Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • care martie?! minim mijlocul lui aprilie.. intre mijlocul lui aprilie si inceputul lui mai

    in martie iarna nu e dusa nici poveste, oricand poate ''pica'' o ninsoare din senin

    cat ai dat pe blueresponsuri?

    ma gandesc ce ar mai mai avantajos... jante din aliaj cu anvelopele de vara achizitionate anul trecut (nu au mai mult de 5 mii de km rulati, sunt noi) sau jante de tabla noi cu blueresponse?

    am inceput sa prind gustul anvelopelor mai de calitate

    anvelopele achizitionate anu trecut sunt viking citytech 2, sunt multumit de ele dar astea de iarna sunt unele din gama medie, nu de buget, hankook w452 si care se simt altfel decat cele de vara. altfel amortizeaza denivelarile, sunt parca si mai silentioase

    stiu ca le vazusem si anul trecut de unde am luat vikingurile dar nu mai retin exact pretul, daca erau 300 fix sau peste

    alta chestie interesanta care mi s-a parut la ele, la bluresponse, din cate imi amintesc adancimea benzii de rulare nu era foarte mare, ca la viking, posibil sa nu fi retinut corect dar cu impresia asta am ramas
    Last edited by cristi....; 8 January 2016, 03:01.

    Comment


    • Originally posted by cristi.... View Post

      cat ai dat pe blueresponsuri?

      ma gandesc ce ar mai mai avantajos... jante din aliaj cu anvelopele de vara achizitionate anul trecut (nu au mai mult de 5 mii de km rulati, sunt noi) sau jante de tabla noi cu blueresponse?
      ...............
      alta chestie interesanta care mi s-a parut la ele, la bluresponse, din cate imi amintesc adancimea benzii de rulare nu era foarte mare, ca la viking, posibil sa nu fi retinut corect dar cu impresia asta am ramas
      fix 300...fara 2 lei am dat pe bucata.

      asa e, au carne o idee mai putina fata de alte marci, dar au mult cauciuc de calitate in compozitie, de unde rezulta comportament excelent d.t.p.d.v., dar uzura destul de rapida. Un compromis acceptabil d.p.m.d.v.

      Originally posted by cristi.... View Post
      jante de tabla noi cu blueresponse?
      Cea mai buna varianta!
      Last edited by Kojak; 8 January 2016, 13:15. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by cristi.... View Post
        am inceput sa prind gustul anvelopelor mai de calitate

        anvelopele achizitionate anu trecut sunt viking citytech 2, sunt multumit de ele dar astea de iarna sunt unele din gama medie, nu de buget, hankook w452 si care se simt altfel decat cele de vara. altfel amortizeaza denivelarile, sunt parca si mai silentioase
        Adevarul este ca Vikingurile sunt din clasa Super Premium (nu doar premium). Sau sunt din clasa "mai de calitate"...

        Pe aia cu gustul n-am prea inteles-o, dar nici nu tin neaparat sa aflu.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • nu inteleg aluzia ta cu gama super premium

          am afirmat eu undeva chestia asta? am spus doar ca sunt brandul de buget de la continental si fie vorba intre noi, pt cine nu e foarte pretentios, raportul pret calitate e mai mult decat onorabil

          iar cu hankookurile, am spus doar ca fata de viking masina are un altfel de comportament, mai ”fin”. acum nu stiu daca acest + e apanajul exclusiv al anvelopelor sau si accidentului suferit nu demult care a mai ”bagat mintile in cap” masinii

          cert e ca before and after the accident exista o diferenta perceptibila clara in bine

          Comment


          • vitriol spunea ca n-aveai cum sa dai de gustul anvelopelor premium, daca n-ai avut pe masina. asta era aluzia...

            Comment


            • Cand am trecut de la Dayton la BFGoodrich am zis ca sunt chiar bune BF urile.
              Acum am trecut la GoodYear UltraGrip si e cu totul alta treaba.
              Sub -10 grade se simte diferenta intre anvelope medii si cele din top 5.

              UltraGripurile sunt foarte elastice si confortul si aderenta sunt net superioare fata de ce am avut inainte.
              Last edited by stolniceanulucian; 8 January 2016, 19:22.
              Logan GPL 1.4

              Comment


              • Ultragrip-urile sunt superbe!! dar ai grija pe unde umbli cu ele!! ca halesc orice "mizerie" de pe carosabil si se gauresc rapid.

                Pe unde am circulat cu UltraGrip-urile , no comment!! si ma oftic ca o guma am gaurit-o cu un turture
                Last edited by prometheus; 8 January 2016, 19:28.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • chiar cu un turture? anvelopele am vazut ca au multe "carcase"/ invelisuri de protectie, nu e doar o bucata de cauciuc simpla

                  e un film interesant cu socurile si deformarile pe care le suporta o anvelopa

                  Michelin The Tyre life a hard day everyday - Michelin Total Performance


                  Llantas otr agricolas fuera de carretera llantas2mas2 dosmasdos neumaticos muevetierra tire tyre michelin goodyear pirelli firestone


                  deci fara gropi si mai ales fara atins/urcat borduri!!
                  Last edited by cristi....; 8 January 2016, 22:51.

                  Comment


                  • Ma declar multumit de Continental TS850. La frânarea pe umed este foarte eficienta, in schimb pe uscat distanta de franare este mai lunga ca cele de vara. Anu trecut, am luat un holsurub, dar este ok in prezent.

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post

                      Pe unde am circulat cu UltraGrip-urile , no comment!! si ma oftic ca o guma am gaurit-o cu un turture
                      esti sotto ca era turture si nu vreun piron/cui deghizat in turture?

                      Nokian-urile, acum in al 2-lea sezon de folosire sunt decente...da' nu ma dau pe spate asa cum m-au dat dupa aceasi perioada de utilizare, wintersport M3-urile.
                      Last edited by Kojak; 8 January 2016, 22:52. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Da ma era turture ca nici mie nu mi-a venit sa cred!!! unul destul de mare intrat pe partea de rulare catre exterior la momentul respectiv guma nu avea mai mult de 2 ani si cateva mii de km , sa lesin de ciuda! asta e !
                        Tind sa cred ca mi-a facut-o vreunu prin parcare pentru ca nici nu incepusem sa merg cu masina decat cativa metri si deodata am auzit un zgomot ciudat ce venea de la roata , cand m-am uitat ... Un mega turture si de atunci tot timpul mi se lasa roata am fost la vulcanizare mi-au peticit-o pe interior dar tot nu tine asa ca .. the final solution !! punem camera pe ea ca la batrana dacie.
                        Last edited by prometheus; 8 January 2016, 22:59.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Sau cumperi alta anvelopa. Mie mi-au pus petic si a zis ca tine mai mult ca cealalta metoda. O sa verific constant presiunea pe fata. Ma gândeam sa schimb roata fata stanga cu spate stanga? Este o idee buna?

                          Comment


                          • Nu vad de ce n-ar fi o idee buna atat timp cat le vei schimba pe ambele de pe fata cu cele de pe spate.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Comment


                              • daaa... le-au testat cu michelin primacy si alpin 5, pe care romanii nu si le permit.
                                Compararea preturilor si a produselor dintre ofertele webshopurilor. Căutați, comparați și găsiți cea mai bună ofertă!


                                Compararea preturilor si a produselor dintre ofertele webshopurilor. Căutați, comparați și găsiți cea mai bună ofertă!

                                sa le testeze cu ce pun romanii: debica, sava, viking, reiken si alte balarii

                                "Mai jos vezi cateva rezultate oficiale care arata ca noua anvelopa CrossClimate este un produs compromis, de unde este si putin recomandat pentru clientii din Romania cu veri toride si ierni siberiene."

                                care dracu ierni siberiene ? iar verile sunt clar mai toride in sudul frantei. articol scris de niste idioti.
                                la noi se merge cu debica navigator si facem mofturi la crossclimate care sunt 3 clase peste ele.
                                Last edited by B997NDL; 10 January 2016, 13:47.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google