui o alta dimensiune trebuie sa te duci la RAR si sa ceri omologare. Nu merita pentru un cm in plus la latime - care la cauciucuri de iarna e un dezavantaj.
                PS: Nici dimensiunea nu e ok, mai bine se potrivesc 195/60R15, au aproape acelasi diametru cu 185/65R15. Dar si mai bine gasesti un magazin serios, nu jnapani din astia care iti baga pe gat ce nu pot ei sa vanda cinstit.

                Comment


                • Impresari aia din vest care au o lege ce spune ca intr-o anumita perioada a anului esti obligat sa folosesti anvelope speciale. Stiti ce e frumos? Ca astia au dat legea dupa ce mai bine de 70 % din popuatie deja le foloseau... Niste incapabili care nu sunt in stare sa conduca ei iarna cu anvelope de vara "ca tot romanu"... vorba aia...
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Dar stii care e diferenta? Aia din Vest au pomenit masini de cand erau ei mici - n-au mers in viata lor cu carute incaltate cu sarma cu care izbeau din bordura in movila (fara sa faca accidente, desigur).

                    Comment


                    • @Bogdan_1984, nu pastrez nici o mentalitate, nu am zis sa punem roti de lemn pe timp de iarna, ba chiar am mers cu pneuri de iarna si mi-a placut! Dar nu inteleg obsesia unora ca iarna trebuie musai cauciuc de iarna!
                      @ParuLuScorilo, eu nu mi-am permis niciodata cauciucuri pentru fiecare sezon, si sa stii ca am avut un singur accident usor si ala vara (tot sarme aveam aveam la masina). Mai sunt persoane pe aici care au mai avut si carute nu numai nemtoaice (incaltate corespunzator, desigur).

                      Comment


                      • eu am circulat 10 ani iarna numai cu gume de vara.... 0 accidente.
                        Acum e al 2 lea sezon cu gume de iarna....diferenta e ca nu am mai ramas impotmolit nici macar o data...desi acu intru si parchez sau circul in locuri cu zapada mai mare decat cand eram numa cu alea de vara...si atunci ma impotmoleam in orice rahatel de zapada....
                        sincer e diferenta de la cer la pamant intre cele 2-a tipuri de anvelope....dar se poate circula si cu cele de vara iarna...greu , cu multa grija ,dar se poate.
                        si ca idee eu sunt ''fondatorul'' threadului Kormoran si sustin si acum ca sunt niste gume ok! (dar tre sa stii sa conduci) (sa adaptezi viteza la conditiile de drum)
                        Last edited by mumus; 22 December 2009, 17:34.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • da da , sunt gume ok

                          Comment


                          • kormoranurile nici vara nu sunt bune ,dar mai ales iarna.Sa fim seriosi
                            sigpic
                            TM 01 DEO

                            Comment


                            • cu mentalitatea asta - orice cauciuc oricat de prost ar fi e ok daca "stii sa conduci" adica daca te misti ca rama si incurci traficul

                              cateva exemple:
                              - ninge de 3 ore, cei care "stiu sa conduca" se taraie cu 20 la ora prin oras, ceilalti merg normal
                              - e zapada de 10 cm in fata blocului, cei care "stiu sa conduca" isi cheama prietenii la impins, ceilalti merg fara probleme

                              Comment


                              • ...excelent...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google